1. Zamyslite sa nad svojimi cieľmi
Zamyslite sa nad tým, čo vlastne očakávate od svojej kariéry. Jej cieľom môže byť určitá funkcia – možno je vaším snom napríklad učiteľské povolanie– alebo určitá méta, ako je napríklad stať sa inžinierom alebo si otvoriť vlastnú reštauráciu. Možno, že nemáte až takú konkrétnu predstavu, ale viete, že by ste chceli pomáhať iným alebo robiť niečo kreatívne. Ak máte pred očami cieľ, ktorý vo svojej kariére chcete dosiahnuť, pomôže vám to pri hľadaní správneho smeru.
2. Poznajte svoje silné stránky
Ak vám nenapadá žiadny cieľ, nebojte sa. Nemusíte presne vedieť, čo vlastne chcete robiť. Porozmýšľajte nad svojimi silnými stránkami. Radi pracujete s inými ľuďmi alebo radšej sami? Máte radi prácu s jazykom alebo skôr s číslami? Viac sa vám pozdáva manuálna aktívna práca, alebo ste skôr stvorení na prácu v kancelárii? Takéto a podobné jednoduché otázky vám môžu pomôcť zistiť, ktorá práca sa k vám hodí.
3. Rozhliadnite sa na trhu práce
Ak pre vás prichádza do úvahy viac možností, prínosom môže byť prieskum trhu práce. V ktorých odvetviach sa očakáva zvýšený dopyt po pracovnej sile v nadchádzajúcich rokoch a aké zručnosti sa nato požadujú? Takýmto spôsobom sa vám možno podarí nájsť cestu k práci, ktorá vám prinesie mnoho zaujímavých príležitostí. Potom sa môžete sústrediť na získanie potrebných zručností a skúseností, ktoré zvýšia vaše šance na zamestnanie. Nezabúdajte, že existuje nespočetné množstvo povolaní, o ktorých ste možno ešte nikdy nepočuli.
4. Skúste plánovať do budúcnosti, krok za krokom
Ak viete, čo chcete dosiahnuť v pracovnej kariére, pomôže vám to pri plánovaní smerovania k tomuto cieľu. Skúste porozmýšľať, ktoré pracovné pozície by vám umožnili vstup k želanému zamestnaniu a pre ktoré máte najvhodnejšie pracovné skúsenosti a ste čo najlepšie kvalifikovaní. Pri niektorých pracovných miestach sa vyžaduje akademické alebo odborné vzdelanie, pričom pri iných sa kladie dôraz na odbornú prípravu na pracovisku.
Hoci môže byť plánovanie do budúcnosti veľmi cenné, neznamená to, že si hneď musíte naplánovať celú kariéru. V kariére sa postupuje krok za krokom. Každú pracovnú príležitosť preto považujte za možnosť získať a rozviť si univerzálne zručnosti, ktoré sa vám zídu na iných pracovných miestach.
5. Nebojte sa kariérnej zmeny
Môžete zistiť, že zamestnanie alebo odvetvie, ktoré ste si vybrali, predsa len nie je to pravé pre vás. Ak sa vám to stane, naberte odvahu a zmeňte svoj plán. Hoci takmer všetci túžime po stabilnej kariére, niekedy musíme vyskúšať viacero zamestnaní, kým nájdeme to pravé. Je úplne bežné, že niekedy potrebujeme zmenu alebo novú úlohu. Ak nie ste spokojní so svojou prácou, nebojte sa kariérnej zmeny.
6. Spokojnosť v zamestnaní je prvoradá
Motivácia je dôležitou súčasťou pracovného života. Niektorí sa sústreďujú na vyššie kariérne ciele, iní čerpajú uspokojenie z každodenných úloh. Najdôležitejšie je nestratiť z dohľadu svoju predstavu o tom, čo očakávate od kariéry, a skúsiť nájsť zamestnanie, ktoré vám každý deň prinesie spokojnosť.
V rámci partnerstva so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby siete EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce online podujatia
EURES na Facebooku
EURES na Twitteri
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 30. apríla 2021
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Rady a tipy
- Mladosti
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles