Pidevalt arenevas keskkonnas tuleb ettevõtetel ja riigiasutustel üha enam investeerida kõrgetasemelistesse digitehnoloogiatesse, nagu mobiilside, pilvandmetöötlus, suurandmete analüütika ja nutiseadmed. Nõudlus digitehnoloogia spetsialistide järele on viimasel kümnendil suurenenud 4% aastas, on märgitud Euroopa Komisjoni dokumendis.
Viimastel aastatel on ELi poliitikas hakatud IKT-oskustele rohkem tähelepanu pöörama, eriti IKT-spetsialistide tööhõivele. Hiljuti uuendatud digitaalse ühtse turu strateegias rõhutatakse vajadust Euroopa tööturgudel stabiilsust edendava ja ELi konkurentsipositsiooni parandava poliitika järele. Seetõttu on IKT-spetsialistide tööhõive seire äärmiselt tähtis, nagu on osutatud Eurostati artiklis. Näiteks on pilvandmetöötlusel potentsiaali luua aastaks 2020 umbes 2,5 miljonit töökohta, nagu on märgitud Euroopa Komisjoni sidevõrkude, sisu ja tehnoloogia peadirektoraadi jaoks tehtud uuringus. Pilvandmetöötlus hõlmab andmete ja programmide hoidmist internetis, selle asemel et hoida neid oma kõvakettal või kohalikus mäluseadmes.
Eurostati andmete kohaselt töötas 2015. aastal IKT-spetsialistidena umbes 8 miljonit inimest, mis moodustas 3,5% kogu ELi tööhõivest. Viimastel aastatel on IKT-spetsialistide arv ja osakaal koguhõives pidevalt suurenenud. Euroopa digitaalarengu aruandest 2017 nähtus, et ajavahemikul 2005–2015 kasvas IKT valdkonna töökohtade osakaal kogu tööhõives 35%.
Kogu ELis näevad ettevõtted aga vaeva, et leida õigeid IKT-spetsialiste. Eelnimetatud digitaalarengu aruandes ennustas komisjon, et IKT-spetsialistide nõudluse ja pakkumise vaheline lõhe, mis aastal 2005 oli 373 000, kasvab 2020. aastaks 500 000-ni. See erinevus on digitaaloskuste lõhe algpõhjus.
IKT-oskuste nappuse vähendamine
2016. aastal käivitas komisjon Euroopa uute oskuste tegevuskava raames algatuse „Digioskuste ja töökohtade koalitsioon“, et tagada õige koolituse, oskuste ja toetuse kättesaadavus ELi elanikele. See koalitsioon toetab haridus- ja tööhõiveasutuste ning valdkondlike sidusrühmade koostööd eesmärgiga parandada nii IKT valdkonna spetsialistide kui ka laiema elanikkonna digitaaloskusi.
Samuti toetab koalitsioon komisjoni sidevõrkude, sisu ja tehnoloogia peadirektoraadi praktikaalgatust „Digitaalne praktikavõimalus“. Veebilehel Drop'pin@EURES leiduva algatuse eesmärk on tugevdada digitaaloskusi ning pakkuda aastatel 2018–2020 kuni 6000 õppurile ja koolilõpetajale piiriüleseid praktikakohti.
Millised on kõige enam nõutud uued IKT-oskused?
Euroopas IKT sektorit esindava ühenduse DIGITALEUROPE dokumendi kohaselt hõlmavad need järgmisi valdkondi:
- digitaalne turvalisus
- ettevõtlusvõrgustikud
- suurandmete analüütika
- asjade internet
- mobiilside tehnoloogiad
- pilvandmetöötlus
- ärimuutuste juhtimine
- InMemory andmebaas
- integreeritud tooteteenused
- nutivõrkude tehnoloogiad või uudsed liidesed
Aruandes „The Harvey Nash/KPMG CIO Survey 2017“ leiti, et suurandmed/analüütika, ettevõtlusanalüüs ja ettevõtte arhitektuur on kõige rohkem nõutavad IKT-oskused. Aruandes on märgitud, et 2017. aastal oli kõige kiiremini kasvava nõudlusega tehnoloogiaoskus ettevõtte arhitektuur, kuid suurandmed/analüütika oli enim nõutud oskus (42%, võrreldes eelneva aastaga 8% rohkem).
Suurima IKT-töötajate arvuga riigid Euroopas
Euroopa 2017. aasta digitaalarengu aruande kohaselt kasvas IKT-spetsialistide tööhõive kõikides ELi liikmesriikides 2005–2015 oluliselt. Kõige suurem oli kasv Saksamaal, Prantsusmaal, Ühendkuningriigis ja Itaalias. Samas aruandes on märgitud, et 2015. aastal olid kõige suurema IKT-spetsialistide osakaaluga kogu tööhõivest Soome (6,5%), Rootsi (6,1%), Madalmaad ja Ühendkuningriik (mõlemad 5%).
Ühendkuningriigis töötab kõige rohkem IKT-spetsialiste (2015. aastal 1,54 miljonit), Saksamaa on aga viimase kümnendi jooksul oma IKT-töötajate arvu peaaegu kahekordistanud (1,47 miljonit).
Seotud lingid
DIGITALEUROPE ja Euroopa Komisjoni oskuste strateegia 2016
Digitaalse ühtse turu strateegia
Euroopa Komisjoni sidevõrkude, sisu ja tehnoloogia peadirektoraadi jaoks tehtud uuring
Euroopa digitaalarengu aruanne 2017
Euroopa uute oskuste tegevuskava
The Harvey Nash/KPMG CIO Survey 2017
Lisateave
Töö- ja elamistingimused EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES Twitteris
EURES LinkedInis
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 2. Mai 2018
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- Ettevõtlus
- Välised sidusrühmad
- Nõuanded ja soovitused
- Tööturuuudised/liikumisuudised
- Uudised/aruanded/statistika
- Värbamistrendid
- Noorus
- Seotud jaotis(ed)
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles