Vodstvene sposobnosti
Medtem ko se širjenje koronavirusa upočasnjuje, postaja delo na daljavo čedalje bolj priljubljeno. Z naraščanjem števila podjetij, ki svojim zaposlenim omogočajo, da delajo od doma, so postale dobre vodstvene sposobnosti zelo pomembne. Vodje ekip in višji vodstveni delavci morajo znati navdihovati in motivirati svoje sodelavce ter spodbujati sodelovanje na daljavo. Poleg tega postaja sestava ekip zaradi razmaha gospodarstva priložnostnih del čedalje bolj spremenljiva, kar povečuje potrebo po iniciativnosti in proaktivnosti vseh vpletenih strani.
Čustvena inteligenca
Čustvena inteligenca je sposobnost ozaveščanja in razumevanja lastnih čustev, pa tudi čustev drugih ljudi. Tvori jo več sestavin – zavedanje, zaznavanje in uravnoteženje, skratka gre za vodenje s pomočjo empatije, vplivanja in sodelovanja. Ker se bomo v svetu po covidu-19 soočali z veliko negotovostjo in številnimi izzivi, bodo podjetja potrebovala čustveno inteligentne vodstvene delavce, ki bodo delavcem pomagali prebroditi te težke čase.
Tehnološka znanja in spretnosti
Na lastne oči smo se prepričali, da lahko tehnologije, kot so robotika, razširjena resničnost, internet stvari in umetna inteligenca, podjetjem pomagajo, da se lažje spopadejo s prihodnjimi pandemijami. Kadri, ki lahko podjetjem pomagajo izkoriščati prednosti te tehnologije, bodo v prihodnosti nepogrešljivi. Od tovarn do odvetniških pisarn – na trgu dela bo čedalje večje povpraševanje po delavcih z ustreznimi tehnološkimi spretnostmi.
Znanja in spretnosti na področju digitalnih tehnologij in programiranja
Kriza zaradi covida-19 je pokazala, da so podjetja z močno digitalno prisotnostjo manj izpostavljena gospodarskim nihanjem in pandemijam. Zato so delavci z znanjem in spretnostmi na področju digitalnega trženja, razvoja in oblikovanja spletnih strani ter programiranja neprecenljiva pomoč podjetjem v težavnih obdobjih. Ker čedalje več podjetij prehaja na digitalno poslovanje, se odpirajo neštete priložnosti za vse digitalno pismene iskalce zaposlitve.
Prilagodljivost
Karantena je v naša življenja prinesla številne nepričakovane spremembe. Brez dvoma se bo spremenil naš način dela in delavci, ki so sposobni hitrega prilagajanja spremembam, bodo za delodajalce zelo dragoceni. Prilagodljivost ne pomeni samo sposobnost sprejemanja drugačnih delovnih nalog temveč tudi pripravljenost na nenehno usvajanje novih in nadgrajevanje obstoječih znanj in spretnosti, kar omogoča ohranjanje konkurenčnosti na trgu delovne sile.
Ustvarjalnost in inovativnost
Med pandemijo smo se začeli zavedati, kako pomembna sta ustvarjalnost in inovativnost. Podjetja, ki so znala hitro najti način za zagotavljanje storitev prek spleta ali v hipu preusmeriti svojo proizvodnjo, so bila zgled mnogim. V svetu, ki bo zavladal po koronavirusu, bo človekova ustvarjalnost ključnega pomena.
Podatkovna pismenost
Podjetja, ki razumejo poslovne trende, so bolje pripravljena za odzivanje na nepričakovane razmere. Da pa jih lahko razumejo, potrebujejo podatkovno pismene strokovnjake, ki znajo razložiti zbrane podatke in predlagati ustrezne rešitve. Zato bodo v prihodnosti podatkovno pismeni delavci dragocenejši za delodajalce kot kdaj koli prej.
Kritično mišljenje
S poplavo lažnih novic in dezinformacij na spletu je postalo pomembno, da podjetja pri sprejemanju odločitev na podlagi razpoložljivih informacij uporabijo kritično mišljenje. Medijska pismenost in sposobnost objektivnega ocenjevanja informacij iz različnih virov bosta veščini, po katerih bo vladalo veliko povpraševanje.
Preberite članek o tem, kako je šest evropskih podjetij pri spopadanju s krizo uporabilo nekatera od zgoraj navedenih znanj in spretnosti in naredilo pomemben korak naprej.
Sorodne povezave:
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 30. junij 2020
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Zunanji deležniki
- Namigi in nasveti
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Trendi zaposlovanja
- Mladina
- Povezani razdelki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles