Работните места в Европа ще се променят бързо през следващите години, тъй като ЕС се стреми бързо да намали въглеродните емисии и същевременно да премине към икономика, ориентирана към цифровите технологии. Целта на ЕС е до 2030 г. емисиите на въглероден двуокис да намалеят с 55% в сравнение с нивата от 1990 г. Ако тази цел бъде постигната, Европа ще бъде първият неутрален по отношение на климата континент — заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, — като в нововъзникващите екологични отрасли има търсене на нови висококвалифицирани работни позиции, а същевременно в сектори като нефтената и газовата промишленост и селското стопанство ще има по-малко работна сила.
В същото време се осъществява и трети, демографски преход. Застаряващата работна сила не се замества със същия темп от по-млади работници, които понастоящем отделят повече години за образование, става видно от доклада за 2023 г. „Умения в преход: пътят към 2035 г.“ от Европейския център за развитие на професионалното обучение (Cedefop). Ето защо е важно да се повиши участието на средноквалифицираните работници, особено на жените, за да се запълнят свободните работни места.
„Това е повратен момент за Европа — пишат Юрген Зибел, изпълнителният директор на Cedefop, и Антонио Раниери, ръководителят на отдела за ПОО (професионално образование и обучение) и умения, в доклада „Умения в преход“. — Разгръщащата се извънредна ситуация в областта на климата, цифровата революция, геополитическото напрежение и кризите, свързани с разходите за живот, поставят фундаментално предизвикателство пред икономическата и социалната структура на държавите, икономическите сектори и общностите.“ Те добавят: „Въпреки че става все по-трудно да се предвиди какви промени предстоят, все по-очевидно е, че решенията, които взимаме през настоящото десетилетие за прилагане на политиките, ще определят облика на бъдещето.“
Зибел и Раниери виждат недостиг на работна ръка и умения, особено в сектори като строителството, грижите и информационните технологии, както и недостиг на качествени работни места, които предлагат както достойни условия на труд, така и възможности за използване на уменията. Според тях обаче все още преквалификацията е слабо застъпена, въпреки нейния „огромен потенциал“.
Преминаване към екологосъобразна икономика
В доклада „Умения в преход“ се посочва, че разширяването на стратегиите за цифрови и „зелени“ работни места се очаква да доведе до растеж на някои отрасли, сред които възобновяемата енергия и производството, тъй като производството на продукти като полупроводници, редкоземни метали и медицински консумативи се доближава до мястото на употреба.
В доклада се посочва, че обучението в помощ на работниците в западащите сектори и региони ще бъде важно за подобряване на уменията за екологичния преход. Висококвалифицираните работници, например учените в областта на научноизследователската и развойната дейност, които изобретяват екологични решения, ще се нуждаят от подкрепата на техническите кадри, които ги прилагат.
Цифрови умения
Високотехнологичните работни места ще подкрепят по-устойчивата икономика. Cedefop прогнозира значителен ръст на броя на професионалистите в областта на ИКТ до 2035 г., въпреки очакването, че част от заетостта в областта на цифровите технологии ще намалее с въвеждането на повече автоматизация. Очаква се набирането на персонал да е предизвикателство както поради трудностите при повишаване на квалификацията на лицата, заемащи средни и ниски длъжности, от които сега се изисква да имат повече цифрови умения, така и поради факта, че недостатъчно млади хора притежават квалификацията, необходима за длъжностите с най-висока квалификация.
Дългосрочни решения
- Дългосрочен план, обединяващ политиките в областта на образованието, обучението и пазара на труда, който инвестира в цифрови и STEM умения и насърчава ПОО.
- Ангажиране и създаване на повече възможности за местните и националните работодатели и създатели на политики във връзка с цифровия и екологичния преход.
- Прогнозиране на бъдещите нужди от умения и разбиране на съществуващия недостиг на умения.
Научете повече за посоката на развитие на заетостта в ЕС в Skills in Transition: the way to 2035 (Умения в преход: пътят към 2035 г.), доклад на Cedefop.
Връзки по темата:
Умения в преход: пътят към 2035 г.
Планът за промишлеността в контекста на Зеления пакт на ЕС
Допълнителна информация:
Намерете съветници на EURES
Условия на живот и труд в страните от EURES
База данни с работни места на EURES
Услуги на EURES за работодателите
Календар на събитията на EURES
Предстоящи онлайн събития
EURES във Facebook
EURES в X
EURES в LinkedIn
EURES в Instagram
Данни
- Дата на публикуване
- 15 Mарт 2024 г.
- Автори
- Европейски орган по труда | Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
- Теми
- Бизнес /Предприемачество
- Новини от пазара на труда/новини за мобилността
- Новини/доклади/статистика
- Тенденции при набиране на персонал
- Младост
- Свързан раздел(и)
- Сектор
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Professional, scientific and technical activities
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities