Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice23. januar 2024Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 4 min

Kako se spoprijeti s kulturnim šokom in domotožjem: nasveti za prilagajanje novemu okolju

Selitev v novo državo je lahko vznemirljiva in nagrajujoča izkušnja, vendar lahko povzroči tudi nekatere izzive in težave.

Ko se preselite, se lahko srečate z različnimi običaji, jeziki, vrednotami in pričakovanji, zaradi katerih se lahko počutite zmedeni, razočarani ali osamljeni. Morda boste pogrešali tudi svojo družino, prijatelje in poznano okolico, ki ste jih pustili za sabo. Ti občutki so normalni in pogosti ter so del tega, čemur pravimo kulturni šok in domotožje.

Kulturni šok je psihološki in čustveni odziv na življenje v novi in nepoznani kulturi. Vpliva lahko na vsakogar ne glede na starost, izobrazbo ali predhodne potovalne izkušnje. Kaže se lahko na različne načine, kot so:

  • občutek tesnobe, razdražljivosti ali depresije;
  • težave s spanjem ali prehranjevanjem;
  • občutek dolgčasa, osamljenosti ali odtujenosti;
  • težave pri sporazumevanju ali sklepanju prijateljstev;
  • občutek negotovosti ali neustreznosti;
  • doživljanje fizičnih simptomov, kot so glavoboli, bolečine v želodcu ali utrujenost.

Domotožje je hrepenenje po poznanih in udobnih vidikih, povezanih z domačo državo. Sprožijo ga lahko različni dejavniki, na primer pogrešanje

  • bližnjih oseb in družbene podpore;
  • priljubljenih živil, konjičkov ali dejavnosti;
  • občutka identitete in pripadnosti;
  • rutine in strukture;
  • kulturnih norm in vrednot.

Kulturni šok in domotožje sta naravna in začasna odziva na veliko spremembo v življenju. Ne pomenita, da ste šibki ali da ste sprejeli napačno odločitev. Sta del procesa prilagajanja novemu okolju in učenja tega, da cenite njegovo raznovrstnost in bogastvo. Toda če se z njima ne ukvarjate, lahko vplivata na vaše dobro počutje, uspešnost in zadovoljstvo. Zato je pomembno, da najdete zdrave in učinkovite načine, kako se z njima spoprijeti ter čim bolje izkoristiti izkušnjo v tujini.

V nadaljevanju je navedenih nekaj nasvetov in virov, ki vam lahko pomagajo spoprijemati se s kulturnim šokom in domotožjem.

  • Pred odhodom se pripravite: pridobite podatke o državi in kulturi, v katero se selite. Proučite njeno zgodovino, geografijo, politiko, gospodarstvo, religijo, umetnost in kuhinjo. Poskusite se naučiti nekaj osnovnih besed in fraz v lokalnem jeziku. Seznanite se s praktičnimi vidiki življenja na tem območju, kot so podnebje, prevoz, zdravstveno varstvo, izobraževanje in pravni sistem. To vam bo pomagalo ustvariti realistična pričakovanja in se izogniti neprijetnim presenečenjem.
  • Bodite odprti in pozitivno naravnani: bodite radovedni in spoštujte razlike, s katerimi se srečujete. Poskusite jih videti kot priložnosti za učenje in rast, ne pa kot grožnje ali ovire. Izogibajte se sodbam ali primerjavam na podlagi lastne kulture. Namesto tega poskusite razumeti razloge in pomene, na katerih temeljijo vedenja in vrednote ljudi, ki jih srečujete. Bodite prožni in prilagodljivi, ko se znajdete v novih okoliščinah. Ne pozabite, da ni pravega ali napačnega načina delovanja, ampak le različni načini.
  • Iskanje družbene podpore in stikov: eden najboljših načinov za premagovanje kulturnega šoka in domotožja je, da se povežete z drugimi ljudmi, ki vam lahko ponudijo prijateljstvo, nasvete in udobje. Poskusite se spoprijateljiti z domačini in drugimi izseljenci. Pridružite se klubom, skupinam ali organizacijam, ki ustrezajo vašim interesom in konjičkom. Sodelujte pri družabnih prireditvah, dejavnostih ali festivalih, ki zaznamujejo lokalno kulturo. Obrnite se na svojo družino in prijatelje doma, in sicer s telefonskimi klici, videoklici, elektronsko pošto ali družbenimi omrežji. Kljub temu se ne zanašajte preveč na stare povezave, saj vam to lahko prepreči, da bi vzpostavili nove povezave in se vključili v novo okolje.
  • Poskrbite zase: selitev v novo državo je lahko stresna in naporna, zato morate nujno ohraniti svoje telesno ter duševno zdravje. Dobro se prehranjujte, redno telovadite in dovolj spite. Poiščite načine za sprostitev in počitek, na primer poslušanje glasbe, branje knjig ali meditiranje. Poiščite strokovno pomoč, če se počutite preobremenjene.

Ne pozabite proslaviti dosežkov in uživati v izkušnji. Selitev v novo državo ni preprosta, je pa tudi čudovita in nagrajujoča pustolovščina. Bodite ponosni nase, da ste naredili ta korak in premagali izzive, s katerimi se spoprijemate. Cenite napredek in dosežke ne glede na to, kako majhni ali veliki so. Nagradite se za prizadevanja in dosežke. Zabavajte se ter uživajte v lepoti, raznovrstnosti in priložnostih, ki jih ponuja EU. Ne pozabite, da niste sami ter da ste del živahne in dinamične skupnosti ljudi, ki delijo vaše sanje in želje.

Življenje v tujini lahko prinese edinstvene izzive, hkrati pa ponuja številne priložnosti. Oglejte si članek Sedem najpomembnejših prednosti življenja in dela v tujini.

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na Twitterju

EURES na LinkedInu

 

Teme
  • Namigi in nasveti
Povezani razdelki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.