1. Zaposlenim sporočite, kaj lahko pričakujejo
Vaši zaposleni bodo morda imeli številna vprašanja o vračanju na delovno mesto po pandemiji ter o času in načinu vračanja. Kot delodajalec lahko zaposlenim ta proces poenostavite in olajšate, tako da jih pred vračanjem seznanite s svojimi načrti. Tako bodo točno vedeli, kaj lahko pričakujejo, ko bodo prvi dan prestopili prag svojega delovnega mesta.
Koristilo jim bo, če jim boste sporočili, kdaj bo podjetje ponovno odprlo svoja vrata in katera nova pravila bodo veljala glede ohranjanja telesne razdalje in uporabe prostorov. Zaposlenim posredujte čim več informacij o tem, kaj lahko pričakujejo ob vrnitvi (npr. možnost cepljenja, maske in razkužila). Tako jim boste pomagali premagati nelagodje ob vračanju in zagotovili upoštevanje novih pravil.
2. Poskrbite za varno delovno okolje
Z zdravstveno krizo se je okrepila ozaveščenost o varnosti in zdravju. Trgovine spodbujajo vse stranke, naj si na vhodu razkužijo roke in vozičke. Podobne ukrepe bodo pričakovali tudi zaposleni v podjetju. Z objavo jasnih oznak, kje bodo našli razkužila (in kako jih uporabiti), ter novih pravil jim boste pomagali, da se bodo počutili varno zunaj doma, zato se bodo tudi lažje odločili, da prenehajo delati od doma in se vrnejo na delovno mesto. Določiti je treba tudi, kako naj se uporabljajo sejne sobe, menze, dvigala in drugi skupni prostori.
Redni pregledi in merjenje temperature ne zagotavljajo le varnega okolja, ampak zaposlenim tudi pokažejo, da je za njihovo varnost poskrbljeno z ustreznimi ukrepi.
3. Razmislite o postopnem vračanju na delovno mesto
Po več mesecih spletnega komuniciranja in dela v tihem kotičku doma bi lahko bila za zaposlene vrnitev v pisarniški vrvež ali tovarno stresna. Nekateri zaposleni bodo morda nad vrnitvijo navdušeni, drugi pa utegnejo potrebovati več časa, da se privadijo na razmere, ki bodo verjeno precej drugačne, kot so bile med delom od doma.
Z učinkovito pomočjo zaposlenim pri vračanju na delovno mesto boste prispevali k temu, da ti izzivi zanje na začetku ne bodo preveliki. To lahko vključuje postopno vračanje na delovno mesto – prvih nekaj tednov bi lahko nekaj dni na teden še naprej delali od doma, da bi se počasi ponovno privadili na drugačno delovno okolje.
4. Ocenite in posodobite sisteme pomoči v delovni organizaciji
Pandemija COVID-19 je številne postavila pred različne izzive. Pomembno je, da to priznamo in poskrbimo, da v kadrovskem sistemu to upoštevamo in predvidimo ustrezno pomoč.
To bi lahko pomenilo, da je treba zagotoviti zaupno telefonsko linijo za pomoč ali e-naslov, na katerega se zaposleni lahko obrnejo, če imajo pomisleke glede ponovne vsakdanje vožnje na delo. Morda bo treba tudi posodobiti politiko prožnega delovnega časa, da se zaposlenim omogoči nadaljevanje delovne rutine, ki so jo vzpostavili v zadnjem letu, ali usklajevanje obveznosti varstva otrok, kot so lahko to počeli med pandemijo.
Za več podatkov o učinkih pandemije na področju dela si preberite članek Štirje sektorji z največ zaposlitvenimi možnostmi kot posledica pandemije bolezni COVID-19.
Sorodne povezave:
Štirje sektorji z največ zaposlitvenimi možnostmi kot posledica pandemije bolezni COVID-19
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 19. maj 2021
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Povezani razdelki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles