V prostředí, které se neustále vyvíjí, musejí firmy a veřejné služby dále investovat do pokročilých digitálních technologií, jako jsou mobilní komunikace, cloud computing, analýza dat velkého objemu a chytré přístroje. Poptávka po odbornících na digitální technologie rostla za posledních deset let o 4 % ročně, jak se uvádí v dokumentu Evropské komise.
Politiky EU věnovaly v uplynulých letech dovednostem v oblasti informačních a komunikačních technologií značnou pozornost, zejména pak zaměstnávání odborníků na informační a komunikační technologie. V nedávno aktualizované strategii pro jednotný digitální trh se klade důraz na potřebu přijmout politiky navržené tak, aby podpořily stabilitu evropských trhů práce a zlepšily postavení EU, pokud jde o konkurenceschopnost. Proto je velmi důležité sledovat zaměstnanost odborníků na informační a komunikační technologie, jak zdůrazňuje článek Eurostatu. Pokud například zavedeme „cloud computing“, bude možné vytvořit do roku 2020 asi 2,5 milionu pracovních míst, jak se uvádí ve studii vypracované pro Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie Evropské komise. Podstatou cloud computingu je ukládání dat a programů a přistupování k nim přes internet namísto soukromého pevného disku nebo místního ukládacího zařízení.
Podle údajů Eurostatu bylo v roce 2015 zaměstnáno jako odborníci na informační a komunikační technologie asi 8 milionů lidí, což představuje 3,5 % celkové zaměstnanosti v EU. V uplynulých letech se počet odborníků na informační a komunikační technologie i jejich podíl na celkové zaměstnanosti i nadále zvyšovaly. Ze zprávy o pokroku Evropy v digitální oblasti za rok 2017 vyplynulo, že podíl pracovních míst v oblasti informačních a komunikačních technologií na celkové zaměstnanosti se v letech 2005 až 2015 zvýšil o 35 %.
Firmy v celé Evropě se však potýkají s problémem, jak najít vhodné odborníky na informační a komunikační technologie, kteří by jim zajistili podporu. Ve zprávě o pokroku v digitální oblasti zmíněné výše Komise předpovídala, že rozdíl mezi poptávkou a nabídkou odborníků na informační a komunikační technologie vzroste do roku 2020 z 373 000 osob v roce 2005 na asi 500 000. Tento rozdíl je příčinou toho, co se označuje jako nedostatek v oblasti digitálních dovedností.
Překonávání nedostatku dovedností v oblasti informačních a komunikačních technologií
Komise v rámci nové agendy dovedností pro Evropu, která má zajistit dostupnost vhodné odborné přípravy, dovedností a podpory pro občany EU, zahájila v roce 2016 činnost Koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa. Tato koalice podporuje spolupráci mezi zúčastněnými stranami v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a průmyslu s cílem zlepšit digitální dovednosti odborníků na informační a komunikační technologie i širší veřejnosti.
Koalice rovněž podporuje iniciativu Digital Opportunity traineeships Generálního ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie. Cílem této iniciativy, kterou hostí platforma Drop'pin@EURES, je posílit digitální dovednosti zajištěním přeshraniční odborné přípravy v letech 2018–2020 pro až 6 000 studentů a čerstvých absolventů.
Které nové dovednosti jsou v oblasti informačních a komunikačních technologií nejžádanější?
Podle dokumentu organizace DIGITALEUROPE, což je sdružení zastupující odvětví informačních a komunikačních technologií v Evropě, se jedná o tyto oblasti:
- digitální bezpečnost,
- podnikové sítě,
- analýza dat velkého objemu,
- internet věcí,
- mobilní technologie,
- cloud computing,
- řízení změn v oblasti podnikání,
- databáze InMemory,
- integrované produktové služby,
- technologie inteligentních sítí nebo nová rozhraní.
V jiné zprávě, zprávě o průzkumu společností Harvey Nash / KPMG CIO za rok 2017, dospěli autoři k závěru, že nejžádanějšími dovednostmi v oblasti informačních a komunikačních technologií jsou data velkého objemu / analýzy, podniková analýza a podniková architektura. V této zprávě se uvádí: „Ačkoliv nejrychleji letos [v roce 2017] rostla poptávka v oblasti technologických dovedností po podnikové architektuře, byla v průběhu loňského roku nejžádanější dovedností i nadále data velkého objemu / analýzy (42 %, což představuje nárůst od minulého roku o 8 %).“
Hotspoty pro zaměstnanost v oblasti informačních a komunikačních technologií v Evropě
Podle zprávy o pokroku Evropy v digitální oblasti za rok 2017 došlo ve všech členských státech EU v letech 2005 až 2015 k významnému nárůstu zaměstnanosti odborníků na informační a komunikační technologie. Největší nárůst zaznamenalo Německo, Francie, Spojené království a Itálie. Z téže zprávy vyplývá, že v roce 2015 byly členskými státy s největším podílem odborníků na informační a komunikační technologie na celkové zaměstnanosti Finsko (6,5 %), Švédsko (6,1 %), Nizozemsko a Spojené království (obě země 5 %).
Ve Spojeném království je zaměstnán nejvyšší počet odborníků na informační a komunikační technologie (1,54 milionu osob v roce 2015), ačkoliv v Německu se za uplynulých deset let zaměstnanost v oblasti informačních a komunikačních technologií téměř zdvojnásobila (1,47 milionu osob).
Související odkazy:
Strategie pro jednotný digitální trh
Zpráva o pokroku Evropy v digitální oblasti za rok 2017
Nová agenda dovedností pro Evropu
Dokument vypracovaný organizací DIGITALEUROPE
Průzkum společností Harvey Nash / KPMG CIO za rok 2017
Další informace:
Najděte si svého pracovníka sítě EURES
Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 2. května 2018
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Obchod / Podnikání
- Externí zainteresované strany
- Rady a tipy
- Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
- Zprávy/přehledy/statistiky
- Trendy náboru
- Mládí
- Související sekce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles