
Груповите събеседвания са често използван от работодателите начин да проверят няколко кандидати наведнъж и да оценят техните умения за комуникация, работа в екип и лидерство. Освен това те могат да бъдат предизвикателство и стресираща ситуация за кандидатите, особено ако сте в група хора от различни държави и с различен произход. При някои групови събеседвания кандидатите работят заедно по задача или упражнение и тестът може да се провежда на английски език или на език, който не е Ви е роден. За да Ви помогнем да се справите с този труден сценарий и да впечатлите интервюиращите, ето няколко съвета как да се подготвите и да се представите добре на групово събеседване.
Запознайте се с фирмата и позицията.
Преди всяко събеседване трябва да проучите фирмата и позицията, за която кандидатствате. Това ще Ви помогне да отговаряте уверено на въпросите и да покажете интерес и ентусиазъм. Ще Ви помогне и да се справите с напрежението от присъствието в група непознати, тъй като ще имате известни предварителни познания и очаквания за това какво ще включва събеседването.
Открояване сред тълпата.
По време на групово събеседване стремежът е да бъдете запомнени и да се отличите. Не повтаряйте просто думите на другите, не отговаряйте общо. Вместо това се опитайте да покажете уникалните си умения и опит, които са подходящи за длъжността. Можете също така да надградите нечий друг отговор, като добавите свои идеи или примери. По този начин показвате способността си да слушате, да сътрудничите и да допринесете за дискусията.
Подготовка, подготовка, подготовка.
Научете на английски език или на езика на работодателя терминологията относно дейността на компанията и се упражнявайте преди всяка групова дискусия, за да можете да владеете обсъждането и да покажете, че сте подготвени. Работодателите виждат в това ясен знак за мотивация.
Поемане на водачеството.
Едно от уменията, които работодателите търсят по време на групово събеседване, е лидерството. Ако имате възможност да поемете водачеството във въпрос, становище, точка или задача, действайте смело. Това показва, че сте инициативни, уверени и способни да поемате отговорност. Внимавайте обаче да не доминирате в разговора и да не засенчвате останалите. Също така трябва да уважавате мнението и приноса на събеседниците си и да им дадете възможност да се изкажат. Постарайте се да покажете, че сте и добър слушател и че приемате чуждото мнение.
Умение за работа в екип.
Друго умение, което работодателите ценят в груповото събеседване, е работата в екип. Трябва да покажете, че можете да работите добре с другите, дори да не ги познавате или да не сте съгласни с тях. За целта взаимодействайте със събеседниците си, като ги наричате по име, признавате техните мнения и подкрепяте идеите им. Освен това трябва да използвате позитивен език на тялото, като кимане, усмивка и очен контакт. Когато се представяте като отборен играч, показвате, че умеете да сътрудничите, да се адаптирате и да уважавате.
Провеждането на групови събеседвания може да е чудесна възможност да покажете уменията и личността си пред потенциалните работодатели. Следвайки тези съвети, можете да се подготвите за предизвикателството и да се откроите от конкуренцията. Не забравяйте да направите проучване, да се държите естествено и да балансирате между поведение на лидер и отборен играч.
Предстои ви онлайн събеседване? Вижте как да блеснете на онлайн събеседване за работа.
За повече информация:
Намерете съветници на EURES
Условия на живот и труд в страните от EURES
База данни с работни места на EURES
Услуги на EURES за работодатели
Календар на събитията на EURES
Предстоящи онлайн събития
EURES във Facebook
EURES в Twitter
EURES в LinkedIn
Данни
- Дата на публикуване
- 9 Януари 2024 г.
- Автори
- Европейски орган по труда | Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
- Теми
- Препоръки и съвети
- Тенденции при набиране на персонал
- Свързан раздел(и)
- Помощ и съдействие
- Препоръки и съвети
- Информация за трудовия пазар
- Учене
- Условия на живот и труд
- Сектор
- Accomodation and food service activities
- Administrative and support service activities
- Arts, entertainment and recreation
- Education
- Information and communication
- Other service activities