Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva25. července 2023Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Budování silnějšího týmu: jak účinně řešit spory mezi zaměstnanci

Řešení sporů mezi zaměstnanci je základem pro vytvoření pozitivního pracovního prostředí. Přečtěte si praktické tipy, jak řešit konflikty a podporovat efektivní týmovou spolupráci.

Conflict resolution at table - manager stating facts

Pokud tyto strategie řešení konfliktů zavedete, budete moci svému týmu pomoci lépe zvládat rozdíly v rámci týmu a rozvíjet pevnější pracovní vztahy.

 1. Podporujte otevřenou komunikaci
  Vytvořte prostředí, v němž se zaměstnanci mohou bez zábran podělit o své obavy a názory. Zajistěte, aby každý dostal příležitost vyjádřit se. Naslouchejte názorům zaměstnanců, snažte se jim porozumět, respektujte je a uznávejte, přičemž nebuďte přezíraví. Dobrou příležitostí pro otevřené a upřímné diskuse mohou být pravidelné týmové schůzky a individuální rozhovory.
 1. Budujte a zvyšujte povědomí o pravidlech a postupech v rámci společnosti
  Všem zaměstnancům jasně vysvětlete politiky a postupy v oblasti řešení konfliktů v rámci společnosti. Zajistěte, aby všichni věděli, co mají učinit v případě sporu, včetně toho, jak a kdy jej nahlásit a/nebo se obrátit na nadřízené.
 1. Poskytujte školení v oblasti řešení konfliktů
  Nabídněte zaměstnancům školení nebo semináře zaměřené na zvládání konfliktů a zlepšování komunikačních dovedností. Tím, že jim poskytnete nástroje potřebné k řešení sporů mezi nimi, jim můžete pomoci zabránit vyostření konfliktů a můžete přispět k pokojnějšímu pracovnímu prostředí.
 1. Podporujte empatii a porozumění
  Podporujte mezi zaměstnanci kulturu vzájemného pochopení a porozumění. Povzbuzujte je, aby zohlednili úhly pohledu ostatních a respektovali jejich názory. Tento přístup pomáhá vytvářet atmosféru vzájemného respektu a týmové spolupráce.
 1. Snažte se nalézt řešení, která budou přínosná pro všechny
  Nesnažte se prosadit nějaké konkrétní argumenty, ale povzbuzujte zaměstnance, aby usilovali o vyřešení problému. Spolupracujte se všemi zaměstnanci zapojenými do sporu a snažte se nalézt kreativní řešení, která splní představy všech.
 1. Dokumentujte a kontrolujte řešení sporů
  Sledujte kroky učiněné k vyřešení konfliktů a dohodnutá řešení. Pravidelně vyhodnocujte, jak tato řešení fungují v praxi, a podle potřeby je upravujte a v budoucnu se snažte dosáhnout lepších výsledků.
 1. V případě potřeby vyhledejte pomoc odborníků
  V obzvláště komplikovaných nebo citlivých případech může být užitečné požádat o radu personalisty, právní poradce nebo odborníky na řešení konfliktů, abyste zajistili, že konflikty budou řešeny spravedlivě a nezaujatě.

Cílem není zcela odstranit neshody v rámci společnosti, ale spíše je konstruktivně řešit. Pokud tyto strategie zavedete, budete moci konflikty využít jako příležitosti k růstu a vytvořit silnější tým, který bude lépe spolupracovat.

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníEU toolbox pro mobilituOsvědčené postupy EURESškolení EURESExterní zprávy EURESExterní zainteresované stranyRady a tipyInterní zprávy EURESPracovní dny/událostiZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěZprávy/přehledy/statistikyTrendy náboruSociální médiaPříběhy úspěchuMládí
Související sekce
Služby EURESEURES Targeted Mobility SchemeEuropassPomoc a podporaRady a tipyInformace o pracovním trhuVzděláváníŽivot a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.