5. lépés: külföldre költözés
Külföldre költözni nagy lépés, de egy kis tervezéssel a váltás zökkenőmentesebbé tehető, így az egész folyamat kevésbé félelmetes.
Mire érdemes odafigyelni költözés előtt?
- Munkaszerződés: még az indulás előtt meg kell kapnia munkaszerződésének egy példányát és a fizetésről szóló igazolást.
- Fontos iratok: készítsen másolatot a fontos iratairól (pl. útlevél, biztosítási papírok, születési anyakönyvi kivonat), hogy költözéskor magával tudja vinni azokat.
- Nyelvtanfolyamok: ha még nem beszél folyékonyan a fogadó ország nyelvén (vagy azon a nyelven, amelyet mindennapi feladatai során használni fog), gondolkodjon el azon, hogy beiratkozik egy nyelvtanfolyamra.
- Bankszámlák: érdemes a célországban bankszámlát nyitnia (sőt, ez talán szükséges is ahhoz, hogy fizetést kapjon). Jó előre vizsgálja meg a választási lehetőségeket, és kérdezze meg, hogy a külföldi bankszámla esetlegesen összekapcsolható-e az otthoni számlájával.
- Biztosítás: vigye magával európai egészségbiztosítási kártyáját (vagy – amennyiben nem uniós polgár – ahhoz hasonló biztosítási papírjait), hogy biztosított legyen. Hasznos lehet, ha extra utasbiztosítást is köt.
- Szállás: Hol fog lakni? Ha van rá lehetősége, még az új munka megkezdése előtt intézze el lakhatását. Ha nincs, előzetesen tájékozódjon a lehetőségekről és árakról.
- Szociális biztonság: még a költözés előtt lépjen kapcsolatba saját országa szociális biztonságért felelős intézményével, ahol a fontos információk mellett a szükséges uniós formanyomtatványokat is megkaphatja, ugyanakkor tájékozódhat a célországban fennálló szociális biztonsági rendszerről, valamint a szociális biztonsági jogok átvitelének formaságairól (pl. a szociális ellátásról, munkanélküli segélyről) is.
- Adózás: származási országa illetékes hatóságainak a célországgal kötött adózási megállapodásokkal kapcsolatban is tudniuk kell tanácsot adni.
- Család: Önt és családját az adott ország munkavállalóival megegyező jogok illetik meg. Ez azt jelenti, hogy családtagjai elkísérhetik Önt a célországba, ott joguk van iskolába járni és munkát találni (akár az EURES segítségével).
- Oktatási rendszer: ha többet szeretne tudni a fogadó ország iskoláiról és oktatási rendszeréről, keresse fel az EURES munkatársait vagy az illetékes oktatási hatóságok weboldalait.
Mire érdemes odafigyelni nem sokkal az indulás előtt?
- Számlák és szerződések: győződjön meg arról, hogy jogszerűen és megfelelően felmondta a szolgáltatókkal (pl. gáz, telefon, víz, internet) fennálló jogviszonyát.
- Helyi önkormányzat: előfordulhat, hogy kötelező tájékoztatnia a helyi önkormányzatot arról, hogy külföldre költözik.
- Levelezési cím: frissítse postacímét az összes vonatkozó weboldalon és az új címet jelentse be a megfelelő intézményeknél.
- Adók és juttatások: mindenképpen tájékoztassa származási országának adó- és szociális juttatásokkal foglalkozó hatóságát a költözésről.
6. lépés: megérkezés az új országba
Egy új ország egyszerre tartogat kihívásokat és lehetőségeket. Megérkezés után könnyű elveszni a rengeteg tennivaló között, így kiemeltünk néhányat, amelyet érdemes előre helyezni a fontossági sorrendben.
- Intézze el a lakhatását: ha nem tudta lakhatását előzetesen megszervezni, ez legyen a legfontosabb. Munkáltatója esetlegesen segíthet ebben, de ha nem, érdemes átmeneti helyen kezdenie, majd a beilleszkedés után állandó lakhatást keresnie.
- Ismerkedjen meg a jogi követelményekkel: az új országban valószínűleg át kell esnie olyan jogi és adminisztratív formalitásokon, amelyek elengedhetetlenek a nyilvántartásba vételhez. Érdemes előzetesen tájékozódnia ezekről, hogy tudja, milyen kötelezettségek vonatkoznak Önre.
- Legyen tisztában a jogaival: az EU/EGT valamely tagállamának polgáraként Önt ugyanazok a jogok illetik meg (pl. táppénz, szülési szabadság, nyugdíj tekintetében), mint a fogadó ország munkavállalóit, így tehát gyakorolja is ezeket a jogokat!
- Nyisson bankszámlát: munkáltatója valószínűleg elvárja majd ezt ahhoz, hogy a fizetését utalni tudja, ugyanakkor minden uniós polgárnak joga van ahhoz, hogy a munkahelye szerinti országban lakossági bankszámlát nyisson.
- Tanulja meg a nyelvet: ha még nem beszéli magas szinten a helyi nyelvet, érdemes tanulnia, hiszen ez egyben kiváló módja az új országba való beilleszkedésnek, ráadásul számos olyan új ismerőssel is megismerkedhet, akik Önhöz hasonló cipőben járnak.
- Térképezze fel a helyi közlekedést: a munkahelye és otthona közötti távolságot valószínűleg valamilyen közlekedési eszközzel kell majd megtennie, így a legjobb opciók felkutatásával akár pénzt és időt is megspórolhat.
- Ismerkedjen meg a helyi kultúrával: még ha csak szomszédos országba is költözött, az ottani kultúra akkor is más lesz, mint amit megszokott. Új tájak, új hangok, új emberek... a legjobb módja a beilleszkedésnek, ha teljesen elmerül az új környezetében. Kollégái, munkáltatója vagy a szomszédai valószínűleg sok-sok tanáccsal ellátják majd a környék legérdekesebb helyeiről és a helyben végezhető tevékenységekről.
- Kérjen tanácsot: Több mint 800 EURES-tanácsadónk áll az Ön rendelkezésére, hogy számos területen tanácsot vagy segítséget nyújtson, ha arra van szüksége. Ezenkívül az EURES-portál Élet és munka című weblapján is kereshet témába vágó leírásokat az Ön által választott országról.
Az 5. és 6. lépéssel kapcsolatban további információk találhatók az EURES-portálon, ha pedig elölről szeretné kezdeni a sorozatot, az első és második részt szintén ott találja.
Kapcsolódó linkek:
További információ:
Az EURES-személyzet
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES a Twitteren
Az EURES a LinkedInen
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2019. július 19.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Javaslatok és tippek
- Munkanapok/események
- Ifjúság
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles