Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok24. októbra 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 5 min

Práca v oblasti IT v Dánsku: štyria odborníci sa podelili o svoje príbehy

Dánska pobočka siete EURES v roku 2017 uviedla sériu štyroch krátkych videonahrávok s názvom My Big Danish Moment (Moje výnimočné skúsenosti v Dánsku) o zahraničných pracovníkoch, ktorí žijú a pracujú v Dánsku. Keďže sa v Dánsku zaznamenal významný dopyt po kvalifikovaných odborníkoch v oblasti IT, v auguste 2019 uviedli videonahrávku zameranú konkrétne na zahraničných IT odborníkov pracujúcich v Dánsku. V sociálnych médiách si video prehralo už viac ako 10 000 ľudí zaujímajúcich sa o skúsenosti štyroch občanov EÚ, ktorí za kariérou v oblasti IT vycestovali do mesta Aarhus v Dánsku.

Working in IT in Denmark: Four professionals share their stories
Workindenmark

Po ôsmich rokoch práce v oblasti IT v Rumunsku bol Corneliu Ionut Preotu pripravený na novú výzvu, a preto sa rozhodol presťahovať do Dánska. V súčasnosti pracuje ako manažér zodpovedný za bezpečnosť IT v mliekarenskom priemysle, a to v spoločnosti Arla Foods. Magdalena Houška z Chorvátska a Alpár Imets z Rumunska prišli do Dánska asi pred piatimi rokmi s cieľom vyštudovať odbor softvérového inžinierstva na VIA University College. Dnes obidvaja pracujú ako systémoví inžinieri v spoločnosti Systematic, ktorá sa zameriava na počítačový softvér a zaoberá sa prevažne obrannými projektami. Angelo Agatino Nicolosi sa do Dánska presťahoval pred 11 rokmi z Talianska. Pracuje ako technológ v módnom priemysle v odevnej spoločnosti Bestseller, ktorá po celom svete vlastní asi 20 módnych značiek.

Prečo Dánsko?

Existuje viacero dôvodov, pre ktoré môže byť Dánsko skvelým miestom pre IT odborníkov túžiacich po zmene. Jednou z hlavných výhod je to, že dánske odvetvie IT je inovatívne a pokrokové. „Trh informačných technológií v Dánsku je veľmi dynamický a zároveň progresívny. Drží krok s pokrokom vo svete IT,“ vysvetľuje Corneliu.

Pre mnohých je príležitosť študovať a pracovať v anglicky hovoriacom prostredí veľkou výhodou. „Mal som niekoľko možností. Chcel som študovať v angličtine a v Dánsku táto možnosť existovala,“ uviedol Alpár. Oceňuje tiež pracovné podmienky v Dánsku. „Rozhodne chápem, pokiaľ niekto chce odísť do Silicon Valley. Deje sa tam množstvo zaujímavých vecí. Na práci v Dánsku sa mi však páči to, že hoci vás povzbudzujú k tvrdej a dobre odvedenej práci, zároveň vás odrádzajú od toho, aby ste boli pracovne preťažení. Nielen preto, že to nie je dobré pre vás osobne, ale aj preto, že to nie je dobré ani pre spoločnosť,“ vysvetľuje ďalej.

Angelo oceňuje i to, že v Dánsku sa pripisuje dôležitosť rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, ako aj kvalite života vo všeobecnosti. „Niekoľkokrát mi ponúkli, aby som pracoval pre spoločnosti Google a Facebook. Neprijal som to však, pretože okrem mojej kariéry je pre mňa dôležité aj to, aby som mohol mať rodinu,“ pokračuje. „Systém sociálneho zabezpečenia zavedený v Dánsku nenájdete nikde inde na svete. Je veľmi jedinečný,“ dodáva.

Pracovná kultúra v dánskom odvetví IT

Pri otázke týkajúcej sa pracovnej kultúry v Dánsku sa všetci štyria odborníci v oblasti IT zmienili, že sa na pracovisku cítia ocenení. „Najviac sa mi páči sloboda, ktorú pri svojej práci mám a možnosť prijímať vlastné rozhodnutia,“ opisuje Magdalena.

Dánske spoločnosti majú vo všeobecnosti plochú organizačnú štruktúru, čo znamená, že hierarchia sa v nich vyskytuje len vo veľmi malej miere. „Asi tým vôbec najdôležitejším aspektom, ktorý ma priviedol a udržal si ma v Dánsku, je štruktúra pracoviska. Vážim si, že sa so svojím manažérom môžem rozprávať priamo, bez toho, aby nám v dialógu bránili hierarchické stupne. Ak chcete, svoj názor môžete povedať svojmu manažérovi i kolegom,“ upresňuje Corneliu.

„Ak máte skutočne dobrý nápad, nezáleží na tom, či ste do spoločnosti nastúpili pred tromi mesiacmi alebo ste zamestnancom už 20 rokov. Máte rovnaké slovo ako všetci ostatní, a ak sú vaše nápady dobré, určite sa zrealizujú,“ dodáva na záver Angelo.

Pokiaľ ide o kariérny postup, Alpár je optimistický: „Pri práci v Dánsku máte veľa zodpovednosti, čo ovplyvňuje vaše napredovanie a vaše plány pre rast v rámci organizácie, takže to vyhovuje vám i jej.“

Workindenmark, verejná služba zamestnanosti, ku ktorej patrí väčšina zamestnancov dánskej pobočky siete EURES, priraďuje vysokokvalifikovaných uchádzačov k voľným pracovným miestam v Dánsku pomocou portálu EURES a databázy životopisov Workindenmark. Prácu v Dánsku propaguje aj na internete a veľtrhoch pracovných príležitostí, uchádzačom zároveň ponúka podporu pri vypracúvaní životopisov a sprievodných listov pre dánsky trh práce.

Ak sa chcete venovať kariére v oblasti IT, Dánsko môže byť pre vás tým pravým miestom. Prečo nenavštívite internetové stránky Workindenmark.dk alebo portál EURES ešte dnes, aby ste si začali hľadať prácu v Dánsku?

 

Súvisiace odkazy:

Portál siete EURES

Zamestnanci siete EURES

Doing I.T. in Denmark (Práca v obasti IT v Dánsku)

Workindenmark.dk

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
 • Úspešné príbehy
 • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.