Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel9. veebruar 2023Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat2 min lugemist

Viis kutseõppepõhist töökohta, mis on nõutud 2023. aastal

Paljud arvavad, et hea ja tasuva töökoha saamiseks on vaja ülikooliharidust, kuid see pole alati nii. Muutuvas ja arenevas maailmas hindavad tööandjad praktilisi kutseoskusi. Siin on viis kutseõppepõhist töökohta, mille järele on nõudlus 2023. aastal.

Five in-demand vocational jobs for 2023

1. Masinajuht

Ehitussektor kasvab kiiresti, eelkõige seoses eesmärgiga muutuda rohelisemaks ja kestlikumaks. Cedefop, Euroopa Kutseõppe Arenduskeskus, eeldab, et sellel kümnendil on suur nõudlus ehitustööliste ja masinajuhtide järele. Pakutakse mitmesuguseid töökohti: alates müürsepa-, ehitus- ja puusepatööst keevitamise ja katusepanekuni. Masinajuhina töötamine võib olla innustav sektoriga liitumise viis.

Näiteks kraanajuhina vastutad masinate ohutu kasutamise eest ehitusplatsil. Saad võimaluse töötada eri projektides, mis võivad kesta kaua ja olla keerulised, kuid suurt rahuldust pakkuvad. Ka palk on tavaliselt suurem kui paljudel muudel ehitusvaldkonna töökohtadel. Võid end registreerida kraanajuhtide erikoolituskursustele, mis on populaarsed ja nõutud. Neilt kursustelt saad vahendid, oskused ja praktilise kogemuse, mida vajad, koos vastava kvalifikatsiooniga.

2. Mehaanik

Masinate teemal jätkates: nõudlus mehaanikute järele püsib endiselt. Peale selle, et mehaanikud töötavad autode, busside ja muude sõidukitega, vajatakse neid paljudes valdkondades, näiteks ehituses, tootmises ja lennunduses. Oskused, mida omandad mehaanikuna, on kasulikud ka paljude tulevikutöökohtade jaoks, näiteks taastuvenergia valdkonnas. Peale tehniliste oskuste hindavad tööandjad ka nn pehmeid oskusi, näiteks koostöö- ja suhtlusoskust. Kuigi paljud ülikoolid pakuvad masinaehituskursusi, ei ole mehaanikuks saamiseks vaja akadeemilist kraadi. Suure nõudluse tõttu on palju kutseõppekursusi, mis aitavad saada vajaliku kvalifikatsiooni.

3. Elektrik

Koos liikumisega kestlike ja taastuvtehnoloogiate poole kasvab üha nõudlus elektrikute järele. Töötamine elektrikuna võib olla hästi tasustatud, nii et paljud elektrikud loovad lõpuks oma ettevõtte. Elektrikuna kvalifitseerumiseks ei ole vaja akadeemilist kraadi ning paljud koolitusepakkujad pakuvad ka töökohal töötamise kogemust. Õppekavad annavad võimaluse lihvida ametioskusi, arendades samas pehmeid, valdkonnaüleseid oskusi. Need, kes alustavad tööelu elektrikuna, võivad õppida ka elektriinsenerideks, projekteerijateks või halduriteks.

4. Suuhügienist

Nõudlus töötajate järele kasvab tervise- ja sotsiaalhoolekande sektoris. Kuigi paljude töökohtade jaoks on vaja ülikooliharidust, võib üllatada teadmine, et suuhügienistiks saab ilma selleta. Suuhügienist aitab ennetada hambakaariest. Õpipoisiõppe programm annab praktilised oskused ja kvalifikatsiooni, mida vajad selles ametis edenemiseks. Palgad on head ja see on suurepärane karjäärivalik neile, kellele meeldib paindlikkus, sest suuhügienistid võivad töötada nii eraldi praksises kui ka füüsilisest isikust ettevõtjana.

5. Retoranikokk

Enamik meist naudib toitu. Koos COVID-19 pandeemia järel avanevate restoranide arvu ja tarneteenuste kasvuga kasvab sel aastal nõudlus köögioskuste järele. Nimelt prognoosib Cedefop, et just majutuse ja toitlustuse sektoris toimub kuni 2030. aastani suurim töökohtade arvu kasv. See tähendab, et peaks tekkima palju vabu töökohti restoranikokkadele ja teistele köögitöötajatele. Koos reisimise ja turismi kasvuga pärast pandeemiaaegset langust tekivad töökohad külalismajutussektoris ka hotellitöötajatele, näiteks juhtidele ja koristustöötajatele.

Koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Seotud lingid

Cedefop: Future jobs

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
 • Nõuanded ja soovitused
 • Tööturuuudised/liikumisuudised
 • Uudised/aruanded/statistika
 • Värbamistrendid
 • Noorus
Seotud jaotis(ed)
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Construction
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Human health and social work activities
 • Manufacturing
 • Professional, scientific and technical activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.