Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok9. februára 2023Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 4 min

Päť mimoriadne žiadaných odborných povolaní v roku 2023

Mnohí si myslia, že univerzitný diplom je prísľubom dobre plateného zamestnania, čo však nemusí byť pravidlom. V stále meniacom a rozvíjajúcom sa svete práce zamestnávatelia ocenia praktické odborné zručnosti. Predstavujeme vám päť odborných povolaní, ktoré budú mimoriadne žiadané v roku 2023

Five in-demand vocational jobs for 2023

1. Operátor strojov a zariadení

Stavebníctvo je rýchlo rastúce odvetvie hlavne preto, že sa snaží byť ekologickejším a udržateľnejším. Európske stredisko pre rozvoj odborného vzdelávania Cedefop očakáva, že dopyt po stavbároch, operátoroch strojov a zariadení a montéroch bude v tomto desaťročí veľmi vysoký. Hľadajú sa murári, stavbári, tesári, ale aj zvárači či pokrývači. Povolanie operátora strojov a zariadení by mohlo byť zaujímavou vstupnou bránou do tohto odvetvia.

Napríklad ako žeriavnik budete zodpovedať za bezpečné používanie strojových zariadení na staveniskách. Získate príležitosť pracovať na rôznych projektoch, čo môže byť síce náročné, ale môže predstavovať aj veľké zadosťučinenie. Aj platové ohodnotenie býva lepšie ako v iných stavebných povolaniach. Môžete sa prihlásiť do odborných školiacich kurzov pre žeriavnikov, ktoré sú veľmi obľúbené a žiadané. Oboznámite sa tam s potrebnými nástrojmi, získate potrebné zručnosti a praktické skúsenosti, ako aj odbornú kvalifikáciu.

2. Mechanik

Pokiaľ ide o strojárstvo, mechanici sú stále žiadaní. Mechanikov hľadajú v rozličných odvetviach, ako je stavebníctvo, výroba a letectvo, ale aj automobilový priemysel, kde montujú a opravujú autá, autobusy a iné vozidlá. Ako mechanik získate zručnosti, ktoré dokážete využiť aj v budúcnosti na iných pracovných miestach, napríklad v zelenej energetike. Zamestnávatelia si cenia nielen odborné znalosti, ale aj mäkké zručnosti, ako je zmysel pre tímovú prácu a komunikačné zručnosti. Mnoho univerzít ponúka štúdium strojného inžinierstva, ale na to, aby ste sa stali mechanikom, nepotrebujete vysokoškolské vzdelanie. Vzhľadom na vysoký dopyt existuje veľa kurzov odbornej prípravy, kde môžete získať potrebnú kvalifikáciu.

3. Elektrikár

Dopyt po elektrikároch sa ešte len bude zvyšovať spolu s prechodom na udržateľné a obnoviteľné technológie. Elektrikár patrí medzi dobre platené povolania, keďže mnohí elektrikári si zvyknú založiť svoju vlastnú firmu. Ak sa chcete stať elektrikárom, nepotrebujete vysokú školu, keďže existuje veľa ponúk odborného vzdelávania popri zamestnaní. Školiace programy vám ponúkajú možnosť získať odborné zručnosti a súčasne rozviť si svoje mäkké prierezové kompetencie. Kto začne ako elektrikár, môže skončiť aj ako elektroinžinier, dizajnér alebo manažér.

4. Zubný hygienik

Dopyt po pracovných silách v zdravotníctve a sociálnych službách neustále rastie. V mnohých povolaniach sa vyžaduje vysokoškolské vzdelanie, ale možno vás to prekvapí, dentálny hygienik vysokú školu nepotrebuje. Dentálna hygiena je určená na pomoc pri zachovaní chrupu. V rámci odbornej prípravy môžete získať nevyhnutné praktické skúsenosti a kvalifikácie. Platové ohodnotenie je dobré a je to výborné rozhodnutie v pracovnej kariére pre tých, ktorí si cenia flexibilitu, pretože dentálni hygienici môžu byť zamestnaní v ordinácii alebo pracovať na voľnej nohe.

5. Šéfkuchár

Takmer všetci milujeme jedlo. Po skončení pandémie COVID-19 sa opäť otvorili reštaurácie a kaviarne, a donášková služba prekvitá. Aj v tomto roku budú pracovné sily v reštauračných službách veľmi žiadané. Podľa prognóz strediska Cedefop bude odvetvie ubytovacích a stravovacích služieb patriť medzi najviac expandujúce do roku 2030. To znamená, že pre šéfkuchárov a iný kuchynský personál bude k dispozícii veľa pracovných miest. Keďže po útlme kvôli pandémii sa rozbieha aj cestovný ruch a turizmus, budú pribúdať pracovné príležitosti v hotelových zariadeniach pre manažérov a upratovací personál.

V rámci partnerstva so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

Cedefop: Povolania budúcnosti

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
 • Rady a tipy
 • Správy z trhu práce/správy o mobilite
 • Správy/reportáže/štatistiky
 • Trendy náboru
 • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Construction
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Human health and social work activities
 • Manufacturing
 • Professional, scientific and technical activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.