Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva9. února 2023Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Pět nejpoptávanějších povolání v roce 2023

Mnoho lidí si myslí, že k získání dobrého a dobře placeného zaměstnání je potřeba vysokoškolské vzdělání, což ale není vždy pravda. V našem měnícím se a vyvíjejícím se světě si zaměstnavatelé cení praktických a odborných dovedností. Představujeme vám pět odborných povolání, po kterých bude v roce 2023 poptávka.

Five in-demand vocational jobs for 2023

1. Obsluha strojů

Stavebnictví je rychle rostoucí odvětví, zejména proto, že se snaží být ekologičtější a udržitelnější. Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop) očekává, že pracovníci ve stavebnictví, obsluha strojů a montážní dělníci budou v tomto desetiletí vysoce poptávaní. Sháňka je po různých profesích – od zedníků, stavařů a tesařů až po svářeče a pokrývače. Zajímavou vstupenkou do tohoto odvětví by však mohlo být povolání obsluhy strojů.

Například jako obsluha jeřábu budete odpovídat za bezpečné používání strojního zařízení na staveništích. Budete mít možnost pracovat na různých projektech, které mohou být dlouhé a náročné, ale velmi naplňující. Odměna je rovněž obvykle lepší než u mnoha jiných profesí ve stavebnictví. Můžete se zapsat do zvláštních kurzů odborné přípravy pro obsluhu jeřábu, které jsou populární a poptávané. Díky těmto kurzům se seznámíte s příslušnými nástroji, získáte potřebné dovednosti a praktické zkušenosti a vhodnou kvalifikaci.

2. Mechanik

Pokud jde o strojírenství, stále žádaní jsou mechanici. Kromě práce na automobilech, autobusech a dalších vozidlech jsou mechanici zapotřebí v mnoha dalších odvětvích, například ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a letectví. Druh dovedností, které budete rozvíjet jako mechanik, bude rovněž užitečný pro mnoho pracovních míst v budoucnosti, například v oblasti zelené energie. Kromě technických a odborných dovedností zaměstnavatelé oceňují i interpersonální dovednosti, například spolupráci a komunikaci. I když mnoho vysokých škol nabízí kurzy strojírenství, k tomu, abyste se stali mechaniky, nepotřebujete diplom. Vzhledem k vysoké poptávce existuje mnoho odborných kurzů, které vám pomohou získat kvalifikaci, kterou potřebujete.

3. Elektrikář

S přechodem k udržitelným a obnovitelným technologiím se bude jen zvyšovat poptávka po elektrikářích. Práce elektrikáře může být dobře placená a mnoho elektrikářů se nakonec pustí do vlastního podnikání. K tomu, abyste získali kvalifikaci elektrikáře, nepotřebujete vysokoškolský titul a mnoho poskytovatelů odborné přípravy nabízí praxi na pracovišti. Programy odborné přípravy vám dávají možnost zdokonalovat se v řemesle a rozvíjet interpersonální dovednosti, které můžete uplatnit i jinde. Ti, kdo svoji profesní dráhu zahájí jako elektrikáři, by také mohli profesně růst a stát se elektroinženýry, projektanty či manažery.

4. Zubní hygienik

V oblasti zdravotní a sociální péče i nadále roste poptávka po pracovnících. Přestože u mnoha pracovních míst je nutný vysokoškolský titul, možná vás překvapí, že u zubního hygienika tomu tak není. Zubní hygienici pomáhají předcházet zubnímu kazu. Program odborné přípravy vám může poskytnout praktické dovednosti a kvalifikaci, aby se vám v této roli dařilo. Platy jsou dobré a pro ty, kdo mají rádi flexibilitu, se jedná o skvělou profesi, neboť zubní hygienici mohou být zaměstnáni v jediné ordinaci nebo mohou pracovat jako osoby samostatně výdělečně činné.

5. Šéfkuchař

Většina z nás ráda jí. Vzhledem k tomu, že se restaurace a kavárny po pandemii covidu-19 znovu otevírají a dochází k rozmachu doručovacích služeb, poptávka po kuchařských dovednostech bude pokračovat i letos. Středisko Cedefop předpovídá, že odvětví ubytování a stravování bude do roku 2030 odvětvím s největším růstem počtu pracovních míst. To znamená, že pro šéfkuchaře a další pracovníky v kuchyni by mělo být k dispozici velké množství pracovních míst. Vzhledem k tomu, že cestovní ruch po pádu v průběhu pandemie opět nabírá na síle, v pohostinství přibudou rovněž pracovní místa pro hotelové pracovníky, například pro vedoucí pracovníky a pracovníky úklidu.

Připraveno v rámci partnerství s Evropským portálem pracovní mobility EURES.

 

Související odkazy:

Cedefop: Budoucí pracovní místa

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
 • Rady a tipy
 • Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
 • Zprávy/přehledy/statistiky
 • Trendy náboru
 • Mládí
Související sekce
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Construction
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Human health and social work activities
 • Manufacturing
 • Professional, scientific and technical activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.