Mehke veščine so povezane z načinom komunikacije s sodelavci, reševanja problemov in opravljanja službenih obveznosti pri delu, čustvena inteligenca pa je sposobnost razumevanja in zavedanja svojih čustev in čustev drugih ljudi. Na tem mestu bomo pregledali nekaj teh spretnosti in zakaj so te pomembnejše kot kdaj koli prej.
Neodvisnost in odgovornost
Delo na daljavo je prineslo večjo avtonomijo zaposlenih, ki se lahko tudi po pandemiji bolezni COVID-19 ohrani kot stalna značilnost trga dela. Čeprav lahko na dolgi rok povečan obseg dela na daljavo izboljša produktivnost ter vrsto drugih gospodarskih in socialnih kazalnikov (npr. dobro počutje, enakost spolov, regionalno enakost, stanovanja, emisije), je njegov splošni učinek povezan s tveganji, zlasti na področju inovacij in zadovoljstva zaposlenih. Veliko zaposlenih poroča o „prikritih nadurah“, ki so posledica nejasne meje med poklicnim in zasebnim življenjem. Da bi omejili število nadur, morajo zaposleni uvesti samoomejevanje. Morali bi biti zmožni postaviti meje, čim bolj povečati svojo produktivnost znotraj delovnega časa in prevzeti odgovornost, ko je to potrebno, po drugi strani pa si vzeti pripadajoče odmore in prosti čas za zasebno življenje, da se izognejo izgorelosti.
Proaktivna komunikacija in sodelovanje
Omejeni fizični stiki v skupnem delovnem prostoru pomenijo, da so možnosti za vzajemno učenje zelo zmanjšane. Zato se morajo zaposleni počutiti samozavestne pri proaktivnem iskanju novih veščin, znanj in povratnih informacij.
Da bi to povzročalo čim manj motenj in spodbujalo učinkovito sodelovanje, morajo zaposleni upoštevati želje sodelavcev glede načina vzpostavljanja stikov in razviti občutek za „digitalni bonton“. Ali imajo na primer radi dolga elektronska sporočila s številnimi podrobnostmi ali se raje pogovarjajo po telefonu? Kako pogosto želijo biti obveščeni o napredku in novostih med opravljanjem naloge? Ali radi uporabljajo videoklice ali pa jim je ljubše pošiljanje takojšnjih sporočil?
Delo na daljavo zahteva tudi nov poudarek na „virtualni govorici telesa“. Da bi bili pri videokonferencah učinkoviti, se morajo zaposleni zavedati načina, na katerega se predstavljajo navzven, in pri tem ostati profesionalni in prijazni. To vključuje ohranjanje očesnega stika prek kamere, nasmeh, izogibanje pretiranemu premikanju, utišanje mikrofona, kadar je to ustrezno, in sedenje v pokončnem položaju in zavzeti drži.
Čustvena inteligenca in empatija
Kriza zaradi bolezni COVID-19 močno vpliva na vse, ki so jo doživeli. Zaradi tega lahko veliko ljudi doživlja povečan stres, ki je med drugim povezan z velikimi delovnimi obremenitvami, finančnimi težavami, težavami z lastnim zdravjem ali zdravjem ljubljene osebe, izgubo bližnjega, pomanjkanjem varstva otrok in drugimi dejavniki. Zato so posamezniki, ki znajo pokazati skrb za doživljanje drugih in hkrati najdejo ravnovesje, da so odgovorni za kakovost svojega dela, bolj dragoceni kot kdaj koli prej.
Prilagodljivost in motivacija za izpopolnjevanje
Da bi se podjetja prilagodila trgu po pandemiji bolezni COVID-19, morajo ponovno preučiti ključne sestavne dele svoje dobavne verige. V odzivu na to morajo biti zaposleni motivirani za izpopolnjevanje, da uresničijo nove zahteve, ki se od njih pričakujejo, in se še naprej osredotočajo na razvijanje znanj in spretnosti, ki ustrezajo zahtevam novega trga.
Upamo, da vam je ta prispevek ponudil koristen vpogled v dejstvo, zakaj so mehke veščine in čustvena inteligenca pomembnejši kot kdaj koli prej.
Če želite prebrati več o svetu dela po pandemiji bolezni COVID-19, si oglejte naš članek Najboljših sedem nasvetov za zmanjšanje tesnobnosti glede vrnitve na delovno mesto
V partnerstvu z evropskim portalom za zaposlitveno mobilnost EURES.
Sorodne povezave:
Najboljših sedem nasvetov za zmanjšanje tesnobnosti glede vrnitve na delovno mesto
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 27. julij 2021
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Trendi zaposlovanja
- Mladina
- Povezani razdelki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles