Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)

Informacje o wolnych miejscach pracy

Poniżej znajdują się linki do zestawów wskaźników zawierających dane EURES na temat rynku pracy, zawodów i umiejętności. Zachęcamy do przeglądania interaktywnych zestawów wskaźników.

(Kliknięcie na linki przekierowuje na stronę internetową SkillsOVATE Cedefop, Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (agencji UE). Jeśli chcesz, aby bieżąca strona portalu EURES była również otwarta, kliknij link prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Otwórz w nowej karcie”).

Zestawy wskaźników

W tym zestawie wskaźników znajdują się informacje o stanowiskach, na które zgłoszono zapotrzebowanie w ramach ofert pracy widniejących w EURES w ciągu ostatnich czterech kwartałów. Są one podzielone na ogólne grupy makro i bardziej szczegółowe grupy zawodowe, które znajdują się poniżej.

W tym zestawie wskaźników przedstawiono różnice w zapotrzebowaniu na zawody w różnych krajach. Pokazano udział ofert pracy widniejących w EURES dla wybranych zawodów w całkowitej liczbie wakatów EURES w danym kraju.

W tym zestawie wskaźników przedstawiono udział poszczególnych grup zawodowych (2-cyfrowy wskaźnik ISCO) w różnych sektorach i krajach w porównaniu do całkowitego popytu na oferty pracy widniejące w EURES. Mapa przedstawia zapotrzebowanie na kombinacje sektorów/zawodów w różnych krajach. Prezentuje ona udział ofert pracy widniejących w EURES dla wybranego zawodu w całkowitej liczbie wakatów EURES opublikowanych w danym kraju.

W tym zestawie wskaźników wyświetlane są zawody i umiejętności wymagane w poszczególnych sektorach, o które pytano w ofertach pracy widniejących w EURES. Informacje można wyświetlać dla grup zawodowych (2-cyfrowe ISCO) i dwóch poziomów klasyfikacji umiejętności.

W tym zestawie wskaźników przedstawiono umiejętności i doświadczenie wymagane w poszczególnych sektorach, o które pytano w ofertach pracy widniejących w EURES. Informacje można wyświetlać w odniesieniu do grup zawodów (2-cyfrowy ISCO), szczegółów dotyczących umiejętności i wymaganego doświadczenia.

Glosariusz – Definicje

OJA

Online Job Advertisements (Internetowe ogłoszenia o pracę)

LMI

Labour Market Information (Informacje o rynku pracy)

ISCO

Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Zawodów (ISCO) to międzynarodowa klasyfikacja, za którą odpowiada Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO), służąca do organizowania miejsc pracy w jasno określony zestaw grup zgodnie z zadaniami i obowiązkami podejmowanymi na danym stanowisku.

ESCO

ESCO (europejska klasyfikacja umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów) to europejska wielojęzyczna klasyfikacja umiejętności, kompetencji i zawodów. 

ESCO działa jako słownik opisujący, identyfikujący i klasyfikujący zawody i umiejętności zawodowe istotne dla unijnego rynku pracy oraz kształcenie i szkolenie. Te koncepcje i relacje między nimi mogą być zrozumiałe dzięki systemom elektronicznym, co pozwala różnym platformom internetowym na korzystanie z ESCO w celu świadczenia takich usług, jak dopasowywanie osób poszukujących pracy do miejsc pracy na podstawie ich kwalifikacji, sugerowanie szkoleń osobom chcącym przekwalifikować się lub podnieść swoje kwalifikacje itp.

NACE

NACE jest akronimem używanym do oznaczania różnych statystycznych klasyfikacji działalności gospodarczej opracowanych od 1970 r. w Unii Europejskiej (UE). NACE zapewnia ramy dla gromadzenia i przedstawiania szerokiego zakresu danych statystycznych według działalności gospodarczej w dziedzinie statystyki gospodarczej (np. statystyki dotyczące przedsiębiorstw, rynku pracy, rachunków narodowych) oraz w innych dziedzinach statystyki.

Dane statystyczne tworzone w oparciu o NACE są porównywalne na poziomie europejskim, a ogólnie rzecz biorąc, na poziomie światowym. Korzystanie z NACE jest obowiązkowe w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego .

Współpraca z Europejskim Urzędem ds. Pracy i Cedefop

W styczniu 2023 r. Europejski Urząd ds. Pracy (ELA, właściciel systemu portalu EURES) i Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) podpisały protokół ustaleń. Ma to na celu uzgodnienie współpracy między tymi dwiema organizacjami, aby udzielić użytkownikom merytorycznych i jasnych informacji na temat ogłoszeń o pracę, które można znaleźć w internecie.

Dane z internetowych ogłoszeń o pracę (OJA) są wysoce obiecującym źródłem informacji na temat rekrutacji i zapotrzebowania pracodawców na umiejętności. Od 2016 r. Cedefop opracował i zbudował system do gromadzenia i analizowania danych OJA oraz internetowe narzędzie do rozpowszechniania danych OJA (SkillsOVATE). EURES jest uważany za istotne uzupełniające źródło danych OJA.