Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2018. gada 25. oktobrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 5 min

Programma “Tava pirmā EURES darbavieta” palīdz jaunajiem Portugāles farmaceitiem atrast darbu Skandināvijā

Farmācijas nozare Zviedrijā piedzīvoja pārmaiņas 2009. gadā, kad ar valsts monopolizētā tirgus jaunu regulējumu to atvēra privātajam sektoram.

Your first EURES job helps young Portuguese pharmacists to find work in Scandinavia
Andreia Carona

Tirgus burtiski eksplodēja, un tam sekoja kvalificētu farmaceitu trūkums, kas vēl asāk bija izjūtams sabiedrības novecošanas kontekstā, un tādēļ darba devējiem bija grūti atrast darbiniekus Zviedrijā.

Savukārt Portugālē bija un joprojām ir pārāk daudz farmaceitu un pārāk maz darbavietu lielā mērā saistībā ar finanšu krīzes sekām. Saskatot savstarpēji izdevīgu iespēju, LloydsApotek Zviedrijā un tās norvēģu partneris Vitusapotek sadarbojās ar EURES Portugālē, lai ar programmas Tava pirmā EURES darbavieta (YfEj) starpniecību pieņemtu darbā farmaceitus.

LloydsApotek darbinieki Zviedrijā strādā partnerībā ar kolēģiem Norvēģijā, kuriem arī ir līdzīga nepieciešamība pēc jauniem darbiniekiem. Kā norāda Mia Makower, kura ir LloydsApotek Zviedrijā Personāla daļas vadītāja un atbildīga par personāla atlasi starptautiskā mērogā, EURES darbinieki atbalsta visu darbinieku atlases procesu visās trijās valstīs.

“Viss tiek darīts kopā ar EURES kolēģiem,” skaidro Mia. “Visā procesā viņi ir mūsu partneri.”

“Abi EURES padomdevēji Zviedrijā un Norvēģijā savstarpēji cieši sadarbojas šajā procesā un sadarbībā iesaista arī EURES padomdevējus Portugālē.”

EURES palīdz informēt darba meklētājus Portugālē par darba iespējām LloydsApotek un Vitusapotek, apkopo ieinteresēto kandidātu CV un palīdz viņiem sazināties ar Mia un viņas kolēģiem. Viena no daudzām farmaceitēm, ko LloydsApotek pieņēma darbā no Portugāles, ir 27 gadus vecā Andreia Carona, kura sāka strādāt uzņēmumā 2016. gada pavasarī.

“Šis piedzīvojums sākās 2015. gada septembrī, kad pamanīju darba piedāvājumu EURES portālā,” atceras Andreia. “Uzņēmuma pārstāvji devās uz Portugāli, lai apspriestu darba iespējas, un EURES padomdevēji bija tie, kuri mūs informēja par YfEj programmu.”

Viņas motivācija pārcelties uz dzīvi ārzemēs, lai tur strādātu, bija skaidra: “Man bija darbs Portugālē, bet piedāvātās iespējas un alga nebija tāda, kādu vēlējos saņemt pēc pieciem gadiem augstskolā un ar manu pieredzi. Es vienmēr domāju par darbu ārzemēs un tāpēc pieteicos uz šo darbu.”

Andreia saņēma finansiālu atbalstu no YfEj, lai varētu doties uz darba interviju Portu un lai viņas akadēmisko kvalifikāciju atzītu ārzemēs. LloydsApotek arī nodrošināja, ka pirms pārcelšanās Andreia Portugālē pabeidz zviedru valodas kursus, jo darbiniekiem ir jāspēj apliecināt pietiekamas zviedru valodas zināšanas, lai varētu saņemt farmaceita licenci. Tagad Andreia katru dienu darbā runā un raksta zviedru valodā.

Andreia izsaka vislielāko atzinību par YfEj un viņas darba devēja sniegto atbalstu. “EURES padomdevējs ir ļoti svarīgs visā procesā, un ir lieliski, ka rīcībā ir kāds, kuram jautājumu gadījumā var piezvanīt,” viņa saka. “Arī uzņēmums pieliek lielas pūles un atbalsta mūs it visā.”

Mia skatījums uz YfEj programmu un uzņēmuma sadarbību ar EURES ir tikpat pozitīvs. Viņa uzskata par būtisku, ka cilvēki, pārceļoties uz citu valsti, saņem visu nepieciešamo atbalstu gan darba vietā, gan ārpus tās. “Mēs pārvietojam cilvēkus, nevis tikai izmainām skaitļus ailītēs,” viņa saka. “Ja cilvēks jūsu dēļ pārceļas no vienas valsts uz citu, tad atbalsts ir jānodrošina abās pusēs, un EURES to nodrošina.”

“Lielākā priekšrocība ir tā, ka mums (Portugālē) ir pieejams kāds, kurš runā attiecīgajā valodā, kāds, kurš pārzina turienes cilvēku bailes un bažas un var ar viņiem runāt aci pret aci. Kad šie cilvēki nonāk šeit (Zviedrijā), viņiem, tāpat kā man, ir pieejams EURES partneris, kurš strādā un palīdz viņiem atrisināt visus jautājumus.”

EURES ir kļuvis populārs Zviedrijas darba devēju vidū, un atbalsts ir nepieciešams ne tikai farmācijas nozarē strādājošajiem uzņēmumiem: “Mums ir vajadzīgi zobārsti, zobu higiēnisti, medicīnas māsas, ķirurgi, ārsti, šefpavāri, visa veida profesiju pārstāvji,” saka Mia.

Tā kā sadarbība ar EURES ir bijusi veiksmīga, LloydsApotek jau vairākus gadus pieņem darbā farmaceitus no Portugāles un daži no viņiem ir kļuvuši par vadītājiem. Šogad komandai pievienosies vēl seši jauni darbinieki no Portugāles. Mia cer, ka arī Andreia paliks uz ilgāku laiku un kļūs par vadītāju.

Protams, ir grūti pamest ģimeni un draugus, pārceļoties uz ārzemēm, un jaunā valstī ne vienmēr ir viegli plānot dzīvi ilgtermiņā. Andreia gadījumā būtiska bija viņas drauga Pedro pievienošanās viņai 2017. gada vasarā Zviedrijā, jo viņš bija tur atradis darbu kā saules enerģijas inženieris. Pedro arī saņēma YfEj palīdzību pieteikuma sagatavošanā, kā arī finansiālu atbalstu pēc ierašanās valstī.

Andreia norāda, ka pēc savas pieredzes viņa ieteiktu YfEj citiem Eiropas jauniešiem: “Es domāju, ka šī programma ir patiesi piemērota cilvēkiem, kuri vēlas izmēģināt ko jaunu, jo nodrošina atbalstu un kontaktus ar nopietniem uzņēmumiem.”

“Tava pirmā EURES darbavieta” ir Eiropas Savienības mobilitātes shēma. Lai uzzinātu vairāk par darba un apmācības iespējām ES vai atrastu darbiniekus, kuriem ir jums vajadzīgās prasmes, sazinieties ar kādu no šīs shēmas nodarbinātības dienestiem vai ar savu vietējo EURES padomdevēju, izmantojot EURES portālu.

 

Saistītās saites:

Reuters — Zviedrijai vajadzīgs lielāks skaits imigrantu, lai mazinātu sabiedrības novecošanas ietekmi

Tava pirmā EURES darbavieta

EURES portāls

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES Pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
 • Ārējās EURES ziņas
 • Veiksmes stāsti
 • Jaunatne
Saistītā(s) sadaļa(s)
Nozare
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.