Naj vas ne bo strah narediti napake
Pripravništvo, usposabljanje ali vajeništvo je namenjeno učenju. Vaši sodelavci se zavedajo, da nimate toliko izkušenj kot oni, zato od vas ne bodo pričakovali, da vam bo že v prvo uspelo vse narediti brez napak. Naj vas ne bo strah prevzemati nalog, ki so zunaj vaše cone udobja: če boste pokazali pripravljenost za opravljanje takšnih nalog in učenje iz lastnih napak, boste kljub dejstvu, da vam je pri tem spodletelo, naredili mnogo boljši vtis kot pa nepripravljenost za prevzemanje nalog iz strahu, da bi storili kakšno napako.
Vživite se v delovno kulturo podjetja
Opazujte vedenje svojih sodelavcev in sodelavk ter temu ustrezno prilagodite vedenje. Kašna je njihova kultura oblačenja? Kako se vedejo drug do drugega? O katerih temah razpravljajo v službenem času in katerim se izogibajo? Ne pozabite, da so mnogi sodelavci v podjetju zaposleni precej dlje časa kot vi in da se njihova pogodba o zaposlitvi bistveno razlikuje od vaše, kar pomeni, da če vaš nadrejeni vsak dan odide domov dokaj zgodaj, to nikakor ne pomeni, da lahko vi storite enako!
Izkoristite možnosti usposabljanja in pridobivanja kvalifikacij
Če vam ponudijo možnost za usposabljanje in pridobivanje kvalifikacij, ponudbe nikakor ne zavrnite! Številna podjetja svojim zaposlenim krijejo stroške usposabljanja, da lahko izpopolnijo svoje znanje in spretnosti na področjih, ki so pomembna na njihovem delovnem mestu. To vam ne bo samo pomagalo pri vaši trenutni zaposlitvi, ampak tudi pri obogatitvi vašega življenjepisa ter znanj in spretnosti za poklicno napredovanje v prihodnosti.
Ponudite pomoč
Če vaš delovni čas ni povsem zapolnjen z delovnimi opravili, vprašajte sodelavce, če jim lahko pomagate. Pripravniki, ki so enako motivirani za opravljanje povsem preprostih, a tudi mnogo zahtevnejših, a zanimivejših nalog, so med sodelavci najbolj cenjeni in imajo večjo možnost, da jim bo podjetje ponudilo zaposlitev za nedoločen čas. Če vam rečejo, da trenutno za vas nimajo nobenega opravila, ne uporabite tega kot izgovor za počivanje, temveč poskušajte najti način, kako bi lahko bili podjetju čim bolj v splošno korist. Ali menite, da bi lahko podjetju na kakršen koli način doprinesli? Morda bi lahko sestavili predlogo, s katero bi bilo mogoče poenostaviti določen delovni postopek, ali napisali brošuro s koristnimi informacijami za nove zaposlene? Pokažite, da ste motivirani in ustvarjalni ter da vam je mar za uspeh podjetja; s tem boste pridobili zaupanje sodelavcev v vas in vaše sposobnosti.
Ne jemljite vsega osebno
Če ste novinec v svetu dela, se lahko začnete ubadati z vprašanji, kot so: „Kaj si moji sodelavci mislijo o meni?“, „Ali sem to nalogo dobro opravil?“ ali „Kaj mi je ta oseba hotela povedati s tem elektronskim sporočilom?“. Ne pozabite, da vsak samo opravlja svoje delo in da nesoglasja v zvezi z roki, prednostnimi nalogami ali odločitvami ne odražajo vedno tega, kaj si nekdo misli o vas kot osebi.
Nič ni večno
Med opravljanjem pripravništva, usposabljanja ali vajeništva lahko pridete do spoznanja, da področje ali podjetje, v katerem delate, ni primerno za vas. To nikakor ne pomeni, da ste zapravljali svoj čas, saj je ugotovitev, kaj vam ni pisano na kožo, enako pomembna kot ugotovitev, kaj vam je. Navsezadnje ste pridobili številna koristna znanja in izkušnje, ki vam bodo najverjetneje pomagali najti ustreznejše delovno mesto.
Upamo, da boste s pomočjo teh nasvetov lažje uresničili svoje poklicne zmožnosti!
V partnerstvu z evropskim portalom za zaposlitveno mobilnost EURES.
Več o tem:
Poiščite Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 1. november 2019
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Namigi in nasveti
- Mladina
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles