Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2018 m. lapkričio 30 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Profesinis rengimas ir mokymas – ar galiu pasirinkti profesiją?

Europos jaunimo profesinis rengimas ir mokymas yra ne tik universitetinio išsilavinimo alternatyva, bet ir tinkamas prioritetinis pasirinkimas. Profesinio rengimo ir mokymo programos suteikia praktinių įgūdžių, tiesiogiai susijusių su darbu, ir gali padėti siekti profesinės karjeros. Ar tai ne puiku?

Vocational education and training: Is there a career for me?
Shutterstock

Išgirdę žodžių junginį „profesinis rengimas ir mokymas“, galite pagalvoti apie vos keletą tradicinių profesijų. Statybininkai, elektrikai, mechanikai, santechnikai, dažytojai ir dekoratoriai – visa tai profesijos, kurios paprastai siejamos su profesiniu mokymu, tačiau šios profesijos, nors ir puikios, tinka ne visiems.

Tiesą sakant, profesinis rengimas ir mokymas yra kur kas platesnė sąvoka, sietina su daug įvairių profesijų. Šiame straipsnyje aptariame kai kurias profesijas, kurių galite siekti profesinio rengimo ir mokymo sistemoje.

Tradicinės profesijos, kurias galima įgyti profesinio rengimo ir mokymo sistemoje

Profesinės karjeros žinomos nuo senovės laikų, kai pirmieji ūkininkai, virėjai, statybininkai, dailidės ir vandentiekio specialistai tobulindavo savo įgūdžius ir juos perduodavo kitiems. Kitos ilgametę istoriją turinčios tradicinės profesijos yra mėsininkai, kepėjai, slaugytojai, priežiūros darbuotojai, siuvėjai, batsiuviai, kalviai, kirpėjai, gėlininkai ir miškininkai.

Nepaisant pokyčių, susijusių su industrializacija ir masine gamyba, dauguma šių profesijų išlaikė laiko išbandymus ir šiandien tebėra plačiai paplitusios Europos Sąjungoje.

Šiuolaikinės profesijos, kurias galima įgyti profesinio rengimo ir mokymo sistemoje

Dėl pramonės revoliucijos ir ankstyvosios technologinės plėtros atsirado daugybė naujų profesijų, visų pirma gamybos, inžinerijos, medicinos ir informacinių technologijų srityse. Visi šie sektoriai, kurie yra tiesiogiai susiję su profesinio rengimo ir mokymo sistema, tapo populiarūs tarp mokymo programų dalyvių, visų pirma dėl to, kad šiuose sektoriuose siūlomas labai gerai apmokamas darbas.

Nors tradiciškai daugelis profesinio mokymo ir rengimo sistemoje įgyjamų profesijų yra siejamos su darbu dirbtuvėse, gamyklose ar laboratorijose, šiais laikais siūloma įvairių programų, susijusių su darbu biure. Jei jus domina galimybė tapti apskaitininku, advokatu, nekilnojamojo turto agentu, pardavimo darbuotoju, grafikos dizaineriu ar programinės įrangos kūrėju (ir tai tik vos keletas profesijų pavyzdžių), labai tikėtina, kad rasite atitinkamą profesinio rengimo ir mokymo programą.

Daug galimybių taip pat suteikiama ir mažmeninės prekybos, taip pat apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose, kuriuose profesinio rengimo ir mokymo programos gali padėti įgyti prekybos administratoriaus, viešbučio vadybininko, virtuvės šefo, kelionių agento ar renginių planuotojo specialybę.

Ateities profesijos, kurias bus galima įgyti profesinio rengimo ir mokymo sistemoje

Darbo pasaulis iš tiesų keičiasi, todėl keičiasi ir profesinio rengimo ir mokymo pobūdis. Skaitmeniniame ir globalizacijos amžiuje randasi daug profesijų (ypač aukštųjų technologijų sektoriuose), kurių prieš pusę amžiaus nebuvo.

Kaip galima spręsti iš mokslinių tyrimų, jaunas žmogus XXI amžiuje turėtų svarstyti galimybę pasirengti profesijoms, kurių dar net nėra.

Manoma, kad, jei technologijos vystysis taip, kaip tikimasi, greitai bus pradėti rengti net ir autonominių automobilių mechanikai, kosminių kelionių agentai ar net patarėjai robotų klausimais. Ar įsivaizduojate save kaip vienos iš šių sričių specialistą? Jei taip, profesinis rengimas ir mokymas gali būti jūsų pirmas žingsnis ta linkme!

Taigi, kokia karjera man yra tinkama?

Atsižvelgiant į tai, kad puikių galimybių esama skirtingose srityse, labai tikėtina, kad profesinio rengimo ir mokymo sistemoje galite įgyti norimą profesiją, ir, jei jau seniai svajojate apie konkrečią profesiją, profesinis rengimas ir mokymas gali būti savaime suprantamas jūsų pasirinkimas.

Tačiau verta priminti, kad dalyvavimas profesinio rengimo ir mokymo programoje nereiškia, kad turėsite apsiriboti konkrečiu darbu. Šiuolaikiniuose kursuose paprastai susitelkiama į perkeliamuosius įgūdžius, kuriuos galima pritaikyti skirtingose profesijose, todėl jums bus atviros ir kitos galimybės.

Jei norite sužinoti daugiau apie pameistrystės galimybes, Europos profesinio mokymo plėtros centras (CEDEFOP) turi naudingą duomenų bazę, kurioje galima rasti informacijos apie programas jūsų šalyje ir visoje Europoje.

2018 m. lapkričio 5–9 d. Europos Komisija Vienoje surengė trečiąją metinę Europos profesinių gebėjimų savaitę, o iki gruodžio mėn. pabaigos bus vykdoma ir kita su Gebėjimų savaite susijusi platesnio masto veikla ir renginiai. Daugiau informacijos galima rasti čia.

 

Susijusios nuorodos

Pasirengimas ateities profesijoms

CEDEFOP Europos pameistrystės programų duomenų bazė

2018 m. Europos profesinių gebėjimų savaitė

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
 • Nurodymai ir patarimai
 • Jaunimas
Sektorius
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.