
Povezivanje poslodavaca s tražiteljima posla nikad nije bilo jednostavnije. U samo nekoliko minuta na internetu možete izdvojiti radna mjesta koja vas zanimaju i pritiskom na gumb poslati svoj životopis. U tom gotovo automatiziranom postupku podnositelji prijava za posao rijetko razmišljaju o „staromodnom” motivacijskom pismu, koje je nekad bilo uobičajen dodatak životopisu. Međutim, ako želite poboljšati svoje izglede kod potencijalnog poslodavca i istaknuti se u mnoštvu, nemojte podcijeniti moć dobro sastavljenog motivacijskog pisma.
U nastavku možete pročitati nekoliko savjeta za pisanje motivacijskog pisma zahvaljujući kojem nećete proći nezapaženo:
Informirajte se o poslodavcu
Poslodavci se žele uvjeriti da ćete se dobro uklopiti, i to ne samo na određenom radnom mjestu, već i u njihovom poduzeću. Prije slanja prijave saznajte više o vještinama koje se traže, ali i o poslovnoj filozofiji i vrijednostima poduzeća. Svakako ih spomenite u svojem motivacijskom pismu jer ćete na taj način pokazati da se vaše kvalitete i osobnost uklapaju u kulturu poduzeća.
Jasno iznesite svoje razloge za prijavu
Naravno, ima mnogo razloga zbog kojih želite oglašeno radno mjesto i vama se oni možda čine očitima. Međutim, potencijalnog poslodavca zanimat će zašto želite baš to radno mjesto u konkretnoj organizaciji. Objasnite što vas privlači tom poduzeću i kako ćete svojim jedinstvenim skupom vještina doprinijeti njegovu uspjehu.
Nemojte ponavljati informacije iz životopisa
U motivacijskom pismu izražavate svoje zanimanje za radno mjesto na koje se prijavljujete i dokazujete da ste prikladan kandidat. Ono se razlikuje od životopisa jer u njemu podrobnije objašnjavate kako upravo vaš profil odgovara opisu radnog mjesta i traženim kvalifikacijama.
Istaknite svoja postignuća
Ovo vam je prilika da naglasite svoja postignuća i stoga nemojte zazirati od malo „hvalisanja”. Ako je moguće, kvantificirajte svoje rezultate i navedite konkretne primjere kad su vaše vještine doprinijele uspjehu prethodnih poslodavaca.
Ne postoji univerzalan obrazac
Nitko ne voli osjećaj da je primio pismo napisano „po špranci”, a to se posebno odnosi na posrednike u zapošljavanju ili poslodavce. Kada se prijavljujete za posao, sadržaj svojeg pisma trebate prilagoditi konkretnom radnom mjestu. Uz to, izbjegavajte obraćanje „Poštovani/Poštovana” na početku pisma. Saznajte ime rukovoditelja nadležnog za zapošljavanje i obratite mu se osobno.
Dajte pismu osobni ton
Motivacijsko pismo trebali biste napisati u formalnom tonu jer ipak je riječ o dokumentu koji ima profesionalnu svrhu. Međutim, kako biste privukli pozornost čitatelja, dopustite da dođe do izražaja i vaša osobnost. Razmislite o nekonvencionalnom uvodu: možete započeti nekom osobnom anegdotom ili zanimljivim pitanjem koje će kod čitatelja pobuditi zanimanje i želju da o vama sazna više.
Manje je više
Dovoljno je da vaše motivacijsko pismo sadržava tri odlomka u kojima ćete iznijeti najvažnije točke. Jasnoća i sažetost od ključne su važnosti. Odlomke pisma možete strukturirati na sljedeći način:
- Prvo, izrazite svoje zanimanje za radno mjesto i samo poduzeće.
- Zatim istaknite svoje najvažnije vještine i postignuća te objasnite kako su oni povezani s konkretnim radnim mjestom.
- Na kraju, navedite kako će se vašim doprinosom stvoriti nova vrijednost u poduzeću i potaknite primatelja da učini sljedeći korak.
Sada ste spremni podnijeti svoj životopis zajedno s motivacijskim pismom. Prije slanja svakako ga još jednom pročitajte ili zamolite nekoga da to učini umjesto vas. Ta će osoba možda uočiti pogrešku koju ste svi previdjeli. Sretno!
Želite li saznati više o tome kako povećati svoje izglede za zapošljavanje? Pročitajte naše savjete o tome kako postati poželjniji radnik za poslodavce.
Korisne poveznice:
Kako napisati životopis usmjeren na postignuća
Pet savjeta za izradu učinkovitog životopisa
Pročitajte više:
Pronađite savjetnike EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na X-u
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Pojedinosti
- Datum objave
- 12. travnja 2024.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Savjeti
- Povezani odjeljak(i)
- Pomoć i podrška
- Savjeti
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles