Covid-19 ceļošanas ierobežojumi
Pirms sākt plānot ceļojumu, pārbaudiet, vai jūsu valstī un galamērķa valstī ir atļauti starptautiskie ceļojumi. Ja jums ir bažas par ceļošanu uz ārzemēm, dariet tās zināmas savam darba devējam. Varbūt darba devējs jums ieteiks strādāt mājās līdz ierobežojumu atcelšanai. Jaunākā informācija par ceļošanu Eiropā ir pieejama platformā Re-open EU.
Vīzas, pases un darba atļaujas
ES saviem pilsoņiem garantē pārvietošanās brīvību, kas nozīmē, ka ES dalībvalstu valstspiederīgie var izvēlēties dzīvot un strādāt jebkurā ES dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī (Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā). Tomēr Horvātijas pilsoņiem un trešo valstu valstspiederīgajiem var būt noteikti daži ierobežojumi, tādēļ aicinām pārbaudīt uzņemošās valsts prasības.
Neaizmirstiet pārbaudīt, kāds personu apliecinošs dokuments nepieciešams ceļojumam — varbūt jums nepieciešama starptautiskā pase, vīza vai varbūt pietiek ar personas ID karti — viss ir atkarīgs, kurā valsti esat, un uz kurieni ceļosiet. Tāpat jūsu ceļošanas dokumentam jābūt derīgam vēl vismaz sešus mēnešus.
Ja esat Apvienotās Karalistes pilsonis vai apsverat iespēju pārcelties uz šo valsti, izskatiet šos jautājumus un atbildes par ES un Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesībām, kā arī izlasiet Apvienotās Karalistes valdības informāciju un norādījumus par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES.
Sociālā nodrošinājuma numurs
Dažās valstīs jums var būt jāsaņem sociālā nodrošinājuma numurs vai pašvaldības iestādēs jāreģistrē sava dzīvesvieta. Tas var būt svarīgi, lai jums būtu pieejami svarīgākie pakalpojumi, piemēram, veselības aprūpe, turklāt tā var būt oficiāla valsts prasība, ja vēlaties strādāt. Dažās valstīs šīs darbības pat ir atļauts veikt priekšlaikus.
Ja esat ES dalībvalsts valstspiederīgais, jums var pienākties bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karte. Tā jums sniegs kaut nelielu sirdsmieru saistībā ar veselības aprūpi līdz vajadzīgo dokumentu nokārtošanai.
Mājoklis
Mūsdienās ar interneta palīdzību ir ļoti viegli attālināti atrast mājokli un nokārtot nepieciešamās formalitātes. Tiešsaistē noskaidrojiet uzņemošajā valstī populārākās mājokļu piedāvājumu tīmekļa vietnes. Tās varbūt nav ideāls risinājums, taču šajā brīdī svarīgākais ir atrast mājokli ierašanās brīdim. Pēc tam, kad būsiet valstī iedzīvojies, vienmēr varēsiet atrast labāku mājokli.
Vienmēr uzmanieties no krāpniekiem un atcerieties — sargieties no mājokļu saimniekiem, kuri lūdz nosūtīt īres naudu avansā, izmantojot naudas pārvedumu platformas “Western Union” vai “MoneyGram”.
Valodu zināšanas
Daudzviet Eiropā pietiks ar angļu valodas zināšanām, taču ir daudzas Eiropas valstis, kurās ar angļu valodu vien neiztikt. Dažās valstīs iebraucējiem no ārzemēm tiek piedāvāti bezmaksas vai nedārgi valodu kursi, kuru pieejamību varat noskaidrot jau iepriekš, taču varat sākt mācīties attiecīgo valodu arī mājās, izmantojot kādu no daudzajiem tiešsaistē pieejamajiem bezmaksas valodu apguves rīkiem.
Konts bankā
Bankas konta atvēršana varbūt nav pati aizraujošākā nodarbe, taču, lai sāktu darbu ārzemēs, konts būs nepieciešams. Dažās valstīs konta atvēršana mēdz būt sarežģītāka par sociālā nodrošinājuma numura saņemšanu, tādēļ iesakām noskaidrot, kādi dokumenti būs vajadzīgi. Dažas bankas vai kontu veidi var būt īpaši piemēroti iebraucējiem no ārzemēm.
Uzkrājumi
Pārcelšanās uz ārzemēm ir saistīta ar daudz dažādiem tēriņiem, sākot no ceļa izdevumiem līdz viena mēneša īres maksas un drošības depozīta iemaksai avansā. Tāpat jums var nākties pirkt dažādas mājsaimniecības preces, piemēram, gultas veļu vai pat mēbeles. Atkarībā no darbavietas jums var nākties gaidīt mēnesi vai pat vēl ilgāk līdz pirmajai algai, tādēļ noskaidrojiet, kad saņemsiet pirmo algu un uzkrājiet pietiekamu summu, lai nosegtu tēriņus līdz pirmajai algai.
Ja jums rodas jautājumi par pārcelšanos uz ārzemēm darba nolūkā, ieskatieties EURES tīmekļa vietnes sadaļā Dzīvošana un darbs, bet, ja nepieciešama palīdzība, droši sazinieties ar EURES padomdevēju jūsu valstī.
Saistītās saites:
Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES pārejas periods
Eiropas veselības apdrošināšanas karte
Bezmaksas valodu apguves rīki prasmju uzlabošanai mājās
ES pilsoņu pārvietošanās brīvība
Jautājumi un atbildes: ES un Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesības, kā minēts Izstāšanās līgumā
Plašāka informācija:
Atrast EURES padomdevējus
Dzīvošana un darbs EURES valstīs
EURES darbavietu datubāze
EURES pakalpojumi darba devējiem
EURES pasākumu kalendārs
Gaidāmie pasākumi tiešsaistē
EURES sociālajā tīklā Facebook
EURES sociālajā tīklā Twitter
EURES sociālajā tīklā LinkedIn
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2020. gada 4. decembris
- Autori
- Eiropas Darba iestāde | Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
- Temati
- Ieteikumi un padomi
- Jaunatne
- Saistītā(s) sadaļa(s)
- Nozare
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles