Grupiniai pokalbiai yra įprastas būdas darbdaviams vienu metu susitikti su keliais kandidatais ir įvertinti jų bendravimo, komandinio darbo ir vadovavimo įgūdžius. Tokie pokalbiai kandidatams gali tapti sudėtingu, įtampos kupinu išbandymu, ypač jei toje pačioje grupėje yra kitokios kilmės žmonių iš skirtingų šalių. Per kai kuriuos grupinius pokalbius kandidatai turės kartu atlikti užduotį ar pratimą, o testas gali būti parengtas anglų arba ne gimtąja kalba. Kad galėtumėte lengviau susidoroti su šia sudėtinga užduotimi ir padaryti įspūdį atrankos komisijai, pateikiame keletą patarimų, kaip pasiruošti ir gerai pasirodyti grupinio pokalbio metu.
Pasidomėkite įmone ir jos veikla.
Prieš bet kokį pokalbį turėtumėte susirinkti informaciją apie įmonę ir pareigas, į kurias kandidatuojate. Tai padės jums užtikrintai atsakyti į klausimus ir parodyti susidomėjimą bei entuziazmą. Be to, lengviau ištversite spaudimą, kylantį atsidūrus tarp nepažįstamų žmonių, nes turėsite svarbiausios informacijos ir žinosite, ko tikėtis pokalbyje.
Išsiskirkite iš kitų.
Grupinio pokalbio metu norisi pasirodyti įsimintinai ir išskirtinai. Nekartokite to, ką pasakė kiti, ir neatsakinėkite bendro pobūdžio teiginiais. Verčiau pamėginkite parodyti savo unikalius, trokštamai pareigybei aktualius įgūdžius ir patirtį. Taip pat galite papildyti kito asmens atsakymą pateikdami savo įžvalgas ar pavyzdžius. Tokiu būdu parodote gebėjimą klausytis, bendradarbiauti ir dalyvauti diskusijoje.
Intensyviai ruoškitės.
Išmokite terminus anglų arba darbdavio naudojama kalba, kuriuos panaudosite pasakodami apie tai, kuo užsiima įmonė. Prieš prasidedant grupinei diskusijai, pasitreniruokite, kad diskutuodami jaustumėtės gerai ir parodytumėte, jog atvykote pasiruošę. Darbdaviams tai aiškus ženklas, kad esate motyvuoti.
Imkitės iniciatyvos.
Vienas iš įgūdžių, kurių darbdaviai ieško grupiniame pokalbyje, yra lyderystė. Jei turite galimybę imtis iniciatyvos sprendžiant klausimą, išsakant nuomonę, aptariant diskusijos punktus ar atliekant užduotį, nedvejodami tai padarykite. Tai rodo, kad esate iniciatyvus, pasitikite savimi ir gebate prisiimti atsakomybę. Tačiau pasistenkite pokalbyje neužgožti kitų ir leiskite pasisakyti visiems. Taip pat turėtumėte gerbti kitų pokalbyje dalyvaujančių kandidatų nuomones ir pasisakymus ir leisti jiems kalbėti. Būtinai parodykite, kad esate ir geras klausytojas ir kad įsiklausote į kitų dalyvių nuomonę.
Būkite komandos žaidėjas.
Dar vienas darbdavių vertinamas gebėjimas grupinio pokalbio metu – komandinis darbas. Turėtumėte parodyti, kad sugebate dirbti su kitais, net jei jų nepažįstate ar su jų mintimis nesutinkate. Tai galite padaryti diskutuodami su pašnekovais, kreipdamiesi į juos vardais, įsiklausydami į jų nuomonę ir palaikydami jų idėjas. Pozityvi turėtų būti ir jūsų kūno kalba, pavyzdžiui, nepamirškite linkčioti galva, šypsotis ir žiūrėti į akis. Mokėdami dirbti komandoje, parodote, kad sugebate bendradarbiauti, prisitaikyti ir gerbti.
Grupiniai pokalbiai gali būti puiki galimybė atskleisti savo įgūdžius ir asmenybę potencialiems darbdaviams. Vadovaudamiesi šiais patarimais galite pasirengti būsimiems iššūkiams ir išsiskirti iš konkurentų. Nepamirškite pasidomėti įmone, būkite savimi ir raskite tinkamą lyderystės ir komandinio darbo pusiausvyrą.
Ar dalyvaujate internetiniame pokalbyje? Skaitykite straipsnį Kaip išsiskirti per internetinį darbo pokalbį.
Išsamesnė informacija
Susiraskite EURES konsultantą
Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse
EURES darbo vietų duomenų bazė
EURES paslaugos darbdaviams
EURES renginių kalendorius
Būsimi internetiniai renginiai
EURES tinkle „Facebook“
EURES tinkle „Twitter“
Sekite EURES naujienas „LinkedIn“ tinkle
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2024 m. sausio 9 d.
- Autoriai
- Europos darbo institucija | Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
- Temos
- Nurodymai ir patarimai
- Įdarbinimo tendencijos
- Susijusios skiltys
- Pagalba ir aptarnavimas
- Nurodymai ir patarimai
- Informacija apie darbo rinką
- Mokymai
- Gyvenimas ir darbas
- Sektorius
- Accomodation and food service activities
- Administrative and support service activities
- Arts, entertainment and recreation
- Education
- Information and communication
- Other service activities