Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva25. listopadu 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Čtyři nejdůležitější tipy pro uchazeče o zaměstnání, jak si vybudovat solidní a profesionální přítomnost na internetu

V dnešní době je zcela běžné, že zaměstnavatelé a náboroví pracovníci hledají potencionální zaměstnance na internetu. Pracovníci EURES pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou vybudovat a udržovat solidní a profesionální přítomnost na internetu, abyste se ukázali v tom nejlepším „virtuálním“ světle.

 

Top 4 tips for jobseekers on building a clean and professional online presence
Unsplash

Mnoho společností a personalistů přiznává, že než se rozhodnou pozvat uchazeče na pohovor, často si ho vyhledají na internetu, aby si ověřili, zda jeho chování on-line nevykazuje nějaké „varovné známky“, např. zda jeho aktivita na internetu není problematická nebo zda nezveřejňuje příspěvky, které nejsou v souladu s hodnotami společnosti. To znamená, že pět let starý nevymazaný profil nebo příspěvek, který již nevyjadřuje vaše názory, vám může překazit získání vysněného pracovního místa. Naopak pokud své přítomnosti na internetu věnujete patřičnou pozornost, může to být rozhodujícím faktorem pro pozvání k pohovoru.

Zkontrolujte si nastavení soukromí

Jednou z prvních věcí, které byste měli učinit, je sepsat si internetové stránky a sociální média, na kterých máte soukromý účet. Poté si u každého účtu ověřte nastavení soukromí a ujistěte se, že vaše fotografie, příspěvky a aktivita nejsou veřejně dostupné. Například v případě Facebooku nebo Twitteru mohou k vašim příspěvkům mít přístup pouze lidé, které máte na seznamu přátel nebo kteří vás sledují. Některé platformy umožňují zobrazit si profil tak, jak ho vidí externí uživatelé. To vám pomůže zjistit, které veřejně dostupné aktivity nebo informace by stálo za to nastavit jako soukromé.

Jestliže máte nějaké profesionální profily na sociálních médiích a chcete, aby byly nadále veřejně dostupné, (např. účet na LinkedIn), ujistěte se, že informace na vašem účtu jsou aktuální a jste spokojeni se svými příspěvky i aktivitou.

Vymažte nevhodné příspěvky

Udělejte si čas a projděte si své účty na sociálních médiích a další internetové profily a odstraňte jakékoli informace, které by vaši potenciální zaměstnavatelé mohli považovat za problematické. Může se například jednat o veřejně dostupnou aktivitu na internetu zahrnující kontroverzní nebo explicitní obsah. Při procházení své aktivity a příspěvků z minulosti se zkuste vžít do toho, jak by je vnímal potenciální zaměstnavatel. Pokud si nejste jistí, raději daný příspěvek odstraňte nebo vymažte nebo jej nastavte jako soukromý.

Zkontrolujte si své osobní/profesionální internetové stránky

Máte-li například soukromé internetové stránky věnované vašim koníčkům, rozmyslete si, zda chcete, aby byly spojovány s vaším jménem nebo e-mailovou adresou. Jestliže máte profesionální internetové stránky, na kterých prezentujete své portfolio nebo služby, ujistěte se, že uvedené informace jsou aktuální a jste s nimi spokojeni. V případě starších internetových stránek, které již neaktualizujete, zvažte, zda nebude jednodušší je archivovat.

Vyhledejte si vaše jméno a e-mailovou adresu na internetu

Toto je jeden z nejběžnějších způsobů, jak si vás zaměstnavatelé prověří. Zadejte své jméno do uvozovek (např. „John Smith“) a proveďte vyhledávání. Stejně postupujte i v případě e-mailové adresy. Projděte si několik prvních stránek výsledků vyhledávání. Jste s nimi spokojeni? Nezapomeňte také ověřit, jaké fotografie se při vyhledávání zobrazí. V případě potřeby se řiďte výše uvedenými tipy a nežádoucích výsledků se zbavte. Upozorňujeme, že u některých internetových stránek může být nutné obrátit se na správce a požádat ho, aby informace o vás odstranil. Mějte na paměti, že výsledky vyhledávání vašeho jména nebo e-mailové adresy se neaktualizují okamžitě po provedení změn.

Podívejte se na tyto nejdůležitější otázky, které by měl při pohovoru položit každý uchazeč o zaměstnání.

 

Související odkazy:

Osm nejdůležitějších otázek souvisejících s pandemií COVID-19, které by měl při pohovoru položit každý uchazeč o zaměstnání

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Trendy náboru
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.