Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2020. gada 28. augustsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Darba devēju galvenās prioritātes pasaulē pēc Covid-19

Dzīvei pamazām atgriežoties ierastajā stāvoklī, ir būtiski, lai darba devēji noteiktu savu uzņēmumu galvenās prioritātes un tās risinātu. Lūk, dažas no galvenajām prioritātēm, kas uzņēmumiem, mūsuprāt, būtu jāņem vērā, darbojoties “jaunajā ikdienā”.

Top priorities for employers in a post-COVID-19 world
Shutterstock

Atbalstīt elastīgu darbu

Pasaulē pēc Covid-19 ir svarīgi, lai darba devēji pēc iespējas turpinātu ļaut saviem darbiniekiem strādāt no mājām. Daudzi darbinieki, iespējams, izvēlēsies atgriezties birojā, bet darbiniekiem ar vāju imūnsistēmu un tiem, kuri dzīvo ar cilvēkiem riska grupā, vajadzētu būt iespējai strādāt drošībā no savām mājām. Turklāt uzņēmumu īpašniekiem būtu jānodrošina tāldarbiniekiem visi vajadzīgie instrumenti un ierīces, lai efektīvi veiktu savu darbu.

Aizsargāt darbinieku veselību

Uzņēmumu īpašniekiem būtu jāievēro savas valsts tiesību akti un jāpārliecinās, ka darba vietas ir drošas, lai darbinieki varētu atgriezties. Ir daudz piesardzības pasākumu, ko darba devēji var veikt, lai aizsargātu savu darbinieku veselību, piemēram, palielināt attālumu starp galdiem, ieviest sociālās distancēšanās pasākumus birojā, ierīkot sanitāros punktus un biežāk tīrīt galdus un virsmas, kurām biezi pieskaras. Darba devējiem būtu jāņem vērā arī darbinieku bažas (piemēram, veicot anketēšanu uzņēmumā).

Izmantot darba ņēmēju jaunās prasmes

Koronavīrusa krīzes dēļ daudzi darbinieki atklāja sevī prasmes, par kurām  nemaz nenojauta, piemēram, elastīgumu un pielāgošanās spēju. Darba devēji dažos darbiniekos atklāja “slēptos talantus”, piemēram, līderību un inovatīvu domāšanu, ko turpmāk vajadzētu ņemt vērā. Uzņēmumu īpašnieki var apsvērt iespēju uzticēt šiem darbiniekiem atbildību par mentorēšanas programmām, sociālajām komitejām vai jaunu darbinieku nolīgšanu no attāluma. Turklāt darbinieki ar inovatīvu domāšanu varētu piedalīties ideju ģenerēšanas sanāksmēs par jaunām uzņēmējdarbības iespējām. Ar tehnoloģijām un digitalizāciju saistītie darbinieki varētu izmēģināt jaunas tehnoloģijas, lai aizsargātu uzņēmumus no turpmākām krīzēm.

Veicināt darbinieku sociālo mijiedarbību

Viens no lielākajiem trūkumiem darbā no mājām ir sociālās mijiedarbības trūkums ar draugiem un kolēģiem. Svarīgi, lai darba devēji radītu vairāk iespēju kolēģiem tikties birojā, piemēram, vairāk aicinot uz kafijas pauzēm, rīkojot laimīgās stundas piektdienās vai darbinieku pasākumus visā uzņēmumā. Tas var palīdzēt apvienot komandu pēc ilgajiem nošķirtības mēnešiem.

Nopietni izturēties pret garīgo veselību

Covid-19 izraisītā sociālā un ekonomiskā nenoteiktība ir radījusi lielu slogu cilvēku garīgajai labsajūtai. Ir būtiski, lai tuvākajos mēnešos darba devēji savu darbinieku garīgo veselību liktu pirmajā vietā, jo darbinieku apmierinātība ir panākumu ķīla. Uzņēmumu īpašniekiem būtu jāpārliecinās, ka viņu uzņēmumiem ir labjūtes rīcības plāni, lai viņu darbinieki justos atbalstīti.

Uzlabot iekšējo saziņu

Darba devējiem ir svarīgi nodrošinātu skaidrus saziņas kanālus darbinieku informēšanai par jebkurām izmaiņām uzņēmumā. Nākotnē pastāv liela nenoteiktība, un uzņēmumiem vajadzētu būt gataviem ātri pieņemt lēmumus, neatstājot savus darbiniekus neziņā par pašreizējo stāvokli. Skaidra un regulāra saziņa ļaus darbiniekiem būt laimīgiem un pārliecinātiem, ka viņu darba devējs kontrolē notiekošo.

Lasiet šo rakstu par to, kā Covid-19 ir mainījis mūsu strādāšanas veidu.

 

Saistītās saites:

Astoņi labākie tiešsaistes sadarbības rīki no attāluma strādājošām grupām

Četri piemēri, kā Covid-19 ir mainījis mūsu strādāšanas veidu

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrast EURES padomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
UzņēmējdarbībaĀrējās EURES ziņasĀrējās ieinteresētās pusesIeteikumi un padomiDarba tirgus jaunumi/mobilitātes jaunumiPersonāla atlases tendences
Saistītā(s) sadaļa(s)
Dzīvošana un darbs
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.