Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok20. februára 2024Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 2 min

Zo Španielska do Švédska: Ako EURES zmenil život pracovníka v cestovnom ruchu

Adonis Pino Sánchez pracuje v oblasti cestovného ruchu, v lete na švédskom ostrove Öland a v zime v hoteli Icehotel v severnej dedine Jukkasjärvi. Rozpráva o svojej ceste a o tom, ako mu pri nej pomohli sieť EURES Španielsko a EURES Švédsko.

From Spain to Sweden: How EURES changed a tourism worker’s life
Photo credit: Adonis Pino Sánchez

Ako 26-ročný opustil Adonis svoju rodnú Kubu a našiel si prácu na Gran Canarii, jednom zo španielskych Kanárskych ostrovov. Vďaka občianstvu EÚ sa neskôr mohol presťahovať do Švédska. Niekoľko rokov pracoval ako barman a hlavný čašník na ostrove Öland a ako hlavný čašník v zariadení Icehotel - prvom ľadovom hoteli na svete a najväčšom svojho druhu na svete.

Ako ste sa dozvedeli o sieti EURES a o príležitosti pracovať v Európe?

O EURES som sa dozvedel z webovej stránky pracovnej agentúry na Kanárskych ostrovoch a zdalo sa mi, že je to veľmi dobrá príležitosť na ďalší profesionálny a osobnostný rast.

Prečo ste sa rozhodli uchádzať o prácu vo Švédsku a ako ste sa tam dostali?

Vždy som chcel spoznať škandinávske krajiny. Na portáli EURES som si všimol inzerát na pracovné miesto v letovisku Ekerum Resort. Následne som kontaktoval poradcu EURES Daniela Bellona na Kanárskych ostrovoch a neskôr som sa spojil s Bannou Thioubou z EURES, ktorá pracuje pre VSZ Arbetsförmedlingen vo Švédsku. Pomohli mi so všetkým, čo som potreboval na podanie žiadosti o zamestnanie. Sledovali každý môj krok a som im veľmi vďačný za podporu a pomoc.

Ako prebiehalo sťahovanie do Švédska? Akú podporu ste dostali?

Tento proces bol pomerne jednoduchý. Daniel mi dal všetky potrebné pokyny a potom som dostal aj pomoc z programu cielenej mobility EURES, ktorý pokryl veľkú časť nákladov na sťahovanie.

Čo bolo najnáročnejšie na práci vo Švédsku?

Hlavnou výzvou pre mňa bolo naučiť sa švédsky jazyk. Milujem jazyky, ale švédčina je veľmi zložitá. Rozhodol som sa to však prekonať. Musím povedať, že budem vždy vďačný sieti EURES. Túto službu som objavil vo veľmi dôležitom čase a príchod sem bol pre mňa najvýznamnejšou a najlepšou skúsenosťou v živote.

 

Zaujímate sa o prácu v zahraničí? Pozrite si voľné pracovné miesta na portáli EURES alebo kontaktujte poradcu siete EURES so žiadosťou o podporu.

 

Súvisiace odkazy:

EURES: Hľadať prácu v Európe

Kontaktovať poradcu siete EURES

Program cielenej mobility

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

 

Témy
  • Súbor nástrojov EÚ pre mobilitu
  • Trendy náboru
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Accomodation and food service activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.