Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2019 m. spalio 11 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 4 min

Karjeros mentorystė. Parama ateities darbuotojams

Niekada nėra lengva iš dieninio skyriaus studento tapti visą dieną dirbančiu darbuotoju. Pabaigus mokyklą, universitetą ar profesinius mokymus gali būti sudėtinga įsilieti į darbo pasaulį, bet gavus tinkamą paramą, šis iššūkis tampa įveikiamas. University of Nottingham (Notingamo universitete) kalbiname karjeros mentorių Paulą Kitchen apie tai, kokius patarimus jis duoda ateities darbuotojams.

Career mentoring: Supporting the workforce of tomorrow
EURES

Gal galėtumėte trumpai prisistatyti ir papasakoti apie mentoriaus veiklą?

1983 m. baigiau University of Nottingham (Notingamo universitetą). Nors norėjau tapti psichologu švietimo srityje, atsidūriau verslo pasaulyje ir net neįsivaizdavau, ko imtis, kad pasisektų. Padirbęs keletoje vietų pradėjau specializuotis verslo plėtros, ypač partnerysčių strategijų, srityje. Dabar turiu nuosavą verslą ir padedu mažoms įmonėms plėstis.

Vos daugiau nei prieš trejus metus universiteto atstovai kreipėsi į universiteto absolventus norėdami patobulinti paramos pirmosios pakopos studentams ir absolventams programą. Kaip konsultantas karjeros klausimais, įsipareigojau padėti išsilavinusiam jaunimui jų karjeros pradžioje ir taip pat investuoti į savo paties mokymąsi visą gyvenimą.

Kokią paramą galite suteikti studentams?

Padedu mentorystės programoje dalyvaujantiems studentams susipažinti su komerciniu pasauliu ir pasirengti praktikai, stažuotei ar darbui. Studentai mentorių pasirenka pagal išsilavinimą, patirtį ir įgūdžius, kad kuo labiau sutaptų jų interesai.

Kartu nagrinėjame darbo pokalbių struktūrą, klausinėjimo metodikas, darbdavių reikalavimus, gyvenimo aprašymo ir motyvacinio laiško rašymo aspektus, verslo kalbą ir susitikimų dažnumą. Kartais diskutuojant studentai atranda savo stipriąsias ir silpnąsias puses ir tai jiems padeda suvokti, koks darbas jiems tinka.

Padedate studentams ne tik parengti gyvenimo aprašymą ir pasiruošti pokalbiui, bet taip pat teikiate emocinę paramą. Kas tai yra?

Tai yra sėkmingų santykių pagrindas. Toks bendravimas nėra paprasta pažintis. Šio bendradarbiavimo tikslas – paruošti studentą žengti į darbo pasaulį. Dėl to turi stengtis abi bendradarbiaujančios šalys. Kaip ir visuose santykiuose, svarbu suprasti, kaip veikia santykiai ir nustatyti tam tikras taisykles ir ribas.

Studentai yra paskendę abejonėse, bet dažnai imasi nepamatuotos rizikos ir yra bebaimiai. Dauguma jų įpratę savo pasiekimus lyginti su bendraamžių, o ne vadovautis savo vidiniais standartais. Labai svarbu padėti jiems išsilaisvinti iš kitų lūkesčių ir nusistatyti sau realius tikslus.

Supratau, kad tai yra kertinis pasitikėjimo ugdymo elementas. Kai priimate savo paties sprendimus dėl ateities, o ne stengiatės patenkinti kitų žmonių lūkesčius, patvirtinate, kad jūsų norai svarbūs. Svarbu suvokti, ko noriu . Reikia užduoti sau klausimus ir ieškoti atsakymų viduje, o kai juos randate, patikite savo gebėjimais kurti ateitį.

Studentai šią kelionę į save renkasi dėl savęs; mentoriaus užduotis – nušviesti kelią. Man tokia kelionė į save reiškia asmenybės augimą.

Kita komercinio pasaulio pusė, žinoma, yra darbdaviai. Jūsų nuomone, kaip įmonės gali pritraukti jaunus žmones?

Jos gali parodyti, kad yra įsipareigojusios puoselėti įvairovę ir įtrauktį, organizacinę atsakomybę, aplinką ir darbuotojų psichikos sveikatą. Rekomenduočiau sukurti vaizdo įrašus su įmonėse dirbančiais absolventais, siekiant parodyti, kad jie yra vertinami darbuotojai, ir pristatyti, kaip jie susidorojo su iššūkiais ir sėkmingai pritapo įmonėje.

Darbo pasaulis sparčiai keičiasi. Jūsų nuomone, kaip tai veikia studentus, jų gebėjimus susirasti darbą ir prisitaikyti prie naujos darbo aplinkos?

Jiems labai sunku, nes jie visai neturi patirties darbo pasaulyje. Tačiau gera žinia yra tai, kad darbdaviai pradeda pripažinti, jog žengiant į ketvirtąją pramonės revoliuciją, įdarbinimo metu kreipti dėmesį vien tik į patirtį nebeužtenka.

Darbdaviai talentams ieškoti naudotus reikalavimus keičia atsižvelgdami į populiarėjantį mašininį mokymąsi, dirbtinį intelektą ir automatizavimą. Gebėjimas spręsti problemas, atsparumas ir kūrybiškumas darbo vietoje tampa vertingesni, o mūsų socialiniai įgūdžiai taip pat tampa vis svarbesni. Didžioji mūsų laiko dalis bus skirta dirbti mažose grupėse, kuriant sąsają su technologijomis, kad pasiektume geriausių rezultatų. Žmogus taps parametru, kurį darbdaviai gebės išmatuoti.

Turime pasirūpinti, kad sugebėtume prisitaikyti ir būtume pasirengę mokytis. Todėl studentai yra puikioje padėtyje, nes jie turi mokymosi įgūdžių ir geba tobulėti. Jie turės išsiugdyti norą mokytis visą gyvenimą ir įsipareigoti tai daryti, taip pat taikyti įgytas žinias darbe ir padėti savo įmonėms būti kiek įmanoma lankstesnėms.

Galiausiai, dėl ko verta būti karjeros mentoriumi?

Gera matyti užsidegusius žmones. Matyti, kaip žmonės auga, yra viena iš didžiausių gyvenimo dovanų. Poveikis, kurį gali turėti žmogaus pasitikėjimui savimi, mąstymo būdui, nusistatytiems apribojimams, minčių laisvei ir kūrybai, yra neišmatuojamas. Tai veda prie realių pokyčių ir tai naudinga abiem pusėms. Aš įgijau daugiau žinių apie skirtingus darbo stilius, taip pat geresnį jaunam talentui kylančių iššūkių supratimą.

 

Susijusios nuorodos

Notingamo universitetas

Notingamo universitetas – Karjeros mentorystė

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURES darbuotoją

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
  • Išorės suinteresuotosios šalys
  • Nurodymai ir patarimai
  • Sėkmės istorijos
  • Jaunimas
Sektorius
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.