Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy29 maja 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Jakie korzyści można uzyskać dzięki tworzeniu sieci kontaktów?

Umiejętności i doświadczenie mają kluczowe znaczenie dla pomyślnego rozwoju kariery zawodowej w dowolnej branży. Jednak w świetle coraz ostrzejszej konkurencji na rynku pracy, jaką można obecnie zaobserwować, stare przysłowie „Nieważne, co wiesz, ważne, kogo znasz” staje się dziś coraz bardziej aktualne. Stworzenie sieci kontaktów pozwala uzyskać przewagę nad konkurentami, ułatwiając otwarcie drzwi, z których istnienia można było w ogóle nie zadawać sobie sprawy.

What can networking do for me?

Tworzenie sieci kontaktów – nowe możliwości i nowe źródła wiedzy

Nigdy nie wiadomo, kogo uda się poznać za pośrednictwem stworzonej przez siebie sieci kontaktów, jakiego rodzaju doświadczeniami takie osoby będą mogły się podzielić lub jakie propozycje będą w stanie przedstawić. Podobnie osoby należące do sieci kontaktów niedawno poznanych osób mogą wkrótce stać się częścią naszej sieci kontaktów. Rozbudowywanie sieci kontaktów pozwala poszerzać swoje horyzonty i promować swoje nazwisko i wizerunek wśród szerszego kręgu odbiorców.

Im więcej poznamy osób, tym większą wiedzę na temat funkcjonowania interesującej nas branży będziemy mogli uzyskać. Z kolei im większą wiedzą będziemy w stanie się wykazać, tym lepsze wrażenie będziemy w stanie wywrzeć, a nasza sieć kontaktów będzie stawała się coraz bardziej wyspecjalizowana. Ta pozytywna korelacja zwiększa szanse na znalezienie pożądanej oferty lub propozycji.

Tworzenie sieci kontaktów – zwiększanie pewności siebie i doskonalenie umiejętności komunikacyjnych

Nawet najbardziej pewne siebie osoby doświadczają dyskomfortu na myśl o podejściu do nieznajomego i rozpoczęciu rozmowy. Ale im częściej będziemy to robić, tym szybciej wypracujemy najlepsze metody nawiązywania kontaktów z ludźmi, przełamywania lodów i wyboru odpowiedniego tematu rozmowy. Dlatego należy przełamać lęk i wykazać się pewnością siebie – rozmowa może dać nam znacznie więcej, niż tylko informacje o potencjalnej ofercie pracy!

Tworzenie sieci kontaktów – budowanie relacji z innymi osobami

Tworzenie sieci kontaktów powszechnie postrzega się po prostu jako okazję do promowania siebie i swoich umiejętności. Proces ten służy jednak w rzeczywistości budowaniu relacji z otaczającymi nas osobami – relacji, które mogą potencjalnie przynieść nam wymierne korzyści w przyszłości. Dlatego też należy pamiętać o tym, by oprzeć się pokusie mówienia wyłącznie o sobie! W tym celu należy uzyskać informacje o osobach, z którymi zamierzamy się spotkać, oraz o reprezentowanych przez nie przedsiębiorstwach. Liczba zadawanych przez nas pytań powinna odpowiadać liczbie udzielanych przez nas odpowiedzi. Należy również rozpocząć budowanie relacji z rozmówcami, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – mają one niezwykle istotne znaczenie.

Tworzenie sieci kontaktów – w internecie i poza nim

Tradycyjnie tworzenie sieci kontaktów oznaczało branie udziału w imprezach lub spotkaniach towarzyskich. Jednak dzięki stronom internetowym takim jak LinkedIn zjawisko tworzenia sieci kontaktów w internecie zaczęło zyskiwać na popularności i upowszechniło się. Korzyści związane z tworzeniem sieci kontaktów w internecie wynikają z możliwości nawiązania kontaktu z osobami z całego świata za pomocą jednego kliknięcia. Wśród wad tej metody tworzenia sieci kontaktów należy wymienić brak osobistej styczności z innymi osobami, która ma niekiedy kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala wywrzeć dobre wrażenie lub zaprezentować się w korzystny sposób jako potencjalny pracownik. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest łącznie tych dwóch podejść w celu maksymalnego wykorzystania związanych z nimi możliwości autopromocji.

Tworzenie sieci kontaktów – długotrwały proces

Wizytówki mogą stanowić przydatne narzędzie ułatwiające tworzenie sieci kontaktów, ale ich gromadzenie – nawet w najlepszej wierze – może okazać się zbyt proste, ponieważ zazwyczaj chowa się je do torby i nigdy więcej się ich już nie przegląda. Prawda jest taka, że fakt otrzymania wizytówki należy traktować wyłącznie jako punkt wyjścia. Korzystanie z już posiadanych kontaktów jest niemal równie ważne jak ich tworzenie. Wystarczy wysłać wiadomość e-mail lub zadzwonić – forma nie ma w tym przypadku znaczenia. Umiejętne podtrzymywanie konwersacji może sprawić, że nasz rozmówca przypomni sobie o nas w momencie pojawienia się nowej oferty pracy.

Tworzenie sieci kontaktów – wymaga czasu i zaangażowania

O ile nie dopisze nam nieprawdopodobne szczęście, wzięcie udziału w jednej imprezie lub dołączenie do jednej społeczności nie zaowocuje automatycznie znalezieniem pracy. Skuteczne tworzenie sieci kontaktów wymaga cierpliwości i dużego zaangażowania. Choć niekiedy może się wydawać, że tworzenie sieci kontaktów jest stratą czasu, czas poświęcony na podejmowanie działań w tym zakresie nie będzie zmarnowany z uwagi na korzyści osobiste i zawodowe, jakie będzie można dzięki temu uzyskać w perspektywie długoterminowej.

Chcesz stworzyć sieć kontaktów, ale nie wiesz, od czego zacząć? Weź udział w Europejskich Dniach Pracy – targach rekrutacyjnych organizowanych w internecie i w terenie z udziałem osób poszukujących pracy i przedsiębiorstw z całej Europy! Jeżeli dzięki stworzonej przez siebie sieci kontaktów udało Ci się już umówić na rozmowę kwalifikacyjną, zapoznaj się z 5 opracowanymi przez nas poradami, dzięki którym wywrzesz doskonałe wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

 

Linki do powiązanych stron internetowych:

LinkedIn

Europejskich Dniach Pracy

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Najlepsze praktyki EURES
  • Porady i wskazówki
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.