Можем да направи уверено едно твърдение: хората ще трябва да актуализират непрекъснато своите умения и редовното обучение ще има ключово значение за това да бъдем в крак с промените. Не след дълго бъдещето на труда ще сведе до „оцеляване на тези, които могат да се адаптират най-добре“, казва Пол Мейсън, директор, отговарящ за нововъзникващите технологии в „Innovate UK“ в скорошна статия на вестник „Гардиън“.
„Гардиън“ организира кръгла маса, в която взеха участие експерти, включващи учени, бизнес лидери и икономисти. По-голямата част от участниците споделиха мнението, че значението на обучението ще нарасне повече от всякога, но Марк Спелман, член на изпълнителния комитет на Световния икономически форум, заявява, че в този нов свят ще има печеливши и губещи.
„Идеята за продължаващо обучение е оптимистична — представям си, че ще се провеждат еднодневни експресни курсове за обучение, чрез които хората ще усвояват бързо нови умения, след което ще бъдат наемани за един месец, докато са необходими“, казва той. Така вероятно работата на непълно работно време и на свободна практика ще стане преобладаваща.
Ананд Чопра МакГоуън, ръководител на сектор „бизнес развитие“ в групата за обучение в предприятията към организацията „General Assembly“, също прогнозира бъдеще, където възможността за намиране на „работно място до живот“ е част от миналото.
„В бъдеще работниците ще трябва да се адаптират много ефективно и да изпълняват три или повече професионални функции едновременно“, казва той. Поради това постоянното обучение ще е от решаващо значение за подпомагането на хората да развиват нови умения.
Въпреки обстоятелството, че променящият се пазар на труда е източник на нови предизвикателства, участниците в кръглата маса побързаха да отбележат, че развитието на технологиите може да доведе и до съществени предимства. „Ако използвате технологии за намаляване на трудовите злополуки, производство на храни за хората и спестяване на време, ще осигурите изключителни обществени блага“, казва Спелман. Той добавя, че понастоящем този аспект не е в съзвучие със стремежа за максимизиране на печалбите. „В бъдеще ще трябва да разглеждаме едновременно приноса за обществото и този за акционерите.“
Досега технологиите се използват за ускоряване и поевтиняване на старите практики, но наближава моментът, когато компютрите ще могат да се обучават и да се адаптират. Тъй като ние, хората, проектираме и създаваме компютрите с цел те да изпълняват задачи, които ние им възлагаме, бъдещото развитие ще бъде съобразено с начина, по който хората желаят технологиите да се променят.
Макар че бъдещето на труда е неясно, участниците в дискусията се обединиха около един извод: естеството на труда ще се променя и бъдещите работни места ще се различават от настоящите. Може би сега е моментът да разгледате портала EURES, който съдържа информация за възможности за обучение в целия ЕС!
Връзки по темата:
Други материали от в. „Гардиън“: Разумни стъпки, чрез които да подсигурите бъдещето на работното си място в условията на революция в роботиката
Програма „Обучение през целия живот“ на Европейската комисия
Уебсайт „Drop’pin“: Бъдещите работни места: поглед към бъдещето на труда
Допълнителна информация:
Търсене на съветници на EURES
Условия на живот и труд в страните от EURES
База данни с работни места на EURES
Услуги на EURES за работодатели
Календар на събитията на EURES
Предстоящи Онлайн събития
EURES във Facebook
EURES в Twitter
EURES в LinkedIn
EURES в Google+
Данни
- Дата на публикуване
- 12 Aприл 2017 г.
- Автори
- Европейски орган по труда | Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
- Теми
- Новини/доклади/статистика
- Младост
- Свързан раздел(и)
- Сектор
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles