Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva7. října 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Osm nejdůležitějších otázek souvisejících s pandemií COVID-19, které by měl při pohovoru položit každý uchazeč o zaměstnání

Od začátku pandemie COVID-19 řada podniků změnila způsob fungování a zavedla různá bezpečnostní opatření nebo práci na dálku či hybridní způsoby práce. Níže naleznete osm důležitých otázek souvisejících s pandemií COVID-19, které byste měli položit svému budoucímu zaměstnavateli při pracovním pohovoru.

Top 8 COVID-19 questions every jobseeker should ask at interviews
Unsplash

Uchazeč se při pracovním pohovoru může často cítit jako u výslechu. Aby však obě strany mohly zjistit, zda si vzájemně vyhovují, je třeba, aby pohovor byl spíše dialogem. Navíc pokud uchazeči o zaměstnání kladou relevantní otázky, dávají najevo, že jsou kompetentní a mají o danou pozici opravdový zájem, a mohou tak udělat na osobu vedoucí pohovor dobrý první dojem.

Mějte na paměti, že uchazečům je obvykle dána příležitost klást otázky na konci pohovoru, měli byste tedy zaměstnavatele nechat, aby pohovor vedl. Obecně platným základním pravidlem je mít připravené dvě až čtyři otázky. Čím více v rámci pohovoru pokročíte, tím více otázek můžete položit.

Jaká ponaučení si z krize podnik odnesl?

Většina podniků nebyla připravena na to, jak pandemie změní svět práce. Mnoho zaměstnavatelů se však novým okolnostem rychle přizpůsobilo. Je důležité zjistit, jaká ponaučení zaměstnavatel získal, abyste mohli určit, jak je připravený reagovat na podobné krize v budoucnosti a akceptovat práci na dálku.

Jak zajišťujete bezpečnost zaměstnanců při sporech s klienty ohledně bezpečnostních pravidel?

Rozepře související s ochrannými rouškami nebo jinými pravidly týkajícími se bezpečnosti mohou být v povoláních, která zahrnují kontakt s klienty, jako jsou prodavači nebo baristé, poměrně časté. Je důležité, aby zaměstnavatel své zaměstnance instruoval, jak takové spory řešit a mírnit.

Pokud se nějaký zaměstnanec nakazí COVID-19, jak podnik zajišťuje bezpečnost ostatních zaměstnanců?

Navzdory všem bezpečnostním opatřením a vysoké proočkovanosti je stále pravděpodobné, že se nějaký zaměstnanec nakazí COVID-19. Dobrý zaměstnavatel bude mít zavedený postup pro zajištění bezpečnosti ostatních zaměstnanců, např. pravidelné testování, zásady pro práci z domova atd.

Poskytujete podporu zaměstnancům, jestliže se potřebují postarat o nemocného rodinného příslušníka?

Máte-li v rodině někoho, kdo je vůči koronaviru zranitelný, jedná se o důležitou otázku. Bohužel, když nastane nutnost pečovat o nemocného člena rodiny, někteří zaměstnavatelé mohou mít méně pochopení než jiní. Informujte se, zda má zaměstnavatel nějakou strategii, jak v takových situacích postupovat.

Jak se stavíte k práci z domova?

Na začátku pandemie bylo mnoho podniků nuceno umožnit svým zaměstnancům pracovat z domova. Omezení jsou však v celé Evropě postupně rušena a řada společností se nyní může rozhodnout, jaký způsob práce upřednostňuje. Pokud je to pro vás důležité, můžete se zaměstnavatele zeptat, zda dlouhodobě umožňuje pružné uspořádání práce nebo práci na dálku (nebo zda tyto formy práce plánuje zavést).

Jakou podporu poskytujete zaměstnancům pracujícím na dálku?

Někteří zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům různé balíčky, školení a vybavení (např. služební notebooky, stolní počítače či webové kamery) pro zajištění dobrých pracovních podmínek, aby jim usnadnili práci na dálku. Určitě se nezapomeňte zaměstnavatele zeptat, jaká podpora je k dispozici pro osoby pracující z domova.

Jaký vliv měla pandemie COVID-19 na danou pozici?

Je důležité zjistit, jaký dopad by mohla mít pandemie nebo podobné krize na pozici, o niž se ucházíte. Zeptejte se zaměstnavatele, zda a jak se během pandemie změnily příslušné hlavní úkoly. Získáte tak představu o tom, co můžete v budoucnosti očekávat.

Myslíte si, že tato pozice bude zapotřebí i v dlouhodobém horizontu?

Tato otázka přímo souvisí s tou předchozí. V této nejisté době je jistota zaměstnání pro každého uchazeče o zaměstnání velmi důležitá. Zeptejte se zaměstnavatele, jak vidí jistotu dané pozice z dlouhodobého hlediska. Pokud pozice poskytuje prostor pro flexibilitu a zaměstnavatel uvede, že je ochoten přizpůsobit se mimořádným okolnostem, nemusíte si dělat starosti.

On-line pracovní pohovor může nahánět strach. Proto jsme připravili několik tipů, jak udělat na budoucího zaměstnavatele dojem a představit se v co nejlepším „virtuálním“ světle.

 

Související odkazy:

Jak vyniknout při pracovním pohovoru on-line

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
 • Trendy náboru
 • Mládí
Související sekce
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.