Стъпка № 5: Преместване в чужбина
Преместването в чужбина е голяма крачка, но с известно планиране може да се улесни преходът и да се смекчи процесът.
Какво да имам предвид преди преместването?
- Трудов договор: Трябва да получите копие от трудовия си договор и потвърждение за заплатата, преди да напуснете страната.
- Важни документи: Направете копия на своите важни документи (напр. паспорт, застрахователни документи, удостоверение за раждане), за да можете да ги вземете със себе си, когато се премествате.
- Езикови курсове: Ако още не владеете свободно езика на приемащата страна (или езика, който ще използвате всекидневно), обмислете възможността за езиков курс.
- Банкови сметки: Може да решите да си откриете банкова сметка в новата държава (а може и да е необходимо, за да получавате заплатата си). Добре е да проучите предварително възможностите за това, за да знаете в каква ситуация сте и дали тази сметка може да бъде свързана със сметка във вашата държава по произход.
- Застраховки: Вземете своята Европейска здравноосигурителна карта (или друга равностойна застраховка, ако сте гражданин на държава извън ЕС), за да имате пълно осигурително покритие. Може би е добре да закупите и застраховка за пътуване.
- Настаняване: Къде ще живеете? Ако е възможно, би било добре да решите въпроса с мястото си за настаняване преди да започнете новата си работа. Ако това не е възможно, можете да проучите различни възможности и цени.
- Социално осигуряване: Свържете се със своята социалноосигурителна институция, преди да напуснете държавата си на произход, за да получите цялата необходима информация и изискваните формуляри на ЕС. Също така може да е от помощ да разберете как е организирано това в новата държава и какви са формалностите, свързани с прехвърлянето на социалноосигурителни права (напр. социални обезщетения, обезщетения за безработица).
- Данъчно облагане: Компетентните органи във вашата държава на произход следва да могат да предоставят консултации също и във връзка с данъчното облагане на територията на новата държава.
- Семейство: Вие и вашето семейство имате същите права като местните работници. Това означава, че членовете на вашето семейство могат да ви придружават в новата държава, да посещават училище и да намерят работа (с подкрепата на EURES).
- Образователна система: Служителите на EURES са важен източник на информация за училищата и образователната система в новата държава, както и уебсайтовете на съответните образователни институции.
Какво да имам предвид преди да напусна страната?
- Сметки и договори: Уверете се, че сте приключили всичките си договорни отношения с доставчици на услуги (напр. газ, телефон, вода, интернет) съгласно законовите изисквания и добросъвестно.
- Общински органи: Възможно е да се изисква да уведомите общинските органи, когато се премествате в чужбина.
- Пощенски адрес: Актуализирайте пощенския си адрес на всички съответни уебсайтове и във всички съответни институции.
- Данъци и обезщетения: Уверете се, че сте уведомили данъчната и социалноосигурителната администрации в своята държава на произход, че напускате страната.
Стъпка № 6: Установяване в нова държава
Една нова държава представлява едновременно предизвикателство и възможност. Има много неща, които трябва да се имат предвид и затова сме откроили няколко въпроса, на които може да обърнете внимание на първо място.
- Осигурете си къде да живеете: Ако не сте могли да го уредите преди пристигането си, това трябва да е с приоритет. Вашият работодател може да ви помогне, а ако не, в началото можете да отседнете някъде временно и да си намерите постоянно място за живеене, след като се установите.
- Разберете какви са законовите изисквания: Вероятно ще има някои правни и административни формалности, които трябва да спазите, за да се установите в новата държава. Препоръчително е да проучите това, за да сте наясно със своите задължения.
- Научете правата си: Като гражданин на ЕС/ЕИП имате същите права на социалноосигурителни обезщетения като местните работници (напр. обезщетение за болест, отпуск по майчинство, пенсии), така че се уверете, че упражнявате тези свои права!
- Открийте си банкова сметка: Вашият работодател вероятно ще изисква това, за да изплаща заплатите ви, и всички граждани на ЕС имат право да си открият основна банкова сметка в държавата, в която работят.
- Научете езика: Ако още не го владеете свободно, изучаването на местния език е чудесна възможност за интегриране в нова държава — и за срещи с нови хора, които може да са в същото положение.
- Проучете възможностите за транспорт: Вероятно ще трябва да пътувате всекидневно до работното си място и обратно, така че проучването на най-добрите варианти за транспорт може да ви помогне да спестите време и пари.
- Приемете културата: Дори ако наскоро сте се преместили в съседна държава, културата ще се различава от тази, с която сте свикнали. Нови гледки, нови звуци, нови хора... най-добрият начин за адаптация е да се потопите в новата си среда. Колегите, работодателят или съседите ви вероятно могат да ви посъветват кои са най-интересните места и дейности във вашия район.
- Потърсете съвет: Има над 800 служители на EURES, които са на разположение да предоставят съвети и помощ по редица теми. Можете да потърсите съответните служители в новата държава чрез раздела за живот и работа на портала на EURES.
Можете да научите повече за стъпки 5 и 6 на портала EURES и ако искате да започнете от началото на поредицата, можете да намерите първа и втора част тук.
Връзки по темата:
си открият основна банкова сметка
Допълнителна информация:
Намерете служители на EURES
Условия на живот и труд в страните от EURES
База данни с работни места на EURES
Услуги на EURES за работодатели
Календар на събитията на EURES
Предстоящи онлайн събития
EURES във Facebook
EURES в Twitter
EURES в LinkedIn
Данни
- Дата на публикуване
- 19 Юли 2019 г.
- Автори
- Европейски орган по труда | Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
- Теми
- Препоръки и съвети
- Дни/събития на работа
- Младост
- Сектор
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles