Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy4 maja 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Dziewięć rzeczy, o których absolwenci powinni wiedzieć przy rozpoczęciu poszukiwania pracy

Znalezienie pierwszej pracy nie musi być przerażające, jeśli podejdziesz do tego we właściwy sposób i bez uprzedzeń. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby poszukiwanie pracy było mniej zniechęcające i bardziej wydajne.

Nine things new graduates should know when they start job searching

Przyzwyczaj się do regularnego sprawdzania ofert pracy

Niezależnie z jakich portali korzystasz w celu poszukiwania ofert pracy, upewnij się, że robisz to codziennie, zwłaszcza w dni robocze. Tuż po pojawieniu się nowych ofert pracy natychmiast ubiegaj się o stanowisko. Niektórzy pracodawcy otrzymują setki zgłoszeń, i jeśli nie jesteś jednym z pierwszych kandydatów, twoje szanse na zatrudnienie mogą być niewielkie.

Dobrze jest rozpocząć dzień od przejrzenia najnowszych ofert pracy podczas porannej kawy.

Nie za dużo, niezbyt szczegółowo

Podczas przeszukiwania ofert na portalach pracy, upewnij się, że korzystasz z opcji filtrowania, aby móc zobaczyć wszystkie wolne stanowiska odpowiadające twoim zainteresowaniom. Pomoże ci to w szybszym znalezieniu odpowiednich ofert pracy. Należy zachować ostrożność, aby zbytnio nie zawężać wyników wyszukiwania, ponieważ przyniesie to bardzo niewiele wyników.

Dostosuj swoje CV

Częsty błąd popełniany przez osoby poszukujące pracy polega na tym, że mają oni tylko jedno CV, w którym zawarte są wszystkie umiejętności, informacje podstawowe i doświadczenie. Upewnij się, że CV jest dostosowane do rodzaju pracy, o którą się ubiegasz , i zawiera wyłącznie informacje istotne dla tej branży. Jeśli ubiegasz się o pracę w różnych sektorach, powinieneś mieć dla każdego z nich dostosowany życiorys.

W zależności od stanowiska, o które ubiegasz się, możesz również dodać listę swoich mocnych stron lub zakres obowiązków.

Nie zapomnij wspomnieć o wszelkich istotnych doświadczeniach w zakresie wolontariatu.

Bądź otwarty na staże lub praktyki

Staże i praktyki są doskonałym sposobem na rozpoczęcie kariery zawodowej. Mogą nie być zbyt atrakcyjne pod względem finansowym (albo nawet nieopłacane), ale mogą zapewnić ci nieocenione doświadczenie zawodowe, które można następnie wykorzystać przy poszukiwaniu pracy w pełnym wymiarze czasu. Wielu pracodawców oferuje swoim stażystom umowy o pracę na czas nieokreślony po zakończeniu stażu, jeżeli byli zadowoleni z wyników ich pracy.

Wykorzystaj Europass i EURES do przygotowania swojego CV i ubiegania się o pracę

Dysponujący ponad 3 mln ofert pracy portalEURES jest doskonałym miejscem na znalezienie pierwszej pracy. Skontaktuj się z doradcą EURES w swoim kraju, aby dowiedzieć się, w jaki sposób EURES może pomóc ci wejść na rynek pracy.

Wykorzystaj narzędziaEuropass do opracowania mocnego CV i przekonującego listu motywacyjnego, dzięki którym wyróżnisz się ns tle innych kandydatów

Doszlifuj swą obecność w mediach społecznościowych

Teraz, gdy znajdujesz się na rynku pracy, powinieneś mieć świadomość, że wielu pracodawców i pracowników działu kadr przegląda imiona i nazwiska kandydatów w mediach społecznościowych. Sprawdź swoje konta i usuń/ogranicz wszelkie posty, których nie chcesz, by twój przyszły pracodawca zobaczył. Nie zapomnij też zaktualizować swojego profilu naLinkedIn!

Rozpocznij tworzenie sieci kontaktów

Tworzenie sieci kontaktów jest ważne zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i dla pracowników. Przydaje się śledzeniu na bieżąco najnowszych i wydarzeń w twojej branży, a na dodatek jest również doskonałym sposobem na zapoznanie się z nowymi możliwościami zatrudnienia. Możesz rozpocząć od przejrzenia naLinkedIn różnych grup branżowych, do których potencjalnie mógłbyś się przyłączyć.

Możesz nawet poprosić o połączenie LinkedIn (np. jednego z twoich byłych nauczycieli, wykładowców lub kolegów szkolnych) w celu umieszczenia rekomendacji na twoim profilu, by uczynić go bardziej wiarygodnym.

Zaakceptuj fakt, że twoja pierwsza praca może nie być tą, o której marzyłeś

Niewiele osób pozostaje w swojej pierwszej pracy przez wiele lat. Podjęcie decyzji o zmianie pracy jest całkiem normalne, gdy pojawią się lepsze możliwości i gdy nie masz już możliwości dalszego rozwoju w obecnej pracy. Dla świeżego absolwenta najważniejszą rzeczą jest po prostu rozpoczęcie pracy, dzięki czemu może zacząć zdobywać doświadczenie i budować swoją sieć zawodową.

Nie zniechęcaj się, gdy spotkasz się z odmową

Możesz być najbardziej wykwalifikowanym kandydatem na stanowisko pracy, ale w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, być może konkurujesz z setkami takich kandydatów, jak ty. Nie trać nadziei i kontynuuj poszukiwania. W końcu każdy znajduje swą pierwszą pracę.

Chociaż żyjemy w epoce cyfrowej, wiele ofert pracy nadal nie jest ogłaszanych publicznie. Zamiast tego, stanowiska są obsadzane dzięki rekomendacjom i sieciom kontaktów zawodowych. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak skutecznie tworzyć sieć kontaktów.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Portal EURES

Europass

Szukaj doradców EURES

Sześć najlepszych porad na temat skutecznego tworzenia sieci kontaktów online

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
  • Porady i wskazówki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.