Nemojte dopustiti da vas savladaju emocije
Bez obzira na to dolazi li negativna povratna informacija od šefa, kolege, klijenta ili koga drugoga, njezino prihvaćanje može predstavljati izazov. Vaša prva reakcija vjerojatno neće biti najracionalniji odgovor, osobito ako ne očekujete takvu povratnu informaciju. Važno je izdvojiti trenutak da se smirite, razmotrite situaciju i promislite prije nego što reagirate. Negativne komentare na radnom mjestu nemojte shvaćati osobno, to je samo kritika vašeg rada i rijetko govori išta o vama kao osobi.
Slušajte i surađujte
Iako se ne morate nužno slagati s njihovim komentarima, konstruktivna povratna informacija dobar je način da saznate kako drugi vide vaš rad i može vam pomoći da uspješnije ispunite očekivanja. Važno je da saslušate što vaš šef, kolega ili klijent ima za reći i da gradite pozitivan odnos s njima. Dopustite im da bez prekidanja iznesu svoje viđenje situacije. Kada završe, ponovite ono što ste razumjeli. Ako niste sigurni jeste li nešto dobro shvatili, zatražite točnije objašnjenje, a da pritom ne ulazite u raspravu i ne dokazujete svoje gledište.
Prihvaćajte kritike
Naučite analizirati kritiku i odlučite što želite iz nje izvući. Ako se povratne informacije daju usmeno, korisno je pritom voditi bilješke u slučaju da se želite vratiti na njih. Razmislite o koracima koje biste mogli poduzeti da izbjegnete iste povratne informacije u budućnosti. Na primjer, možda ne bi bilo loše napraviti popis onoga što želite poboljšati kako biste mogli pratiti svoj napredak. Kad je riječ o ozbiljnijim pitanjima ili ako ste povratnu informaciju dobili od šefa, možete nastavno na nju dogovoriti sastanak na kojem ćete se osvrnuti na to što ste poduzeli u pogledu te povratne informacije.
Budite pristojni
Osoba koja vam daje povratnu informaciju vjerojatno ima dobre namjere i nastoji vam pomoći. Zahvalite joj na povratnoj informaciji, priznajte njezin trud i recite joj da cijenite njezinu iskrenost. Pozitivnom reakcijom i prihvaćanjem konstruktivne povratne informacije pokazujete da ste profesionalan i ustrajan zaposlenik i zbog toga će vas vaš šef, kolega ili klijent vjerojatno više cijeniti.
Ne budite prestrogi prema sebi
Ničemu ne služi kriviti se zbog pogreške koju ste napravili ili situacije koju ste mogli bolje riješiti. Zapamtite – nitko nije savršen. Važno je biti svjestan svojih slabih točaka, ali ne zaboravite na svoje prednosti i postignuća. Ponosite se onim što dobro radite i nastojite se ne zadržavati previše na svojim pogreškama ili dopustiti da negativno utječu na vaše samopouzdanje. Kad jednom dobro razmotrite povratnu informaciju i razmislite o tome kako biste sljedeći put situaciju mogli riješiti drukčije, vrijeme je da krenete dalje.
Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći da pozitivno pristupate negativnim povratnim informacijama na radnom mjestu i da u potpunosti ostvarite svoj profesionalni potencijal!
U suradnji s EURES-om, europskim portalom za mobilnost pri zapošljavanju.
Pročitajte više:
Pronađite osoblje EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedInu
Pojedinosti
- Datum objave
- 12. studenoga 2019.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Posao /Poduzetništvo
- Savjeti
- Mladost
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles