5. samm: siirdumine välismaale
Välismaale siirdumine on suur samm, kuid seda kavandades muutub see sujuvamaks ja lihtsamaks.
Millele peaksin enne kolimist mõtlema?
- Tööleping: enne lahkumist küsi endale töölepingu eksemplar ja palgatõend.
- Tähtsad dokumendid: tee koopiad tähtsatest dokumentidest (nt pass, kindlustuspoliisid, sünnitunnistus), et saaksid need kaasa võtta.
- Keelekursused: kui su keeleoskus vajab täiendamist, võid õppida vastuvõtva riigi keelt (või keelt, milles hakkad iga päev suhtlema) keelekursusel.
- Pangakontod: võib-olla soovid uues elukohariigis avada pangakonto (seda võib olla vaja palga maksmisel). Uuri juba enne järele, kas seda on vaja ja kuidas seda teha ning kas saad selle siduda kontoga koduriigis.
- Kindlustus: võta kaasa Euroopa ravikindlustuskaart (või samaväärne kindlustus, kui sa ei ole ELi kodanik), nii et oleksid täielikult kaitstud. Hea mõte võib olla ka investeerida reisikindlustusse.
- Majutus: kus hakkad elama? Kui võimalik, hangi elamiskoht juba enne uuele töökohale asumist. Kui see ei ole võimalik, uuri võimalusi ja hindu.
- Sotsiaalkindlustus: küsi enne koduriigist lahkumist oma sotsiaalkindlustusasutuselt kogu vajalik teave ja nõutavad ELi vormid. See asutus võib ka selgitada sotsiaalkindlustust uues elukohariigis ja seda, kuidas sinna üle kanda sotsiaalkindlustusõigusi (nt sotsiaaltoetused, töötushüvitised).
- Maksustamine: küsi koduriigi maksuametilt, kas on olemas maksukokkulepe uue elukohariigiga.
- Perekond: sinul ja sinu perekonnal on samad õigused kui kohalikel töötajatel. See tähendab, et sinu pereliikmed võivad sinuga uude riiki kaasa tulla, õppida seal koolis ja saada töökoha (EURESe toetusel).
- Haridussüsteem: EURESe töötajad teavad uue elukohariigi koole ja haridussüsteemi väga hästi, samuti saab teavet asjakohaste hariduse ametiasutuste veebilehtedelt.
Mida peaksin arvestama vahetult enne lahkumist?
- Arved ja lepingud: veendu, et oled seaduse järgi ja nõuetekohaselt lõpetanud lepingusuhted teenuseosutajatega (nt gaas, telefon, vesi, internet).
- Kohalik omavalitsus: võimalik, et kehtib nõue, et pead välismaale siirdumisest teatama kohalikule omavalitsusele.
- Postiaadress: ajakohasta oma postiaadress kõigil asjaomastel veebilehtedel ja kõigi asjaomaste asutustega.
- Palk ja hüvitised: veendu, et teatad riigist lahkumisest koduriigi maksu- ja sotsiaalametile.
6. samm: Teises riigis elama asumine
uus elukohariik on korraga väljakutse ja võimalus. Mõelda on vaja paljudele asjadele. Siin on mõni, mida arvestada eelisjärjekorras.
- Otsi endale elukoht: kui sa ei leidnud seda varem, on seda leida nüüd viimane aeg. Võib-olla saab aidata uus tööandja. Kui mitte, võid alguses elada ajutises elukohas ja hakata otsima alalist elukohta pärast enda sisseseadmist.
- Õigusnõuete mõistmine: tõenäoliselt on teises riigis elama asumiseks õigus- ja haldusnõudeid. Tutvu nendega, et teaksid oma kohustusi.
- Tea oma õigusi: ELi/EMP kodanikuna on sul samad õigused sotsiaalkindlustushüvitistele kui kohalikel töötajatel (nt haigushüvitis, raseduspuhkus, pensionid), nii et kasuta neid õigusi!
- Pangakonto avamine: tõenäoliselt nõuab seda tööandja palga maksmiseks ja kõigil ELi kodanikel on õigus avada pangas lihtkonto riigis, kus nad töötavad.
- Õpi keelt: kui sa ei oska kohalikku keelt veel soravalt, on selle õppimine väga hea viis riigis lõimumiseks ja kohtumiseks uute inimestega, kes võivad olla samas olukorras.
- Uuri transpordivõimalusi: tõenäoliselt pead hakkama tööle sõitma, nii et parimate transpordivõimaluste väljaotsimine võib aidata säästa aega ja raha.
- Tutvu kultuuriga: isegi kui oled kolinud ainult naaberriiki, on seal kultuur teistsugune kui see, millega oled harjunud. Uued vaatamisväärsused, uued helid, uued inimesed… parim viis kohanemiseks on süveneda uude ümbrusesse. Tõenäoliselt oskavad töökaaslased, tööandja või naabrid soovitada kõige huvitavamaid kohti ja põnevat tegevust ümbruskonnas.
- Küsi nõu: üle 800 EURESe töötajat on valmis andma nõu ja abi eri teemadel. Uue elukohariigi töötajaid saab otsida EURESe portaali elu- ja töötingimuste jaotises.
5. ja 6. sammu lisateave on EURESe portaalis. Seal on ka sarja 1. ja 2. osa.
Seotud lingid
elu- ja töötingimuste jaotises
Lisateave
Elamine ja töötamine EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES Twitteris
EURES LinkedInis
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 19. juuli 2019
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- Nõuanded ja soovitused
- Tööpäevad/üritused
- Noorus
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles