Hasło „VET” może kojarzyć się wielu osobom z szeregiem wybranych „tradycyjnych” zawodów. Do przykładowych zawodów powszechnie kojarzonych z VET zalicza się pracowników budowlanych, elektryków, mechaników, hydraulików oraz malarzy i dekoratorów, przy czym ścieżka kariery w tych zawodach – choć niewątpliwie atrakcyjna – nie jest odpowiednia dla każdego.
W rzeczywistości pojęcie VET jest znacznie szersze i obejmuje szereg możliwości pod względem potencjalnego rozwoju kariery zawodowej. W niniejszym artykule omówimy niektóre ścieżki kariery, jakie można wybrać dzięki udziałowi w programach VET.
Kariery w zawodach tradycyjnie kojarzonych z VET
Zawody tradycyjnie kojarzone z VET wywodzą się z czasów antycznych – już wtedy bowiem pierwsi rolnicy, kucharze, budowniczowie, cieśle i hydraulicy doskonalili i przekazywali swoje umiejętności. Wśród innych tradycyjnych zawodów o wieloletniej tradycji należy wymienić rzeźników, piekarzy, pielęgniarki, pracowników opieki, krawców, szewców, kowali, fryzjerów, florystów i leśników.
Pomimo postępującej industrializacji i rozwoju produkcji masowej większość z wymienionych ścieżek kariery zawodowej wytrzymała próbę czasu, a powiązane z nimi zawody są powszechnie spotykane w UE po dziś dzień.
Współczesne zawody VET
Rewolucja przemysłowa i początkowe osiągnięcia technologiczne doprowadziły do powstania wielu nowych zawodów, w szczególności w sektorze wytwórstwa, inżynierii, medycyny i technologii informacyjnych. Osoby zainteresowane wykonywaniem tych zawodów mogą uzyskać do nich dostęp, biorąc udział w programach VET – są one szczególnie popularne wśród stażystów, ponieważ należą do grupy najlepiej płatnych zawodów.
Podczas gdy wiele ścieżek rozwoju kariery zawodowej VET było tradycyjnie związanych z warsztatem, fabryką albo laboratorium, obecnie istnieje również szereg różnego rodzaju programów realizowanych w biurach. Osoby zainteresowane karierą w zawodzie księgowego, prawnika, agenta nieruchomości, pracownika działu sprzedaży, grafika lub twórcy oprogramowania – lista ta nie jest oczywiście wyczerpująca – najprawdopodobniej będą w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie program VET.
Sektor handlu detalicznego czy sektor hotelarski również oferują wiele możliwości w tym zakresie – udział w programach VET może dać początek karierze w zawodzie kierownika sklepu, kierownika hotelu, szefa kuchni, pracownika biura podróży lub osoby odpowiedzialnej za organizację imprez.
Zawody VET przyszłości
Zmianom zachodzącym w świecie pracy towarzyszą zmiany charakteru VET. W epoce cyfrowej i w dobie globalizacji powstaje wiele nowych zawodów – w szczególności w sektorach związanych z zaawansowanymi technologiami – które jeszcze pół wieku temu nie istniały.
Wyniki badań wskazują, że młode osoby żyjące w XXI w. powinny wręcz rozważyć możliwość przygotowania się do wykonywania zawodów, które jeszcze nie istnieją.
Obecnie uważa się, że jeżeli technologia będzie nadal rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami, wkrótce zaistnieje konieczność organizowania staży na stanowisko mechanika samochodów autonomicznych, pracownika biura podróży kosmicznych, a nawet doradcy ds. robotów. Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić siebie w jednej z tych roli? Jeśli tak, wzięcie udziału w kursie VET może stanowić pierwszy krok w rozwoju waszej kariery zawodowej w tej dziedzinie!
Jak zatem wybrać odpowiednią ścieżkę kariery?
Biorąc pod uwagę szerokie spektrum ekscytujących możliwości w różnych dziedzinach, każdy powinien znaleźć karierę VET odpowiednią dla swoich potrzeb, przy czym dla osób, które zdecydowały się już na podążanie określoną ścieżką rozwoju zawodowego, wzięcie udziału w programach VET może stanowić oczywisty wybór.
Warto jednak pamiętać, że wzięcie udziału w programie VET nie jest równoznaczne z przypisaniem uczestnika takiego programu do jednej określonej grupy zawodowej. Współczesne kursy szkoleniowe zazwyczaj koncentrują się na umiejętnościach przekrojowych, które można wykorzystywać w różnych rolach, co pozwala zachować możliwość wykonywania szeregu zawodów.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji na temat możliwości odbycia praktyk zawodowych powinny zapoznać się z przydatną bazą danych prowadzoną przez Cedefop – Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego – zawierającą informacje na temat programów VET realizowanych w danym państwie i w całej Europie.
W 2018 r. Komisja Europejska zorganizowała trzeci doroczny Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, który odbył się w Wiedniu w dniach 5–9 listopada; ponadto do końca grudnia w ramach Tygodnia Umiejętności odbywa się również wiele innych, szerzej zakrojonych imprez i wydarzeń. Dodatkowe informacje można uzyskać tutaj.
Powiązane linki:
Przygotowania do wykonywania zawodów przyszłości
Cedefop – europejska baza danych poświęcona programom praktyk zawodowych
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018
Więcej informacji:
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 30 listopada 2018
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Porady i wskazówki
- Młodzież
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles