
Kontaktování zaměstnavatelů uchazeči o zaměstnání je nyní jednodušší než dříve. Během několika minut si můžete na internetu najít pozice, které vás zajímají, a jediným kliknutím odeslat svůj životopis. V tomto téměř automatizovaném procesu se uchazeči jen zřídkakdy zamýšlejí nad „staromódním“ průvodním dopisem, který byl kdysi standardním doplňkem životopisu. Pokud však chcete zvýšit své šance u potenciálního zaměstnavatele, neměli byste dobře sepsaný průvodní dopis podceňovat, protože vám může pomoci vyniknout v davu.
Níže naleznete několik tipů, jak napsat průvodní dopis, který zaměstnavatele zaujme.
Informujte se
Zaměstnavatelé hledají vhodného uchazeče, a to nejen pro danou práci, ale i pro svůj podnik. Než podáte přihlášku, zjistěte si, jaké dovednosti podnik hledá, ale také jeho filozofii a hodnoty. Nezapomeňte to promítnout do svého průvodního dopisu a ukažte, jak vaše konkrétní přednosti a osobnost odpovídají povaze společnosti.
Ujasněte si, proč se hlásíte, a jasně tyto důvody vysvětlete
Samozřejmě chcete práci z mnoha důvodů, které se vám mohou zdát samozřejmé. Potenciální zaměstnavatel však chce vědět, proč se ucházíte o konkrétní pracovní místo v daném podniku. Jasně uveďte, čím je pro vás zajímavý a jak váš jedinečný soubor dovedností přispěje k jeho úspěchu.
Nesnažte se převyprávět svůj životopis
V průvodním dopise byste měli vyjádřit své nadšení pro práci, o kterou se ucházíte, a prokázat, že se na ni hodíte. To není totéž jako životopis, jde spíše o informace navíc, pomocí kterých ukážete, jak přesně váš profil souvisí s popisem pracovního místa a požadovanou kvalifikací.
Vyzdvihněte své úspěchy
Je to vaše příležitost upozornit na své úspěchy, takže se neostýchejte trochu se „v dobrém pochlubit“. Pokud možno své úspěchy kvantifikujte a uveďte konkrétní příklady toho, jak vaše dovednosti přispěly k úspěchu předchozích zaměstnavatelů.
Univerzální průvodní dopis neexistuje
Nikdo nemá rád pocit, že je příjemcem „předpřipraveného“ textu, což platí zejména pro náborové pracovníky a zaměstnavatele. Při ucházení se o místo musíte obsah přizpůsobit dané pozici. Zároveň se vyhněte tomu, abyste svůj dopis adresovali neznámé osobě – zjistěte si, kdo nábor provádí a oslovte jej jménem.
Vyjadřujte se vlastními slovy
Při psaní průvodního dopisu byste měli zvolit formální tón. Koneckonců se jedná o dokument, který má pracovní účel. Stále však také chcete nechat vyniknout svou osobnost a upoutat pozornost. Zvažte netradiční úvod, třeba osobní anekdotu nebo poutavou otázku, která čtenáře zaujme a přiměje ho zjistit si o vás více informací.
Méně znamená více
Vhodná délka průvodního dopisu je tři odstavce, což postačí ke sdělení toho nejdůležitějšího. Jasný a stručný formát je zcela zásadní. Co třeba strukturovat vaše odstavce takto:
- Vyjádřete své nadšení pro danou pozici a zájem o daný podnik.
- Vyzdvihněte své nejlepší dovednosti/úspěchy a uveďte, jak souvisí s danou pracovní pozicí.
- Zmiňte se o tom, jak podnik obohatíte, a vybídněte příjemce, aby učinil další krok.
Nyní jste připraveni odeslat svůj životopis spolu s průvodním dopisem. Před odesláním se ujistěte, že jste si ho po sobě přečetli, nebo nechte někoho jiného, aby ho prošel za vás. Možná odhalí chybu, kterou jste přehlédli. Hodně štěstí!
Chcete se dozvědět více o tom, jak můžete zvýšit svou uplatnitelnost na trhu práce? Podívejte se na naše tipy, jak při náboru můžete u zaměstnavatele sami zvýšit svoji šanci na přijetí.
Související odkazy:
Jak napsat životopis zaměřený na úspěchy?
Pět tipů na vyladění vašeho životopisu
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagramu
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 12. dubna 2024
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Rady a tipy
- Související sekce
- Pomoc a podpora
- Rady a tipy
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles