Mnoho společností a personalistů přiznává, že než se rozhodnou pozvat uchazeče na pohovor, často si ho vyhledají na internetu, aby si ověřili, zda jeho chování on-line nevykazuje nějaké „varovné známky“, např. zda jeho aktivita na internetu není problematická nebo zda nezveřejňuje příspěvky, které nejsou v souladu s hodnotami společnosti. To znamená, že pět let starý nevymazaný profil nebo příspěvek, který již nevyjadřuje vaše názory, vám může překazit získání vysněného pracovního místa. Naopak pokud své přítomnosti na internetu věnujete patřičnou pozornost, může to být rozhodujícím faktorem pro pozvání k pohovoru.
Zkontrolujte si nastavení soukromí
Jednou z prvních věcí, které byste měli učinit, je sepsat si internetové stránky a sociální média, na kterých máte soukromý účet. Poté si u každého účtu ověřte nastavení soukromí a ujistěte se, že vaše fotografie, příspěvky a aktivita nejsou veřejně dostupné. Například v případě Facebooku nebo Twitteru mohou k vašim příspěvkům mít přístup pouze lidé, které máte na seznamu přátel nebo kteří vás sledují. Některé platformy umožňují zobrazit si profil tak, jak ho vidí externí uživatelé. To vám pomůže zjistit, které veřejně dostupné aktivity nebo informace by stálo za to nastavit jako soukromé.
Jestliže máte nějaké profesionální profily na sociálních médiích a chcete, aby byly nadále veřejně dostupné, (např. účet na LinkedIn), ujistěte se, že informace na vašem účtu jsou aktuální a jste spokojeni se svými příspěvky i aktivitou.
Vymažte nevhodné příspěvky
Udělejte si čas a projděte si své účty na sociálních médiích a další internetové profily a odstraňte jakékoli informace, které by vaši potenciální zaměstnavatelé mohli považovat za problematické. Může se například jednat o veřejně dostupnou aktivitu na internetu zahrnující kontroverzní nebo explicitní obsah. Při procházení své aktivity a příspěvků z minulosti se zkuste vžít do toho, jak by je vnímal potenciální zaměstnavatel. Pokud si nejste jistí, raději daný příspěvek odstraňte nebo vymažte nebo jej nastavte jako soukromý.
Zkontrolujte si své osobní/profesionální internetové stránky
Máte-li například soukromé internetové stránky věnované vašim koníčkům, rozmyslete si, zda chcete, aby byly spojovány s vaším jménem nebo e-mailovou adresou. Jestliže máte profesionální internetové stránky, na kterých prezentujete své portfolio nebo služby, ujistěte se, že uvedené informace jsou aktuální a jste s nimi spokojeni. V případě starších internetových stránek, které již neaktualizujete, zvažte, zda nebude jednodušší je archivovat.
Vyhledejte si vaše jméno a e-mailovou adresu na internetu
Toto je jeden z nejběžnějších způsobů, jak si vás zaměstnavatelé prověří. Zadejte své jméno do uvozovek (např. „John Smith“) a proveďte vyhledávání. Stejně postupujte i v případě e-mailové adresy. Projděte si několik prvních stránek výsledků vyhledávání. Jste s nimi spokojeni? Nezapomeňte také ověřit, jaké fotografie se při vyhledávání zobrazí. V případě potřeby se řiďte výše uvedenými tipy a nežádoucích výsledků se zbavte. Upozorňujeme, že u některých internetových stránek může být nutné obrátit se na správce a požádat ho, aby informace o vás odstranil. Mějte na paměti, že výsledky vyhledávání vašeho jména nebo e-mailové adresy se neaktualizují okamžitě po provedení změn.
Podívejte se na tyto nejdůležitější otázky, které by měl při pohovoru položit každý uchazeč o zaměstnání.
Související odkazy:
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 25. listopadu 2021
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Trendy náboru
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles