Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel26. märts 2021Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Neli fakti hooajatööst 2021. aastal.

Hooajatöö on hea võimalus elada ja töötada välismaal. Sel aastal võib Euroopas suvetöökoha otsimises olla ebakindlust. Siin on neli fakti hooajatööst sel aastal.

Four things you should know about seasonal work in 2021
Shutterstock

1.Hooajatööl on palju eeliseid

Esiteks on hooajatöö kaalutlemiseks palju häid põhjusi. See võib aidata omandada uusi oskusi, proovida uut karjääri, saada uusi võimalusi ja kohtuda uute inimestega. Samuti on see hea viis olla välismaal ja saada selle eest ka tasu!

Hooajatöö võib aidata saada väärtuslikku kogemust ilma pikaajaliste kohustusteta, seega on see suurepärane variant, kui olete üliõpilane või noor, kes otsib suveks tähtajalist töökohta.

Paljud tööandjad vajavad tipphooajal rohkem töötajaid ja nad võtavad meelsasti tööle inimesi lühikeseks ajaks, kes pärast pöörduvad tagasi koju.

2.Võimalusi tekib

Loomulikult on möödunud aasta olnud igaühe jaoks ebatavaline. Võib tunduda, et COVID-19 tõttu tänavu hooajatööd ei ole, kuid on tõenäoline, et tööandjad otsivad hooajatöötajaid ikka.

Enamik hooajalisi töökohti on turismis, majutuses, meelelahutuses ja põllumajanduses. Need tegevusalad on ELi majanduse jaoks väga olulised, seega võib eeldada, et need elavnevad, kui olukord muutub ohutumaks.

Kui hotelle, puhkekeskusi, restorane ja baare tohib uuesti avada enne suve, peavad nad kiiresti leidma töötajaid enne kiiret suveperioodi. Kui see on nii, võid olla just see, keda otsitakse!

3.ELi hooajatöötajal on õigused

Hooajatöötajana on sul õigus samadele õiglastele töötingimustele kui kohalikel töötajatel, sealhulgas seoses palga, tööaja ning tervise ja ohutusega.

Samuti kutsus EL hiljuti liikmesriike üles hooajatöötajaid paremini kaitsma. Näiteks peavad töökohal olema sobivad distantsi hoidmise ja hügieenimeetmed, et kaitsta töötajaid COVID-19 eest.

Võib juhtuda, et mõni väike töökoht ei paku töö alustamisel ametlikku töölepingut, kuid ära lase end ära kasutada. Pea meeles oma õigusi hooajatöötajana ja rõhuta, et eeldad, et tööandja järgiks kokkulepet.

EURESe portaali jaotises „Elamine ja töötamine“ on Euroopa riikide kohta mitmesugust teavet: elamistingimuste, koolide, maksude, elukalliduse, tervishoiu, sotsiaalõigusnormide ning kutsepädevuse tunnustamise kohta.

4.Olukord muutub kogu aeg

Kui suundud välismaale – isegi töö pärast – kontrolli pidevalt reisipiiranguid ja ‑nõudeid oma koduriigis ja sihtriigis. Uusimate reisisoovitustega aitab püsida kursis Re-open EU.

Praegu vaktsineeritakse inimesi kogu Euroopas, kuid mõnes riigis toimub see kiiremini kui mujal. See võib mõjutada ka seda, kui kiiresti saab taasavada näiteks restorane, hotelle, baare, festivale ja vaatamisväärsusi.

Eelkõige on selle viirusega raske ennustada, mis juhtub järgmiseks, nii et püüa olla paindlik ja mõistlik. Jää avatuks eri võimalustele ja mõtle välja varuplaan juhuks, kui olukord muutub.

Loodame, et see artikkel pakkus kasulikke nõuandeid hooajatöö kohta 2021. aastal. Lisateavet välismaal pakutavate võimaluste kohta annab kohalik EURESe nõustaja.

Koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Seotud lingid

8 põhjust, miks kaaluda hooajatööd

Koroonaviirus:Euroopa Komisjon kutsub üles võtma meetmeid hooajatöötajate kaitseks

Soovite ohutult reisida teise ELi riiki?Uus interaktiivne vahend annab kogu vajaliku teabe

EURESe nõustajad

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitusedTööturuuudised/liikumisuudisedVärbamistrendidNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.