Poticanje fleksibilnosti
U svijetu nakon COVID-a 19 važno je da poslodavci svojim zaposlenicama i dalje dopuste rad od kuće, ako je moguće. Mnogi radnici vjerojatno će se odlučiti vratiti u ured, ali onima slabog imuniteta i onima koji žive s osobama iz rizičnih skupina trebalo bi omogućiti rad u sigurnosti njihovih domova. Osim toga, poslodavci bi trebali svojim zaposlenicima koji rade od kuće osigurati sve potrebne alate i uređaje kako bi mogli uspješno obavljati svoj posao.
Zaštita zdravlja radnika
Poslodavci bi trebali postupati u skladu s nacionalnim zakonodavstvom i zajamčiti da su radna smjesta sigurna za povratak radnika. Postoje mnoge mjere predostrožnosti koje poslodavci mogu poduzeti kako bi zaštitili zdravlje radnika; među ostalima, to su povećanje razmaka među radnim stolovima, primjena pravila o držanju fizičke udaljenosti, postavljanje sredstava za dezinfekciju i pomnije čišćenje radnih stolova i površina koje se često dodiruju. Poslodavci bi trebali uzeti u obzir i pitanja koja brinu njihove zaposlenike (primjerice, putem interne ankete).
Koristi od novih vještina zaposlenika
Tijekom krize prouzročene koronavirusom kod mnogih su zaposlenika došle do izražaja neke dotad nepoznate vještine, poput fleksibilnosti i prilagodljivosti. Uz to, poslodavci su kod nekih radnika otkrili „skrivene talente” kao što su liderstvo i inovativnost, koje nikako ne bi smjeli zanemariti. Mogli bi razmisliti o tome da takvim radnicima povjere odgovornosti za mentorske programe, rad u socijalnim odborima ili pomoć na daljinu pri integraciji i uvođenju u posao novih zaposlenika. Osim toga, inovativni zaposlenici mogli bi sudjelovati u spontanim raspravama o novim poslovnim prilikama (brainstorming). Oni koji se spretno koriste tehnologijom i digitalnim alatima mogli bi se uključiti u testiranje novih tehnoloških rješenja za zaštitu poslovanja od budućih kriza.
Poticanje kontakata među osobljem
Nedostatak socijalne interakcije s prijateljima i kolegama jedan je od najvećih nedostataka rada od kuće. Važno je da poslodavci stvore više prilika za druženje u uredu, primjerice potičući češće stanke za kavu, organizirajući zajednička druženja petkom ili druga događanja za cijelo poduzeće. Na taj se način članovi tima mogu ponovno zbližiti nakon višemjesečne izolacije.
Briga za mentalno zdravlje
Socijalna i gospodarska neizvjesnost prouzročena bolešću COVID-19 ozbiljno je ugrozila mentalno zdravlje ljudi. Stoga je važno da u predstojećim mjesecima poslodavci mentalno zdravlje svojih radnika stave na prvo mjesto jer je sreća zaposlenika od ključne važnosti. Poslodavci bi trebali osigurati da u njihovim poduzećima postoje akcijski planovi za dobrobit zaposlenika kako bi oni osjećali da imaju potrebnu potporu.
Bolja interna komunikacija
Važno je da poslodavci uspostave jasne komunikacijske kanale i zaposlenike obavještavaju o svim promjenama u poduzeću. Puno je neizvjesnosti u pogledu budućnosti pa bi stoga poduzeća trebala biti spremna brzo donositi odluke i ne dopustiti da se radnici pitaju što se događa. Jasna i redovita komunikacija pridonijet će zadovoljstvu zaposlenika i uvjeriti ih da njihov poslodavac drži situaciju pod kontrolom.
Pročitajte ovaj članak u kojem se opisuje kako je COVID-19 promijenio način na koji radimo.
Korisne poveznice:
Osam najboljih internetskih alata za suradnju timova na daljinu
Četiri promjene u načinu rada koje su posljedica COVID-a 19
Pročitajte više:
Pronađite savjetnike EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događaja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedInu
Pojedinosti
- Datum objave
- 28. kolovoza 2020.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Posao /Poduzetništvo
- Vanjske vijesti EURES-a
- Vanjski dionici
- Savjeti
- Vijesti o tržištu rada/vijesti o mobilnosti
- Trendovi zapošljavanja
- Povezani odjeljak(i)
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles