Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2017 m. lapkričio 7 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 2 min

5 patarimai pradedančiam stažuotojui arba mokiniui

Gaunate laišką (arba e. laišką), kad esate priimtas. Žinote, kada ir kur pradedate dirbti. Internete pasidomėjote naująja savo darbo vieta. Ko imtis? Metas sužinoti, ko reikia, kad pameistrystė arba mokomoji praktika būtų sėkminga!

5 tips for a new apprentice or trainee

Padarykite gerą pirmą įspūdį

Tai pats paprasčiausias, visiems žinomas patarimas, tačiau dėl to jis netampa mažiau svarbus. Pirmą įspūdį susidarome akimirksniu, tačiau reikia laiko, kad jį pakeistume, todėl įsitikinkite, kad esate pasiruošęs pirmąjį įspūdį apie save padaryti puikų.

Pagalvokite, ar jūsų apranga tinkama tai darbo vietai? Nors išskirtinumas svarbus asmeniniame gyvenime, gali būti, kad jūsų kolegos ir vadovybė ieško ne jo. Pagalvokite apie savo įpročius ryte – ar jums viskam užtenka laiko? Vėluodamas į darbą aiškiai parodote savo atsainų požiūrį. Atsižvelgęs į šiuos aspektus, tinkamai pradėsite savo pameistrystę arba mokomąją praktiką.

Mokykitės iš kitų

Jums gali būti paskirtas kuratorius arba vadovas, padėsiantis per pameistrystę arba mokomąją praktiką. Galbūt būsite grupėje, kurioje šį vaidmenį dalinsis keli žmonės. Bet kuriuo atveju, iš savo kolegų galite išmokti įvairiausių dalykų – kaip dirbti ir kaip elgtis darbo vietoje. Sekite jų pavyzdžiu ir tikrai nesuklysite.

Veiksmingai planuokite savo laiką

Gali būti, kad pameistrystės arba mokomosios praktikos metu turėsite ne tik dirbti, bet ir mokytis. Tokiu atveju, turėsite suderinti šias dvi veiklas. Neskirkite per daug laiko vienai veiklai, kad nenukentėtų kita – abi šios veiklos yra vienodai svarbios ir jų prireiks ateityje. Pravartu turėti dienoraštį arba darbotvarkę (telefone arba popierine forma), kurioje galėtumėte planuoti ir stebėti savo laiką. Jūsų kolegos turėtų jums padėti, tad neatsiribokite nuo jų.

Rodykite entuziazmą

Nesvarbu, kokioje bendrovėje pradėjote dirbti, turite parodyti teigiamą požiūrį ir norą įsitraukti į bet kokią siūlomą veiklą, nepaisant to, ar ji įtraukta į jūsų darbo aprašymą, ar ne. Tai ne tik padarys gerą įspūdį jūsų kolegoms, bet ir gali atverti galimybes ateityje prisidėti prie įdomesnių projektų. Šypsokitės net tada, kai jaudinatės, ir radęs gerą progą, nebijokite išsakyti savo minčių ar idėjų. Dirbant komandoje svarbiausia bendradarbiauti, o jūsų nuomonė tokia pat svarbi, kaip bet kurio kito asmens!

Nusistatykite sau tinkamą tempą

Kiekvienas dirba skirtingu greičiu, svarbiausia, kad atliktumėte darbus kokybiškai ir laikytumėtės terminų. Kiekvienas savaip atliekame užduotis. Svarbu atrasti, kas tinka būtent jums, kad netektų dirbti paskubomis arba prisiimti per daug darbo. Jūsų kuratorius, vadovas arba kolegos turėtų galėti padėti jums atrasti jums tinkamą darbo metodą ir užtikrinti, kad jūsų atliekamas darbas atitiktų bendrovės poreikius. Jeigu jaučiate, kad darosi per sunku, pasakykite apie tai savo kolegoms, juk tam jie ir yra.

Tai pagrindiniai patarimai, kurie padės jums apsiprasti ir pasitikėti savo jėgomis pradedant pameistrystę arba mokomąją praktiką. Anksčiau apžvelgėme programėles, kurios gali padėti kuo efektyviau išnaudoti laiką darbe, tad perskaitykite šiuos straipsnius ir pasiruoškite naujam gyvenimo nuotykiui. Sėkmės!

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Sekite EURES naujienas tinkle „Google+“

Išsamūs duomenys

Temos
  • Verslas / Verslumas
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
  • Nurodymai ir patarimai
  • Mokymai

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.