Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy19 maja 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Poniżej zamieszczamy cztery najbardziej przydatne wskazówki, jak powitać pracowników z powrotem w miejscu pracy po pandemii COVID-19

W czasie pandemii wiele osób pracowało we własnych domach. Wraz z rozluźnieniem restrykcji pracownicy przygotowują się jednak do powrotu do miejsca pracy i mogą zastanawiać się, jak będzie to wyglądać. Poniżej zamieszczamy cztery – według nas – najbardziej przydatne wskazówki, jak powitać pracowników z powrotem w miejscu pracy.

Four tips for welcoming staff back into a post-COVID-19 workplace
EURES

1. Poinformuj pracowników, czego mogą się spodziewać

Pracownicy mogą mieć wiele pytań dotyczących powrotu do pracy po wygaśnięciu pandemii oraz tego, kiedy to nastąpi. Jako pracodawca możesz ułatwić cały ten proces swoim pracownikom, informując ich o swoich planach przed ich powrotem. W ten sposób będą dokładnie wiedzieć, czego mogą oczekiwać w pierwszym dniu powrotu do pracy.

Pracownicy skorzystają na tym, jeśli będą wiedzieć, kiedy przedsiębiorstwo ponownie otworzy swoje drzwi oraz zostaną poinformowani o nowych zasadach obowiązujących w miejscu pracy w związku z ograniczeniem kontaktów personalnych i korzystania z infrastruktury. Udostępnienie jak największej ilości informacji na temat tego, czego pracownicy mogą oczekiwać w momencie przybycia do budynku (tj. dostępność szczepień, maseczek i płynów do dezynfekcji rąk), pomoże pracownikom przezwyciężyć obawy związane z powrotem i zapewni stosowanie się do nowych zasad.

2. Uczynienie środowiska pracy bezpiecznym miejscem

Kryzys zdrowotny podniósł naszą świadomość na temat zdrowia i bezpieczeństwa. Tak jak w przypadku supermarketów zachęcających klientów do odkażania rąk i wózków przy wejściu, pracownicy mogą oczekiwać, że podobne środki zostaną wdrożone przez ich przedsiębiorstwo. Wyraźne oznaczenie miejsc, w których pracownicy mogą znaleźć punkty sanitarne (oraz sposobów korzystania z nich) oraz wdrożenie nowych zasad i przepisów da im poczucie bezpieczeństwa poza komfortem własnego domu, i tym samym w większym stopniu skłoni ich do opuszczenia własnego domu i powrotu do miejsca pracy. Dotyczy to również informowania o sposobach korzystania z sal konferencyjnych, stołówek, wind i innych wspólnych pomieszczeń.

Rutynowe badania i kontrole temperatury nie tylko zapewniają bezpieczeństwo miejsca pracy, ale również pokazują pracownikom, że podejmowane są środki mające na celu ich ochronę.

3. Rozważ rozłożenie powrotu do pracy na etapy

Po miesiącach komunikowania się za pośrednictwem internetu i pracy w cichym zakątku domu, nagły powrót do gwaru biura lub zakładu może okazać się przytłaczający dla pracowników. Podczas gdy niektórzy pracownicy mogą być podeksytowani faktem do powrotu do pracy, inni mogą potrzebować więcej czasu na przystosowanie się do warunków, które mogą bardzo różnić się od tych panujących w ich domu.

Skuteczne wspieranie pracowników podczas powrotu do miejsca pracy pomoże zminimalizować te wyzwania. Wsparcie to mogłoby polegać na rozważeniu rozpoczęcia pracy etapami – w pierwszych tygodniach kontynuowania pracy z domu przez kilka dni w tygodniu w celu powolnego dostosowania się do innego środowiska pracy.

4. Ocena i aktualizacja systemów wsparcia twojej organizacji

Pandemia COVID-19 stawiła ludzi przed wieloma różnymi wyzwaniami. Ważne jest, by mieć to na uwadze i upewnić się, że system zasobów ludzkich i wsparcia uwzględnia ten fakt i oferuje odpowiednią pomoc.

Może to oznaczać, że konieczne będzie udostępnienie poufnej infolinii lub adresu e-mail, na które pracownicy będą mogli zadzwonić lub napisać, jeżeli będą mieli obawy związane z dojeżdżaniem do pracy. Może to również oznaczać aktualizację elastycznej polityki pracy w celu umożliwienia pracownikom kontynuowania sposobu pracy do jakiego przyzwyczaili się przez ostatni rok lub pogodzenie z nią obowiązków rodzicielskich, tak jak to było możliwe w czasie pandemii.

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie pandemii na świat pracy, przeczytaj: Cztery sektory zatrudnienia, w których w wyniku pandemii COVID-19 odnotowano najwyższe zapotrzebowanie na pracowników.

 

Powiązane linki:

Cztery sektory zatrudnienia, w których w wyniku pandemii COVID-19 odnotowano najwyższe zapotrzebowanie na pracowników

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Biznes/Przedsiębiorczość
 • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.