
Skupinski razgovori so običajen postopek, s katerim delodajalci preverijo več kandidatov hkrati ter ocenijo njihove sposobnosti sporazumevanja, skupinskega dela in vodenja. Lahko so tudi zahteven in stresen dogodek za prosilce, zlasti če ste v skupini kandidatov iz različnih držav in okolij. Pri nekaterih skupinskih razgovorih bodo kandidati sodelovali pri nalogi ali vaji, preizkus pa bo morda potekal v angleščini ali jeziku, ki ni vaš materni jezik. Da boste lažje prebrodili ta zapleteni dogodek ter naredili vtis na osebe, ki vodijo razgovor, smo za vas pripravili nekaj nasvetov o tem, kako se pripraviti in dobro nastopiti na skupinskem razgovoru.
Seznanite se s podjetjem in vlogo.
Pred vsakim razgovorom bi morali z raziskovanjem pridobiti podrobne podatke o podjetju in vlogi, za katero se prijavljate. To vam bo pomagalo samozavestno odgovarjati na vprašanja ter pokazati, da vas to področje zanima in navdušuje. Pomagalo vam bo tudi obvladovati pritisk, ki ga občutite, kadar ste v skupini neznancev, saj boste imeli nekaj znanja in pričakovanj o tem, kaj bo razgovor vključeval.
Izstopajte iz množice.
Na skupinskem razgovoru si želite, da si vas zapomnijo in da ste drugačni od drugih. Ne ponavljajte tega, kar so povedali drugi, in ne odgovarjajte v splošnem. Namesto tega poskusite predstaviti svoje edinstvene spretnosti in izkušnje, ki so pomembne za to vlogo. Lahko tudi dopolnite odgovor nekoga drugega tako, da dodate svoja spoznanja ali primere. Tako pokažete, da ste sposobni poslušati, sodelovati in prispevati k razpravi.
Priprava, priprava, priprava.
Naučite se besedišča v angleščini ali jeziku delodajalca s področja dejavnosti, ki jo podjetje opravlja, ter vadite pred vsako skupinsko razpravo, da jo boste obvladali in pokazali, da ste prišli pripravljeni. Za delodajalce je to jasen znak, da ste motivirani.
Prevzemite vodstvo.
Eno od znanj in spretnosti, ki jih delodajalci iščejo v skupinskem razgovoru, je vodenje. Če imate priložnost prevzeti vodilno vlogo pri vprašanju, mnenju, točki ali nalogi, ne oklevajte in to storite. To kaže, da ste proaktivni, samozavestni in sposobni prevzeti odgovornost. Vendar pazite, da ne boste prevladali v pogovoru ali zasenčili drugih. Prav tako bi morali upoštevati mnenja in prispevke soudeležencev razgovora ter jim omogočiti, da se izrazijo. Pokažite, da ste tudi dober poslušalec in da upoštevate prispevke drugih.
Bodite skupinski igralec.
Druga spretnost, ki jo delodajalci cenijo v skupinskem razgovoru, je skupinsko delo. Pokazati bi morali, da lahko dobro sodelujete z drugimi, tudi če jih ne poznate ali se z njimi ne strinjate. To lahko storite tako, da sodelujete s soudeleženci razgovora, uporabljate njihova imena, priznavate njihova stališča in podpirate njihove zamisli. Uporabiti bi morali tudi pozitivno govorico telesa, na primer prikimavanje, nasmeh in gledanje v oči. Če ste skupinski igralec, pokažete, da ste pripravljeni sodelovati ter da ste prilagodljivi in spoštljivi.
Skupinski razgovori so lahko odlična priložnost, da potencialnim delodajalcem predstavite svoje sposobnosti in osebnost. Z upoštevanjem teh nasvetov se lahko pripravite na izziv in se izkažete bolje od tekmecev. Ne pozabite z raziskovanjem pridobiti ustreznih podatkov, biti samosvoji ter vzpostaviti ravnotežja med vodjo in skupinskim igralcem.
Ali vas čaka spletni razgovor? Oglejte si članek Kako blesteti na spletnem razgovoru za službo?
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 9. januar 2024
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Trendi zaposlovanja
- Povezani razdelki
- Pomoč in podpora
- Namigi in nasveti
- Informacije o trgu dela
- Izobraževanje
- Življenje in delo
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Administrative and support service activities
- Arts, entertainment and recreation
- Education
- Information and communication
- Other service activities