Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy20 lutego 2024Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 2 min

Z Hiszpanii do Szwecji: jak EURES odmienił życie pracownika branży turystycznej

Adonis Pino Sánchez pracuje w branży turystycznej. Latem na szwedzkiej wyspie Olandia, a zimą w Icehotel w wiosce Jukkasjärvi na północy kraju. Adonis opowiada o swojej podróży i o tym, jak EURES Hiszpania i EURES Szwecja pomogły mu się tam dostać.

From Spain to Sweden: How EURES changed a tourism worker’s life
Photo credit: Adonis Pino Sánchez

W wieku 26 lat Adonis opuścił swoją ojczyznę Kubę i znalazł pracę na Gran Canarii, jednej z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Dzięki unijnemu obywatelstwu mógł później przenieść się do Szwecji. Przez kilka lat pracował jako barman i główny kelner na Olandii, a także jako główny kelner w Icehotel – pierwszym i największym tego typu na świecie lodowym hotelu.

W jaki sposób dowiedziałeś się o EURES i możliwości pracy w Europie?

O EURES dowiedziałem się za pośrednictwem strony internetowej agencji zatrudnienia na Wyspach Kanaryjskich. Uznałem, że to bardzo dobra okazja do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego.

Dlaczego zdecydowałeś się ubiegać o pracę w Szwecji i jak się tam znalazłeś?

Kraje skandynawskie zawsze mnie interesowały. Zobaczyłem ogłoszenie o pracy w Ekerum Resort na portalu EURES. Skontaktowałem się z doradcą EURES Danielem Bellonem na Wyspach Kanaryjskich, a później z Banną Thioubou w EURES w Arbetsförmedlingen w Szwecji. Pomogli mi we wszystkim, czego potrzebowałem podczas tej rekrutacji. Wspierali mnie na każdym kroku i jestem im bardzo wdzięczny za ich pomoc.

Jak wyglądała przeprowadzka do Szwecji? Jakie wsparcie otrzymałeś?

Proces był dość prosty. Daniel wydał mi wszystkie niezbędne instrukcje, a następnie otrzymałem pomoc z programu „Targeted Mobility Scheme”, który pokrył znaczną część kosztów przeprowadzki.

Co było najtrudniejsze w pracy w Szwecji?

Głównym wyzwaniem było nauczenie się języka szwedzkiego. Uwielbiam języki, ale szwedzki jest bardzo trudny. Postanowiłem jednak się nie poddawać. Muszę powiedzieć, że zawsze będę wdzięczny EURES. Odkryłem tę usługę w bardzo ważnym momencie, a przybycie tutaj było najważniejszym i najlepszym doświadczeniem w moim życiu.

 

Chcesz podjąć pracę za granicą? Sprawdź oferty pracy w portalu EURES lub skontaktuj się z doradcą EURES w celu uzyskania wsparcia.

 

Powiązane linki:

EURES: Znajdź pracę w Europie

Skontaktuj się z doradcą EURES

Program „Targeted Mobility Scheme”

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Zestaw narzędzi UE do mobilności
  • Trendy rekrutacyjne
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.