Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2021. augusztus 24.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás FőigazgatóságaOlvasási idő: 4 perc

Az öt legfontosabb kérdés ahhoz, hogy felmérje a COVID-19 utáni munkahelyi visszatérési hajlandóságot

Most, hogy a COVID-19-világjárvány után a munkahelyek kezdenek újranyitni, ideje megtudni, hogy az alkalmazottai hogyan viszonyulnak a munkahelyre való visszatéréshez. Ahhoz, hogy megismerje az álláspontjukat, és felkészüljön az újranyitásra, érdemes kipróbálni az öt fő kérdésünket a munkába való visszatérés felméréséhez.

Five key questions for your COVID-19 returning to work survey
EURES

1. Várja már, hogy újra bejárhasson a munkahelyére?

Ennek segítségével megtudhatja, hogy az alkalmazottai hogyan viszonyulnak a munkába való visszatéréshez. Az is kiderül belőle, mire számítson, amikor majd arra kéri az alkalmazottakat, hogy újítsák meg a tömegközlekedésre szóló bérletüket, csomagoljanak maguknak ebédet és öltözzenek fel a környezetnek megfelelően. Egyesek talán alig várják, hogy újra találkozzanak a kollégáikkal és minden nap elmehessenek otthonról, mások viszont lehet, hogy tartanak a közösségi helyzetektől, és bátorításra szorulnak.

2. Az otthoni munkavégzés ideje alatt egy tízes skálán hogyan értékelné a munkatársaival folytatott kommunikációt?

Ha kiderül, hogy az otthoni munkavégzés során a kommunikáció jól működött a munkatársak között, az lehetővé teheti a vállalat számára, hogy ezt a lehetőséget fontolóra vegye és hosszú távon is fenntartsa. Amennyiben azonban a munkavállaló úgy érzi, hogy a kommunikáció sokkal rosszabb volt az otthoni munkavégzés ideje alatt, akkor neki valószínűleg érdemesebb inkább visszatérni a szokásos munkavégzési helyére.

3. Hogyan befolyásolta az otthoni munkavégzés a termelékenységét?

Vannak, akik úgy érzik, hogy otthonról eredményesebben tudnak dolgozni, mások viszont a saját egyéni helyzetükből adódóan különféle zavaró tényezőkkel küzdhetnek. Az irodai munkától eltérően minden munkavállalónak másmilyen zajszintet kell maga körül elviselnie, más otthoni irodai kialakítás, illetve esetenként családtagok vagy lakótársak veszik körül. Emiatt mindenki másként éli meg az otthonról való munkavégzést, és ez a termelékenységet pozitívan vagy negatívan is befolyásolhatja. A személyzet termelékenységének megismerése segítségével tájékozott döntéseket hozhat a munkahelyre való visszatérésükről.

4. Mennyiben változott – ha változott – a munkája és a magánélete közötti egyensúly, amíg otthonról dolgozott?

Ha sikerül megtudni, hogy a csapatában javult-e vagy romlott-e a munka és a magánélet közötti egyensúly, azt is jobban meg tudja határozni, hogyan éreznek a csapat tagjai a munkahelyre való visszatéréssel kapcsolatban. Ha azt tapasztalták, hogy a távmunka idején több idejük maradt a hobbijukra vagy a családjukra, lehet, hogy nem annyira vonzó számukra a visszatérés, mivel a legtöbb esetben ez valószínűleg némi ingázással is jár majd. Ha a válaszadók nem éreztek nagy változást a munka és a magánélet közötti egyensúly terén, nagyobb valószínűséggel várják a visszatérést.

5. Aggódik a munkába való bejárás miatt?

Ha a bejárásról kérdezi az alkalmazottakat, ezzel egyrészt elismeri, hogy ez az egyik legnagyobb különbség az irodai és az otthoni munkavégzés között, másrészt pedig jobban megismeri, hogyan viszonyulnak a munkavállalók a munkahelyre való visszatéréshez. Ha például a munkatársai időigényesnek és drágának tartják a bejárást, kevésbé fognak lelkesedni azért, hogy visszatérhetnek a munkahelyre. Ez lehetőséget adhat arra, hogy hibrid munkavégzési rendszert, a csúcsidőszakok elkerülése érdekében változó munkaidőt vagy más ösztönzőt – például támogatott parkolást vagy „kerékpárral a munkába” rendszert – kínáljon fel nekik.

A világjárványt sok ember és vállalat sokféleképpen élte meg, és a szokásos tevékenységükhöz való visszatéréssel kapcsolatban is különbözőképpen érezhetnek. A COVID-19-világjárvány utáni munkahelyi visszatéréshez további ötleteket talál a következő cikkünkben: A 7 leghasznosabb tanács az irodába való visszatéréssel kapcsolatos szorongás csökkentésére.

 

Kapcsolódó linkek:

A 7 leghasznosabb tanács az irodába való visszatéréssel kapcsolatos szorongás csökkentésére

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Témák
  • Üzlet / Vállalkozás
Ágazat
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.