Ära lase emotsioonidel endast võitu saada
Negatiivse tagasisidega võib olla keeruline toime tulla, olenemata sellest, kas see tuleb ülemuselt, kolleegilt, kliendilt või kelleltki teiselt. Sinu esmareaktsioon ei ole tõenäoliselt kõige ratsionaalsem, eriti kui tagasiside oli ootamatu. On oluline anda endale aega, et rahuneda, olukorda hinnata ja enne reageerimist järele mõelda. Ära võta töökohal saadud negatiivseid märkusi isiklikult – kritiseeritakse sinu tööd, mitte sind kui isikut.
Kuula ja suhtle
Isegi kui sa märkustega ei nõustu, on konstruktiivne tagasiside hea võimalus teada saada, kuidas teised tajuvad sinu tegevust tööl, ning võib aidata sul paremini ootusi täita. On oluline kuulata, mida on öelda su ülemusel, kolleegil või kliendil, ja nendega positiivselt suhelda. Kuula vestluspartneri hinnang ära, ilma vahele segamata. Kui ta on lõpetanud, korda tema juttu nii, nagu sina sellest aru said. Kui sa ei ole milleski kindel, küsi selgitusi, vaidlemata või kaitsmata seejuures oma seisukohta.
Võta tagasiside teadmiseks
Õpi kriitikat osadeks jagama ja otsusta, mida tahad arvesse võtta. Kui tagasiside on suuline, on kasulik teha märkmeid, kui tahad seda edaspidi rakendada. Kaalu, mida võiksid teha, et vältida tulevikus sama tagasiside saamist. Näiteks võid koostada loetelu parandamist vajavatest punktidest. See võimaldab sul oma arengut jälgida. Tõsisemate küsimuste või ülemuse tagasiside korral võid paluda järelkohtumist, et arutada, kuidas oled tagasisidele reageerinud.
Ära pea viha
Suure tõenäosusega on tagasiside andjal head kavatsused ja ta püüab sind aidata. Täna teda tagasiside eest, tunnusta tema pingutusi ja ütle, et hindad tema ausust. Kui reageerid positiivselt ja oled konstruktiivsele tagasisidele avatud, näitad, et oled professionaalne ja paindlik töötaja, ning tõenäoliselt hindab su ülemus, kolleeg või klient sind seda enam.
Ära ole enda vastu liiga karm
Ei tasu end pidevalt süüdistada, sest tegid vea või oleksid võinud mõne olukorra paremini lahendada. Pea meeles, et keegi ei ole täiuslik. On oluline tunda oma nõrkusi, kuid samas tuleb hinnata ka oma tugevaid külgi ja saavutusi. Ole uhke selle üle, mida teed hästi, ning ära mõtle liiga palju oma vigadele ega lase neil oma enesekindlust õõnestada. Kui oled tagasiside üle piisavalt järele mõelnud ja kaalunud, kuidas saaksid olukorra järgmisel korral teisiti lahendada, on aeg edasi liikuda.
Loodame, et need näpunäited aitavad sul töökohal saadud negatiivse tagasisidega edukalt toime tulla ja saavutada oma kutsealane kogupotentsiaal.
Koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).
Lisateave
EURESe töötajad
Elamine ja töötamine EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES Twitteris
EURES LinkedInis
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 12. november 2019
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- Ettevõtlus
- Nõuanded ja soovitused
- Noorus
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles