Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy28 lipca 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Wypalenie zawodowe? Pomożemy ci!

Sukces zawodowy nie musi iść w parze z brakiem dobrostanu psychicznego i satysfakcjonującego życia osobistego. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może wręcz znacznie poprawić jakość twojej pracy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ją osiągnąć.

Feeling burnt out? We can help!

Ustal granice godzin pracy

Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu, kończenie pracy o odpowiedniej porze każdego dnia, w dłuższej perspektywie pomoże ci uniknąć wypalenia zawodowego. W tym celu jasno zakomunikuj współpracownikom swoje godziny pracy. Jeśli nadal będą uwzględniać cię w zadaniach wymagających zaangażowania w nadgodzinach, uprzejmie i stanowczo zapewnij ich, że chętnie im pomożesz, ale w godzinach twojej pracy.

Jasno informuj współpracowników o swoim obciążeniu pracą

Nawiązując do poprzedniego punktu – efektywne zarządzanie obciążeniem pracą pomoże uniknąć ci konieczności pracy w nadgodzinach. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przekazać współpracownikom informacje o swoim obciążeniu pracą. Jeśli nie nadążasz z pracą, dowiedz się, czy terminy są elastyczne. Jeśli terminu nie można przesunąć, postaraj się przekazać niektóre zadania innym członkom zespołu. Możesz też przedstawić klientowi, co jest możliwe do osiągnięcia w danym czasie.

Zachowaj podział między strefą mieszkalną a strefą pracy

Jeśli pracujesz w domu, stwórz miejsce przeznaczone tylko do pracy (jeśli to możliwe) i unikaj pracy w łóżku lub na kanapie. Staraj się utrzymać je w czystości i nie zastawiaj go zbędnymi rzeczami. Nie tylko zwiększy to twoją koncentrację i produktywność, ale także stworzy psychologiczny podział między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki temu łatwiej będzie ci „przestawić się na odpoczynek”. Jeśli pracujesz w biurze, rób regularne przerwy z dala od biurka (również te na zjedzenie posiłku). To także dobra okazja do poznania koleżanek i kolegów z pracy w bardziej swobodnych warunkach.

Podziel pracę na małe, konkretne zadania

Rozbijanie długoterminowych, ogólnych celów na małe, konkretne zadania pomoże ci sprostać nakładowi pracy i osiągnięcie tych celów wyda się bardziej realne. Zmniejszy się także prawdopodobieństwo, że będziesz zwlekać z pracą lub odkładać zadania, ponieważ nie wiesz, od czego zacząć. W ten sposób unikniesz konieczności pracy w nadgodzinach, a także poprawisz jakość czasu wolnego, bo najpewniej nie spędzisz go, martwiąc się o niedokończone lub zaległe zadania.

Planuj regularny urlop

Korzystaj z przysługującego ci urlopu wypoczynkowego i rozplanuj dni wolne w regularnych odstępach. W dłuższej perspektywie poprawi to twoją wydajność w pracy, ponieważ zyskasz czas na odpoczynek i regenerację. Aby móc w pełni cieszyć się czasem wolnym, pamiętaj o przekazaniu współpracownikom dokładnej notatki na temat twoich bieżących obowiązków. Dzięki temu nie będą musieli się z tobą kontaktować w sprawach dotyczących pracy. Unikaj też sprawdzania związanych z pracą e-maili i powiadomień, które mogłyby wywołać stres.

Aby dowiedzieć się więcej na temat maksymalnego wykorzystania dnia pracy, przeczytaj nasz artykuł Jak zwiększyć swoją produktywność w pracy.

 

Powiązane linki:

Jak zwiększyć swoją produktywność w pracy

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówki
Powiązane sekcje
Porady i wskazówki
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.