CZYM… są NGO?
NGO, tj. organizacje pozarządowe, są organizacjami non-profit działającymi niezależnie od rządów krajowych. Często przybierają formę organizacji charytatywnych i zazwyczaj są szczególnie aktywne w walce z ubóstwem oraz w kwestiach związanych ze słabą opieką zdrowotną, środowiskiem i wykluczeniem społecznym.
Wśród NGO są zarówno lokalne inicjatywy społeczne, jak również międzynarodowe organizacje działające na całym świecie. Zazwyczaj są finansowane z datków i gromadzą ludzi o wspólnych zainteresowaniach, chcących mieć wpływ na wydarzenia lub wprowadzać zmiany.
JAKIE… NGO są w Europie?
W swoim rocznym rankingu 500 najważniejszych NGO na świecie w 2016 r. „Top 500 NGOs World 2016” organizacja NGO Advisor umieściła 185 organizacji z siedzibą w Europie, które stanowią ponad jedną trzecią całego wykazu. Europejskie NGO mają różne rozmiary, cele i charakter oraz oferują szeroki zakres potencjalnych możliwości zatrudnienia. Oto niektóre z najbardziej znanych:
- Oxfam (Zjednoczone Królestwo): założona w 1942 r. Oxfam jest międzynarodową NGO zajmującą się eliminacją ubóstwa, pomocą w przypadku klęsk żywiołowych i propagowaniem praw człowieka.
- Médecins Sans Frontières (Francja/Szwajcaria): Médecins Sans Frontières, znana też pod nazwą „Lekarze bez Granic”, jest humanitarną NGO słynną ze swoich projektów w krajach rozwijających się i ogarniętych wojną; otrzymała też Pokojową Nagrodę Nobla w 1999 r.
- Foundation for Environmental Education (Dania): FEE, międzynarodowa organizacja patronacka mająca członków w ponad 70 państwach na całym świecie, propaguje zrównoważony rozwój poprzez edukację środowiskową.
- APOPO (Belgia/Tanzania): APOPO, NGO stosująca wyjątkowe podejście, tresuje afrykańskie wielkoszczury do wykrywania min lądowych i gruźlicy.
- Greenpeace (Kanada/Niderlandy): Greenpeace, założona w Kanadzie, znana na całym świecie NGO zajmująca się ochroną środowiska, ma obecnie siedzibę w Holandii i biura w ponad 40 krajach.
CO… robi UE, aby współpracować z NGO w Europie?
W ramach strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu Komisja Europejska za priorytet uznała ustanowienie i wzmocnienie partnerstw między instytucjami UE, krajowymi i regionalnymi rządami oraz europejskimi zainteresowanymi stronami.
Konkretne dyrekcje generalne Komisji również ściśle współpracują z organizacjami pozarządowymi poprzez takie działania, jak półroczne spotkania, podczas których zaprasza się NGO do omawiania bieżących spraw wspólnotowych (DG JUST, organizowane wspólnie z Social Platform), oraz prowadzenie merytorycznego dialogu z NGO i partnerami społecznymi na poziomie UE (DG EMPL, w ramach Europejskiej platformy współpracy w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym).
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym Unii Europejskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele pracodawców, pracowników oraz różnych grup interesów. Jednym z głównych tematów Komitetu jest społeczeństwo obywatelskie, w szczególności sposób istotnego wpływania zaangażowanych osób i organizacji na postęp polityczny. W czasie zorganizowanych niedawno (w dniach 26–27 czerwca) Dni Społeczeństwa Obywatelskiego 2017 podkreślono rolę organizacji społeczeństwa obywatelskiego będących pomostem między ludźmi a instytucjami europejskimi oraz ich duże możliwości w oferowaniu UE nowych punktów widzenia i nowych rozwiązań.
DLACZEGO… pracować w NGO?
Jedną z największych korzyści pracy w NGO jest poczucie rzeczywistego wpływu na życie świata i jego mieszkańców. Dzięki NGO można bezpośrednio obserwować skutki swojej ciężkiej pracy, co jest bardzo satysfakcjonujące pod względem zawodowym i osobistym.
Jako że struktura działania organizacji pozarządowych często jest mniej zhierarchizowana niż w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw, można mieć też więcej możliwości rozwoju różnorodnego zestawu umiejętności dzięki pracy w różnych dziedzinach.
GDZIE… można dowiedzieć się więcej o ofertach NGO?
Na stronie internetowej EURES znajduje się szeroki zakres ogłoszeń dotyczących pracy, praktyk i przygotowania zawodowego pochodzących od przedsiębiorstw z całej Europy, w tym od NGO.
Internetowe platformy z ofertami pracy często umożliwiają wyszukiwanie dostępnych stanowisk pracy według „rodzaju organizacji” i dlatego mogą one być doskonałym sposobem znajdowania ofert NGO w określonym obszarze zainteresowania. W internecie można szybko wyszukać listę głównych stron z ofertami pracy w twoim kraju.
Takie strony internetowe, jak Euro Brussels, Global Jobs i Impact Pool, również zawierają mnóstwo ofert pracy w europejskich i globalnych NGO, które też warto sprawdzić?
Znalezienie oferty pracy jest tylko pierwszym krokiem. Należy starannie dopracować swoje CV, napisać skuteczny list motywacyjny i zaprezentować atuty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej…, dopilnowując każdego etapu tej podróży!
Powiązane linki:
Europejskiej platformy współpracy w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
Dni Społeczeństwa Obywatelskiego 2017
Szeroki zakres ogłoszeń dotyczących pracy, praktyk i przygotowania zawodowego
Napisać skuteczny list motywacyjny
Zaprezentować atuty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Więcej informacji:
Szukaj doradcy EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
EURES na Google+
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 3 lipca 2017
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Porady i wskazówki
- Wiadomości/raporty/statystyki
- Młodzież
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles