Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2018. gada 30. novembrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 4 min

Profesionālā izglītība un apmācība — vai tā piedāvā karjeru, kas ir piemērota man?

Jauniešiem Eiropā profesionālā izglītība un apmācība (PIA) nav tikai alternatīva universitātes izglītībai — tā ir arī lieliska pirmā izvēle. PIA programmas nodrošina praktiskās prasmes, kas ir tieši saistītas ar darbu, un piedāvā iespēju ātri sākt profesionālo karjeru. Vai tas nav lieliski?

Vocational education and training: Is there a career for me?
Shutterstock

Kad dzirdat frāzi “profesionālā izglītība un apmācība” (“PIA”), iespējams, jums prātā nāk dažas tradicionālas profesijas. Būvstrādnieki, elektriķi, mehāniķi, santehniķi, kā arī krāsotāji un dekoratori — šīs ir tikai dažas no profesijām, kas parasti ir saistītas ar PIA, un karjera šajās profesijās (kaut arī tās sniedz lieliskas iespējas) nav piemērota visiem.

Patiesībā PIA ir daudz plašāks jēdziens un piedāvā plašu iespējamo karjeru klāstu. Šajā rakstā ir aplūkotas dažas no karjerām, ko var īstenot, izejot PIA.

Tradicionālās PIA karjeras

Profesionālo karjeru pirmsākumi meklējami antīkajos laikos, kad senie lauksaimnieki, pavāri, būvnieki, galdnieki un santehniķi jau pilnveidoja savas prasmes un nodeva tās tālāk. Citas tradicionālās profesijas ar senu vēsturi ir miesnieki, maiznieki, medmāsas, aprūpētāji, drēbnieki, kurpnieki, kalēji, frizieri, floristi un mežkopji.

Lai gan ir notikusi industrializācija un sākta sērijveida ražošana, lielākā daļa šo karjeru ir izturējušas laika pārbaudi un arī mūsdienās joprojām ir plaši izplatītas visā ES.

Mūsdienu PIA karjeras

Rūpnieciskā revolūcija un agrīnā tehnoloģiju attīstība radīja daudz jaunu profesiju, jo īpaši tādās nozarēs kā ražošana, inženierzinātnes, medicīna un informācijas tehnoloģija. Visās šajās nozarēs karjeru var sākt, izejot PIA, un apmācāmie tās izvēlas arvien biežāk, jo īpaši tāpēc, ka šīs nozares piedāvā dažas no vislabāk apmaksātajām profesijām.

Lai gan tradicionāli daudzas PIA karjeras ir bijušas saistītas ar strādāšanu darbnīcās, rūpnīcās vai laboratorijās, mūsdienās ir pieejamas arī dažādas programmas, kas apgūstamas biroju vidē. Ja vēlaties kļūt par grāmatvedi, juristu, nekustamā īpašuma aģentu, tirdzniecības darbinieku, grafisko dizaineru vai programmatūru izstrādātāju (kas ir tikai daži no profesiju piemēriem), visticamāk, ir PIA programma, kas ir piemērota tieši jums.

Daudzas iespējas ir pieejamas arī mazumtirdzniecības un viesmīlības nozarēs, kur PIA var piedāvāt iespēju īstenot karjeru veikala vadītāja, viesnīcas vadītāja, šefpavāra, ceļojumu aģenta vai pasākumu plānotāja profesijā.

Nākotnes PIA karjeras

Mainoties darba pasaulei, protams, mainās arī PIA. Digitālajā un globālajā laikmetā rodas daudz jaunu profesiju — jo īpaši augsto tehnoloģiju nozarēs —, kādu nebija pirms pusgadsimta.

Kā liecina pētījumi, jauniešiem 21. gadsimtā vajadzētu pat apsvērt gatavošanos tādām profesijām, kādu vēl nemaz nav.

Pastāv uzskats, ka, ja tehnoloģija attīstīsies, kā iecerēts, drīz radīsies tādas profesijas kā pašbraucošu automobiļu mehāniķi, kosmosa ceļojumu aģenti un pat konsultanti robotu jomā. Vai varat iedomāties sevi kādā no šīm profesijām? Ja varat, tad PIA kurss var būt jūsu pirmais solis, lai to apgūtu!

Kāda karjera ir piemērota man?

Ņemot vērā, ka ir pieejams milzum daudz aizraujošu iespēju dažādās jomās, ir vairāk nekā iespējams, ka ir jums piemērota PIA karjera, un, ja esat jau nodomājis apgūt konkrētu karjeru, PIA var būt pašsaprotama izvēle, lai to īstenotu.

Tomēr jāatgādina, ka PIA nenozīmē, ka jūs varat strādāt tikai vienā konkrētā profesijā. Mūsdienu kursi parasti ir vērsti uz tālāk nododamām prasmēm, ko var izmantot dažādās profesijās, tāpēc jums būs pieejamas plašas izvēles iespējas.

Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par stažēšanās iespējām, Eiropas Profesionālās izglītības attīstības centram Cedefop ir noderīga datubāze, kurā varat atrast informāciju par shēmām, kas pieejamas jūsu valstī un visā Eiropā.

Eiropas Komisija no 5.–9. novembrī Vīnē rīkoja savu trešo ikgadējo “Eiropas Profesionālo prasmju nedēļu 2018”, un saistībā ar Prasmju nedēļu līdz decembra beigām norisināsies plašāki pasākumi un notikumi. Vairāk informācijas varat iegūt šeit.

 

Saistītās saites:

Gatavošanās nākotnes profesijām

Cedefop — Eiropas stažēšanās shēmu datubāze

Eiropas Profesionālo prasmju nedēļa 2018

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES Pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
 • Ieteikumi un padomi
 • Jaunatne
Nozare
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.