Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok19. mája 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 4 min

Štyri tipy, ako prijať zamestnancov späť na pracovisku po skončení pandémie COVID-19

Mnoho ľudí pracuje počas pandémie z domu. Obmedzenia sa však postupne uvoľňujú a zamestnanci sa pripravujú na návrat na pracovisko, pričom zrejme premýšľajú nad tým, ako to bude celé prebiehať. Ponúkame vám štyri hlavné tipy, ako prijať zamestnancov opäť na pracovisku.

Four tips for welcoming staff back into a post-COVID-19 workplace
EURES

​​​​​​​1. Informujte zamestnancov o tom, čo môžu očakávať

Vaši zamestnanci majú zrejme veľa otázok ohľadne návratu na pracovisko po skončení pandémie, ako aj v súvislosti s tým, kedy a akým spôsobom to bude prebiehať. Ako zamestnávateľ môžete svojim zamestnancom návrat na pracovisko uľahčiť a zjednodušiť tak, že ich o svojich plánoch vopred informujete. Budú tak presne vedieť, čo môžu očakávať, keď v prvý deň znovu prekročia prah svojho pracoviska.

Pre zamestnancov bude užitočné vedieť, kedy spoločnosť znovu otvorí dvere a aké nové pravidlá zavedie, pokiaľ ide o dodržiavanie sociálneho odstupu a používanie zariadení. Poskytnite im čo najviac informácií o tom, čo môžu pri návrate očakávať (napr. o dostupnosti očkovania, tvárových rúškach a dezinfekčných prostriedkoch). Pomôže im to prekonať úzkosť z návratu a zaistíte tým aj dodržiavanie nových predpisov.

2. Premeňte pracovisko na bezpečné miesto

V dôsledku zdravotnej krízy sa naša informovanosť o zdraví a bezpečnosti zvýšila. Keďže v supermarketoch od všetkých zákazníkov vyžadujú, aby si pri vchode dezinfikovali ruky a nákupné košíky, zamestnanci počítajú s tým, že rovnaké opatrenia zavedie aj ich spoločnosť. Vďaka jasným označeniam miest, kde sa hygienické stanovištia nachádzajú (a pokynom, ako sa majú používať), ako aj novým pravidlám a nariadeniam sa budú zamestnanci cítiť bezpečne, keď opustia pohodlie domova. Zvýši sa i pravdepodobnosť, že návrat na pracovisko uprednostnia pred prácou z domu. Mali by sa poskytnúť aj pokyny týkajúce sa využívania zasadacích miestností, kaviarní, výťahov a iných spoločných priestorov.

Vykonávaním bežných kontrol a meraním teploty sa zaisťuje nielen bezpečnosť pracoviska, ale sa zamestnancom preukazuje i to, že sa prijímajú opatrenia na ich ochranu.

3. Zvážte postupný návrat na pracovisko

Po tom, čo zamestnanci dlhé mesiace komunikovali on-line a pracovali v tichom domácom prostredí, by náhly návrat do rušnej kancelárie alebo závodu mohol byť príliš zaťažujúci. Zatiaľ čo niektorí môžu byť z návratu do práce nadšení, iným bude možno trvať dlhšie, kým si na novú situáciu zvyknú. Tá sa totiž môže od obdobia, keď pracovali z domu výrazne líšiť.

Účinná podpora zamestnancov pri tejto zmene pomôže uvedené problémy minimalizovať. Možno napríklad zvoliť postupný návrat do práce – na začiatku by zamestnanci niekoľko týždňov naďalej pracovali z domu, aby si pozvoľne zvykli na iné pracovné prostredie.

4. Posúďte a modernizujte systémy podpory svojej organizácie

Pandémia COVID-19 mnohým ľuďom spôsobila problémy, a to v mnohých ohľadoch. Je veľmi dôležité si to uvedomiť a overiť si, či systém ľudských zdrojov a ponuky podpory túto skutočnosť zohľadňujú a ponúkajú primeranú pomoc.

Znamená to, že možno budete musieť zriadiť dôvernú linku pomoci alebo e-mailovú adresu, ktorú môžu zamestnanci využívať, ak majú v spojitosti s opätovným návratom do práce nejaké obavy. Možno budete musieť prispôsobiť pružné formy organizácie práce, aby mohli zamestnanci pokračovať v práci spôsobom, na ktorý si počas uplynulého roku zvykli, alebo aby ju mohli zladiť s povinnosťami spojenými so starostlivosťou o deti tak, ako to mohli robiť počas pandémie.

Viac informácií o vplyve pandémie na svet práce sa nachádza v našom príspevku s názvom Štyri odvetvia sú veľmi žiadané v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19(Four job sectors in high demand as a result of the COVID-19 pandemic).

 

Súvisiace odkazy:

Štyri odvetvia sú veľmi žiadané v dôsledku pandémie ochoreniaCOVID-19

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
 • Obchod / Podnikanie
 • Správy z trhu práce/správy o mobilite
Súvisiace sekcie
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.