Pārmaiņas notikušas arī darba meklēšanas jomā. Ierobežošanas pasākumi palēnām tiek atcelti, un mēs gaidām periodu pēc COVID-19 krīzes. Šeit sniegsim jums sešus nelielus padomus, kas jums palīdzēs pielāgot darba meklēšanu mainīgajai darba pasaulei.
Esiet atvērts dažādām darba iespējām
Lai gan daudzi uzņēmumi COVID-19 krīzes dēļ ir pilnībā pārstājuši darbā pieņemšanas procesu, citiem uzņēmumiem (piemēram, tiešsaistes mazumtirdzniecības dienestiem, kurjera / pasta piegādes dienestiem, lielveikaliem un aptiekām) nepieciešams papildu atbalsts, lai apmierinātu krīzes radīto pieprasījuma pieaugumu. Ja būsiet atvērts dažādām darba iespējām, jums būs daudz lielāka iespēja atrast piemērotu darbavietu.
Pilnveidojiet savu klātbūtni tiešsaistē
Tā kā daudzās valstīs joprojām ir spēkā sociālās distancēšanas noteikumi, šobrīd ir ļoti maz klātienes interviju un kontaktu veidošanas iespēju, un arī pēc COVID-19 krīzes, iespējams, daudz vairāk darba tiks veikts attālināti. Tāpēc ir būtiski radīt pārliecinošu un profesionālu klātbūtni tiešsaistē. Papildinot informāciju savos profesionālajos profilos LinkedIn un citos sociālajos plašsaziņas līdzekļos ar attiecīgu darba pieredzi, prasmēm un kvalifikācijām, jūs nodrošināsiet, ka darba devējiem ir lielākas iespējas identificēt jūs kā amatam piemērotu kandidātu. Saistībā ar to pārliecinieties, ka visi jūsu personiskie konti ir aizsargāti ar atbilstošiem privātuma iestatījumiem.
Izmantojiet dažādas tīmekļa vietnes un sarakstus
Darba meklēšanā nepaļaujieties visu laiku uz vienām un tām pašām tīmekļa vietnēm un sarakstiem, jo īpaši tad, ja tie nav devuši cerētos panākumus. Izmantojot dažādus kanālus un vairākas tīmekļa vietnes, jūs nodrošināsiet, ka piesakāties katram sev piemērotajam amatam. Lielākajā daļā darba meklēšanas vietņu jūs varat meklēt darbu pēc atrašanās vietas, algas, atslēgvārdiem un darbalaika.
Trenējieties piedalīties videointervijās
Tā kā reālā saskarsme ar cilvēkiem ir mazinājusies un pieaug pieejamu attālinātu amatu skaits, jūs darba meklēšanas gaitās, iespējams, saskarsieties ar videointerviju. Jau laicīgi trenējoties piedalīties videointervijās ar ģimenes locekļiem vai draugiem, jūs izvairīsieties no neveiklām, negaidītām situācijām intervijas laikā. Piemēram, vai jūsu mikrofons un austiņas darbojas, un vai jūsu dators ir pilnība uzlādēts? Vai jūsu interneta pieslēgums ir stabils un drošs? Vai ir būtiskas skaņas nobīdes? Saģērbieties lietišķi, runājiet tieši kamerā un izvēlieties klusu, labi apgaismotu intervijas vietu, lai atstātu par sevi vislabāko iespējamo iespaidu.
Izveidojiet video formāta CV
Augšupielādējot video formāta CV sociālo plašsaziņas līdzekļu kanālos (jo īpaši LinkedIn), jūs būsiet pamanāmāks par citiem, un darba devēji varēs novērtēt jūsu personību un prasmes. Apsveriet, kādus jautājumus jums varētu uzdot intervijas laikā, un izveidojiet īsu video ar atbildēm uz dažiem no tiem. Uz videointervijām attiecas tādi paši noteikumi: saģērbieties lietišķi, runājiet tieši kamerā un izvēlieties klusu, labi apgaismotu intervijas vietu.
Uzlabojiet savas prasmes
Tiešsaistes kursu, sertifikācijas un kvalifikācijas celšanas kursu klāsts ir plašs, un pašizolācija var būt ideāla iespēja tajos piedalīties. Varbūt daudzos darba sludinājumos ir prasītas noteiktas prasmes, kuras, jūsuprāt, būtu vērtīgi apgūt? Ja uztversiet darba meklēšanu kā pilna laika uzdevumu un aktīvi pilnveidosiet savas profesionālās prasmes, darba meklēšanas process, iespējams, būs ātrāks un apliecinās darba devējiem jūsu apņemšanos un motivāciju.
Ceram, ka šie padomi jums palīdzēs iekarot darba tirgu pēc COVID-19 krīzes!
Sadarbībā ar Eiropas darbvietu mobilitātes portālu EURES
Saistītās saites:
Kā radīt paliekošu iespaidu tiešsaistes darba intervijā
Galvenās sešas bezmaksas platformas tiešsaistes kursiem
Plašāka informācija:
Atrodiet savu EURES padomdevēju
Dzīvošana un darbs EURES valstīs
EURES darbavietu datubāze
EURES pakalpojumi darba devējiem
EURES pasākumu kalendārs
Turpmākie pasākumi tiešsaistē
EURES sociālajā tīklā Facebook
EURES sociālajā tīklā Twitter
EURES sociālajā tīklā LinkedIn
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2020. gada 16. jūnijs
- Autori
- Eiropas Darba iestāde | Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
- Temati
- Uzņēmējdarbība
- Ieteikumi un padomi
- Jaunatne
- Nozare
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles