Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva20. února 2024Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 2 min

Ze Španělska do Švédska: jak síť EURES změnila život pracovníkovi v cestovním ruchu

Adonis Pino Sánchez pracuje v cestovním ruchu – v létě na švédském ostrově Öland a v zimě v Icehotelu ve vesnici Jukkasjärvi na severu země. Vypráví o své cestě a o tom, jak mu na ní pomohly sítě EURES ve Španělsku a ve Švédsku.

From Spain to Sweden: How EURES changed a tourism worker’s life
Photo credit: Adonis Pino Sánchez

Ve svých 26 letech opustil Adonis svou rodnou Kubu a našel si práci na Gran Canarii, jednom ze španělských Kanárských ostrovů. Díky svému občanství EU se později mohl přestěhovat do Švédska. Několik let pracoval jako barman a vrchní číšník na Ölandu a jako vrchní číšník v Icehotelu, prvním ledovém hotelu na světě a celosvětově největším svého druhu.

Jak jste se dozvěděl o síti EURES a o příležitosti pracovat v Evropě?

O síti EURES jsem se dozvěděl z internetových stránek pracovní agentury na Kanárských ostrovech a zdálo se mi, že je to velmi dobrá příležitost k dalšímu profesnímu i osobnímu růstu.

Proč jste se rozhodl ucházet práci ve Švédsku a jak jste se tam ocitl?

Vždy jsem měl zájem poznat skandinávské země. Na portálu EURES jsem našel inzerát na pracovní pozici v letovisku Ekerum Resort. Poté jsem kontaktoval poradce EURES Daniela Bellona na Kanárských ostrovech a později jsem se spojil s Bannou Thioubou ze sítě EURES ve Švédsku, která pracuje pro veřejnou službu zaměstnanosti Arbetsförmedlingen. Pomohli mi se vším, co jsem k žádosti o práci potřeboval. Sledovali každý můj krok a za jejich podporu a pomoc jsem jim velmi vděčný.

Jak probíhalo stěhování do Švédska? Jakou podporu jste měl k dispozici?

Postup byl poměrně jednoduchý. Daniel mi dal všechny potřebné instrukce a pak jsem také získal pomoc z programu cílené mobility sítě EURES, který pokryl velkou část nákladů na stěhování.

Co bylo na práci ve Švédsku nejnáročnější?

Velkou výzvou pro mě bylo naučit se švédsky. Rád se učím cizí jazyky, ale švédština je velmi obtížná. Rozhodl jsem se ale nevzdat to. Musím říci, že síti EURES budu vždy vděčný. Její služby jsem objevil ve velmi důležité fázi mého života a přestěhování do této země pro mě byla nejzásadnější a nejlepší životní zkušenost.

 

Chcete pracovat v zahraničí? Podívejte se na volná pracovní místa na portálu EURES nebo se s žádostí o pomoc obraťte na poradce EURES.

 

Související odkazy:

EURES: Najít pracovní místo v Evropě

Obraťte se na poradce EURES

Program cílené mobility sítě EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

 

Témata
  • EU toolbox pro mobilitu
  • Trendy náboru
Související sekce
Sektor
  • Accomodation and food service activities

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.