Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice15. marec 2024Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 3 min

Spreminjajoči se trendi zaposlovanja: kako bo prehod na zeleno in digitalno gospodarstvo vplival na evropsko zaposlovanje

Evropa na svoji poti k podnebni nevtralnosti potrebuje prevetritev znanj in spretnosti, ki jo bodo podprle digitalne tehnologije.

Changing job trends
Photo credit: Adobe Stock

Delovna mesta v Evropi se bodo v prihodnjih letih hitro spreminjala, saj si EU prizadeva zmanjšati emisije ogljika zelo hitro in hkrati preiti na digitalno gospodarstvo. Cilj EU je do leta 2030 zmanjšati emisije ogljika za 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Če bo to doseženo, bo, po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, Evropa postala prva podnebno nevtralna celina, ki pa bo potrebovala nova visokokvalificirana delovna mesta v nastajajočih zelenih panogah, medtem ko bo v sektorjih, kot so nafta, plin in kmetijstvo, potrebne manj delovne sile.

Sočasno pa poteka še tretji, demografski prehod. Glede na poročilo 2023 Spretnosti in znanja na prehodu: pot do leta 2035, ki ga je pripravil Cedefop (Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja), se starajoča se delovna sila ne nadomešča enako hitro z mlajšimi delavci, saj se ti veliko dlje izobražujejo. Zato je pomembno povečati udeležbo srednje kvalificiranih delavcev, zlasti žensk, da bi zapolnili prosta delovna mesta.

„Evropa je na prelomnici“, pravita Jürgen Siebel, izvršni direktor Cedefopa, in Antonio Ranieri, vodja oddelka za poklicno izobraževanje in usposabljanje ter spretnosti, v poročilu Spretnosti in znanja na prehodu. „Izredne podnebne razmere, digitalna revolucija, geopolitične napetosti in krize življenjskih stroškov močno ogrožajo gospodarsko in družbeno tkivo držav, gospodarskih sektorjev in skupnosti.“ Pri tem dodajata: „Čeprav je vedno težje predvideti prihodnje spremembe, je vse bolj očitno, da bodo odločitve o izvajanju politike, ki jih bomo sprejeli v tem desetletju, določale, kakšna bo prihodnost.“

Siebel in Ranieri opažata pomanjkanje delovne sile ter znanj in spretnosti zlasti v sektorjih, kot so gradbeništvo, oskrba in IT, ter pomanjkanje kakovostnih delovnih mest, ki ponujajo dostojne delovne pogoje in priložnosti za uporabo znanj in spretnosti. Stopnja preusposabljanja je zaenkrat še zelo nizka, kljub temu da ima „ogromen potencial“.

Prehod na zeleno gospodarstvo

Iz poročila Znanja in spretnosti na prehodu je razbrati pričakovanje, da bo širitev strategij za digitalna in zelena delovna mesta pomenila rast za industrijske panoge, vključno z energijo iz obnovljivih virov in proizvodnjo, saj se proizvodnja izdelkov, tudi polprevodnikov, redkih zemeljskih kovin in medicinske opreme, prestavlja bližje mestom uporabe.

V njem je omenjeno tudi, da bo za izboljšanje znanj in spretnosti za zeleni prehod pomembno usposabljanje za pomoč delavcem v nazadujočih sektorjih in regijah. Visokokvalificirani delavci, kot so znanstveniki s področja raziskav in razvoja, ki izumljajo zelene rešitve, bodo potrebovali podporo tehnikov, ki te rešitve izvajajo.

Digitalne spretnosti

Bolj trajnostno gospodarstvo bo podprto z visokotehnološkimi delovnimi mesti. Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja (Cedefop) napoveduje močno rast strokovnih delovnih mest na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije do leta 2035, čeprav pričakuje, da se bo zaposlovanje v digitalnem sektorju nekoliko zmanjšalo zaradi uvedbe večje avtomatizacije. Zaposlovanje bo po pričakovanjih zahtevno, in sicer zaradi težav pri izpopolnjevanju delavcev, ki opravljajo srednje- in nizkokvalificirana dela in od katerih se danes zahteva več digitalnega znanja, pa tudi zato, ker je premalo mladih opremljenih z dovolj znanji, zahtevanimi za najbolj kvalificirana delovna mesta.

Dolgoročne rešitve

  • Dolgoročni načrt, ki združuje politike izobraževanja, usposabljanja in trga dela ter spodbuja naložbe v digitalna znanja in spretnosti ter podpira poklicno izobraževanje in usposabljanje.
  • Vključevanje in opolnomočenje lokalnih in nacionalnih delodajalcev ter oblikovalcev politik na področju digitalnih in zelenih prehodov.
  • Napovedovanje prihodnjih potreb po znanjih in spretnostih ter razumevanje obstoječega pomanjkanja znanj in spretnosti.

Več informacij o usmeritvi zaposlovanja v EU je na voljo v poročilu Znanja in spretnosti na prehodu: pot do leta 2035, ki ga je pripravil Cedefop.

 

Sorodne povezave:

Znanja in spretnosti na prehodu: pot do leta 2035

Evropski zeleni dogovor

Zeleni industrijski načrt Evropske komisije

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Zbirka podatkov EURES o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na omrežju X

EURES na LinkedInu

EURES na Instagramu

 

Teme
  • Poslovanje/podjetništvo
  • Novice s trga dela/novice mobilnosti
  • Novice/poročila/statistika
  • Trendi zaposlovanja
  • Mladina
Povezani razdelki
Sektor
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Professional, scientific and technical activities
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.